Başbakan Davutoğlu: Rusya'ya somut teklifler sunuldu

Başbakan Davutoğlu: Rusya'ya somut teklifler sunuldu
Başbakan Davutoğlu: Rusya'ya somut teklifler sunuldu
Azerbaycan'da konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu "Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. Dün iki Dışişleri Bakanı bir görüşme gerçekleştirdi. Rusya'ya bazı somut teklifler sunuldu. Bunlar hala geçerlidir" dedi.

RADİKAL-Azerbaycan'da bulunan Başbakan Davutoğlu, Azerbaycan Diplomasi Akademisi'nde, "Küresel Sınamalar Karşısında Türkiye-Azerbaycan Stratejik Ortaklığı" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye ve Azerbaycan arasındaki ilişkilere vurgu yapan Davutoğlu, "Bizim için Bakü İstanbul kadar, Konya kadar azizdir. Hepimiz Bakülüyüz. AB sürecini ilerletirken Asya ile ilişkilerimize aynı önemi vermek zorundayız. Türkiye'nin yükselişinde Azerbaycan'ın Azerbaycan'ın yükselişkinde Türkiye'nin katkısı vardır. Biz karşılıklı otursak bile tek bir heyet gibi oturuyoruz. Birlikte planlarız, birlikte yürürüz. Azerbaycan'ın işgal altındaki toprakları işgalden kurtuluncaya kadar Türkiye'nin yanında olduğunu söylemek isterim. Ermenistan'a da çağrıda bulunmak isterim. Size ait olmayan toprakların geri verilmesi konusunda barış sürecine girilirse biz de bu süreci destekleriz.Kültür, enerji, ticaret konularında Azerbaycan Türkiye ve Gürcistan'ın attığı adımlar Kafkasya'ya barış getirecektir. Nerede insani mesele varsa Türkiye oradadır. Biz Suriyeli kardeşlerimiz üzerine bomba yağdırmıyoruz. 2 buçuk milyona yakın mülteci barındırıyoruz. Suriye'den yüzde 20'ye yakın nüfus şu an Türkiye'de. İster enerji, ulaşım politikaları olsun Türkiye ve Azerbaycan barış ve istikrar için işbirliği yaptı. Azerbaycan toprakları işgalden kurtulmalıdır" diye konuştu.

UÇAKLARIN 3 KEZ SINIR İHLALİ YAPIP, TÜRKMENLERİN BOMBALANDIĞINA ŞAHİT OLDUK
Rus uçağının düşürülmesi sonrası yaşanan krize ilişkin de konuşan Başbakan Davutoğlu şunları söyledi: "Türk ve Rus halkları arasında hiçbir sorun yoktur ve olmayacaktır. İftira kampanyasını kabul etmemizi ve anlayış göstermemiz mümkün değildir. Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik ama bizim sınırımız ihlal edildi. Rusya'nın operasyon yaptığı yerlerde kesinlikle DAEŞ unsuru yoktur. Orada Türkmenler yaşıyor. Rusya sınır ihlali olmayacağı konusunda defalarca söz verdi. Uçakların 3 kez sınır ihlali yapıp, Türkmenlerin bombalandığına şahit olduk. Sınırlarımızı koruduğumuz için özür dilemeyiz. kimseye hesap vermeyiz"

RUSYA HER ZAMAN KARDEŞİMİZDİR

Türkiye Rusya ilişkilerinin AK Parti döneminde çok daha geliştiğini söyleyen Davutoğlu şöyle devam etti: "Hatta yurtiçinde bu noktada eleştirildik. NATO üyesi bir ülkenin Rusya'yla samimi olması pek çok eleştiriye maruz kaldı. Biz Rusya'yı her zaman kardeş olarak gördük. Rus halkına karşı en ufak bir olumsuz fikre duyguya sahip değiliz. Rus halkı onurlu bir halktır biz saygı duyuyoruz. Türkiye kimseye tepeden bakmaz ama kimsenin tepeden bakmasına da izin vermez. Herkesin sınırılarına saygı gösteririz, sırnırlarımıza da saygı gösterilmesini isteriz. Rusya'nın Türkiye'ye karşı olumsuz bir kampanya başlatmasını kabul edemeyiz. Soğuk savaş dönemini andıran kampanyalara hiç girmeyelim. Oturup konuşalım. Biz kimsenin sınırını ihlal etmedik ama bizim sınırımız ihlal edili. Dostça şunu söyledik, lütfen bu sınırların yeniden ihlaline izin vermeyin. Uçak Türkiye sınırları içinde hedef alındı sınırdan çıkınca düştü. Bu saldırı mahiyeti taşımaz. Bunun için de kimseye hesap vermeyiz. Dün iki Dışişleri Bakanı bir görüşme gerçekleştirdi. Rusya'ya bazı somut teklifler sunuldu. Bunlar hala geçerlidir. Biz Rusya'ya ambargo uygulanırken şeffaflıkla Rusya'nın yanında olmuştuk. Ekonomik ambargolar çif yönlü etki yapan araç gibidir. Karşı tarafa zarar verirken kendinize de zarar verirsiniz. Ekonomik ambargolarla Türkiye'yi dize getireceğini düşünenler yanılırlar."