Başbakan, Erdoğan Demirören'i ağlattı mı?

Başbakan, Erdoğan Demirören'i ağlattı mı?
Başbakan, Erdoğan Demirören'i ağlattı mı?
Gazeteci Doğan Akın, Erdoğan Demirören'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la yaptığı bir telefon konuşmasıyla ilgili olarak, "Hayatımda hiç kimse bana bu kadar ağır laf etmedi, telefonu kapattıktan sonra ağladım" dediğini öne sürdü.

Radikal.com.tr - Gazeteci Doğan Akın, bugün T24 haber portalında yer alan yazısında, Erdoğan Demirören'in Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'la yaptığı bir telefon konuşmasının ardından "Hayatında hiç kimsenin kendisine bu kadar ağır laf etmediğini, telefonu kapattıktan sonra ağladığını" söylediğini öne sürdü. Akın, Demirören'in bu sözleri o sırada yanında olan Milliyet Gazetesinin eski Yayın Yönetmeni Derya Sazak'a da söylediğini, Başbakan'ın Demirören'e 'ağır sözler' söylemesine ise 'İmralı tutanakları' haberinden sonra Hasan Cemal'in gazetenin tutumunu savunan yazılar yazmasının yol açtığını belirtti.

3 Ağustos'ta Star gazetesindeki köşesinde, Hasan Cemal ve Can Dündar'ın Milliyet gazetesinden uzaklaştırılmalarını değerlendiren Fehmi Koru'nun, “sorunu yukarılarda aramak yerine gazete yöneticileri ve medya patronları üzerinde aramaya yoğunlaşmak gerektiği” mesajı verdiğini belirten ve bunun da "gerçeğin önemli, ihmal edilmemesi gereken bir boyutuna işaret ettiğini" yazan Doğan Akın daha sonra çarpıcı bir anekdot aktardı.... 

"(...) Milliyet'in 28 Şubat'ta yayımladığı 'İmralı tutanakları' haberine gelen tepkiler üzerine Hasan Cemal gazetenin manşetini savundu ve 2 Mart'taki yazısında 'herkes kendi işini yapsın' mesajını içeren yazıyı yazdı. İşte bu yazının ardından, Erdoğan Demirören, Başbakan Tayyip Erdoğan tarafından arandığını ve bu görüşmenin ardından 'hayatında hiç kimsenin kendisine bu kadar ağır laf etmediğini, telefonu kapattıktan sonra ağladığını' çevresindeki bazı isimlerle ve o sırada Genel Yayın Yönetmeni olan Derya Sazak ile paylaştı.

Başbakan gerçekten Demirören'i aradı mı, aradıysa 'Hasan Cemal'i at' dedi mi bilmiyorum. Ancak Demirören'in meseleyi böyle koyarak Sazak'tan 'Hasan Cemal ve Can Dündar'ın işine son vermesini istediğini' biliyorum. (...)"


Doğan Akın'ın yazısının tamamı şu linkten okunabilir: Uzun bir Milliyet hikayesi: Demirören Köşk'e neden gitti