Başbakan Davutoğlu'nun kitabı Bulgarca olarak yayınlandı!

Başbakan Davutoğlu'nun kitabı Bulgarca olarak yayınlandı!
Başbakan Davutoğlu'nun kitabı Bulgarca olarak yayınlandı!
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kaleme aldığı "Stratejik Derinlik" isimli kitabı, Bulgaristan'da satışa çıktı.

RADİKAL -  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun kaleme aldığı "Stratejik Derinlik" adlı kitabının Bulgarca çevirisi, Bulgaristan Bilimler Akademisi (BAN) tören salonunda okuyuculara tanıtıldı.

Baskısını Doğu-Batı Yayınevinin yaptığı kitabın tanıtımında konuşan Bulgaristan Kültür Bakanı Todor Tanev, Davutoğlu ile iki kez görüştüğünü anımsatarak, "Düşünür ve strateji uzmanı olan meslektaş ve akranımı hep güler yüzlü olarak gördüm, tebessümü ise daima samimidir" dedi. Ahmet Davutoğlu'nun stratejiyi "geleceğin mimarisi" olarak algıladığına vurgu yapan Tanev, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İşte bu, kaptanların, strateji uzmanlarının el kitabı. Bizlere, devlet adamı olacaksak cesur olmamızı öğretir. Davutoğlu bizlere geleceğin getireceği güvensizliği değerlendirerek, ondan kendimize olanaklar yaratmamızı öğretir. Stratejisi olmayanlar duygularının esiri kalır. 'Bir misyonda gerçekçi olabilmemiz için o misyonda ahlak olmalıdır' diye öğretir. Geçmişten gelecek değil, gelecekten şimdiki zamanı yaratmanın makbul olduğunu gösterir."

'DEVAMINI BEKLİYORUZ'

Todor Tanev, gündemi ve çalışma temposu yoğun olmasına rağmen Ahmet Davutoğlu'nun yazacağı "Stratejik Derinlik" kitabının devamı olabilecek yeni bir eseri sabırsızlıkla beklediğini de belirtti.

Doğu-Batı Yayınevinin sahibi Lüben Kozarev ise kitabın tanıtımının Bulgaristan Bilimler Akademisi salonunda yapılmasının, esere verilen değerin bir göstergesi olduğunu belirterek, konuklara hitaben, "Elinizde siyaset buyurmayan, saf bilim tutuyorsunuz" diye seslendi.

Bulgaristan Bilimler Akademisi Genel Başkanı Sefan Vodeniçarov da değerli yapıtların tanıtımının evsahipliğini bir gelenek haline getirmeye çalıştıklarını dile getirerek, "Bulgar okuyucuları bu kitabın verebileceği mesajları artık şahsen alabilecekler. Bulgar politikacılarının da uzun vadeli öngörülere sahip olmalarını dileyelim" diye konuştu.

İNGİLİZCESİ DE YAYINLANACAK

Kitabın Bulgarcaya çevirisine destek veren Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe, "Stratejik Derinlik" kitabının Türkiye'de 100'e yakın baskısı olduğunu, daha önce Yunanca, Sırpça, Arnavutça, Romence ve İtalyanca olarak yayımlandığını, İngilizce baskısının da piyasaya çıkmak üzere olduğunu bildirdi.

Büyükelçi Gökçe, "Türkiye'nin 21. yüzyılda komşuları ile ve yakın çevresiyle daha yakın çalışarak, ticaretini, ekonomik, siyasi ilişkilerini daha fazla nasıl yoğunlaştırılabileceğini tartışıyor, bir fikir öneriyor. Bu bir tarih kitabı değil, uluslararası ilişkiler ve felsefe kitabıdır" şeklinde konuştu.

Tanıtım törenine katılan 200'ü aşkın konuk arasında, üyelerinin çoğunluğunu Türklerin oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Partisi'nin lideri Lütvi Mestan, Bulgaristan Müslümanları Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, eski Kral Simeon Sakskoburgotski'nin yanı sıra çok sayıda diplomat, kültür ve bilim insanları da yer aldı.
Süleyman Gökçe, tanıtım dolayısıyla bir resepsiyon da düzenledi.
AA