Başbakan Erdoğan, Barbaros Şansal'a dava açtı

Başbakan Erdoğan, Barbaros Şansal'a dava açtı
Başbakan Erdoğan, Barbaros Şansal'a dava açtı
Modacı Barbaros Şansal hakkında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a yönelik Twitter'daki iletiler nedeniyle dava açıldı.

Dava iddianamesinde Şansal hakkında Erdoğan için “onur ve şeref ve saygınlığını rencide etmek” suçundan 2 yıl 3 ay hapsi istenirken, paylaşımları yapan kişinin açık kimlik ve adres bilgileri tespit edilemediği belirtilse de dava açmaya yeterli şüphe bulunduğu kaydedildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatları Şansal hakkında Twitter'da, “twitter.com/barbarossansal” adlı adresten atılan twitler hakkında şikayetçi oldu. Dilekçede, Barbaros Şansal’ın ismini taşıyan “barbarossansal” isimli adresten atılan mesajların eş zamanlı olarak bir başka paylaşım sitesi olan “facebook”daki “facebook.com/terziyamagi2” isimli adreste de paylaşıldığı belirtildi. Çeşitli tarihlerde yapılan yazı paylaşımlarında Erdoğan’ın şahsiyet haklarına saldırıda bulunulduğunun savunulduğu dilekçede, “şeref, haysiyet ve onuruna yönelik fevkalade ağır küfür, saldırı, iftira, hakaretler, yorumlarda bulunduğu” belirtildi. Şikayet dilekçesinde, şüphelinin iletilerini twitterdaki 9 bin 645, facebook da ise 33 bin 882 kişi tarafından görüldüğü ve paylaşıldığı bilgisine yer verildi. Söz konusu şikayetin ardından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı da modacı Şansal hakkında iddianame hazırladı.

'BANA AİT DEĞİL' DEDİ 

Başsavcılık tarafından hazırlanan iddianame Ankara 7. Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi. Şansal hakkında 2 yıl 3 ay hapis istenen davanın duruşması önümüzdeki günlerde başlayacak. İddianamede, “barbarossansal” isimli adresten atılan ve modacı Barbaros Şansal’a ait olduğu iddia edilen mesajlara da yer verildi.

Barbaros Şansal ise İstanbul 9. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde verdiği ifadesinde, "Söz konusu Twitter hesabının kendisi tarafından açılmadığını bu hesabın İTÜ Rektörlük servis sunucularından açıldığının belirlendiğini, 2012 Ağustos ayından itibaren kullandığı hesapta ise bahse konu eski linklere tıklandığında Facebook sayfasına ulaşılamadığını” belirtti. Şansal, söz konusu hesabın kendisi tarafından açılmadığını, hesapları kendisinin kullanmadığını ifade etti. Yazıların yanlış yorumlandığını kaydeden Şansal, suçlamaları da kabul etmedi.

Davada Şansal’ın TCK’nın “hakaret” başlığını taşıyan 125. maddesinin 2, 3/a ve 4. fıkraları uyarınca ayrı ayrı cezalandırılması istendi. Şansal için istenen ceza 3 aydan 2 yıla kadar hapis öngörüyor. (Ajanslar)