Başbakan Erdoğan: Demokratikleşme paketi 30 Eylül'de

Başbakan Erdoğan: Demokratikleşme paketi 30 Eylül'de
Başbakan Erdoğan: Demokratikleşme paketi 30 Eylül'de
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, demokratikleşme paketini ayın son günü açıklayacaklarını belirterek, "Türkiye'yi ağırlıklarından kurtaracağız" dedi.

MALATYA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , demokratikleşme paketini 30 Eylül günü açıklayacaklarını belirterek, "Demokratikleşme paketini 30 Eylül Pazartesi günü Ankara'da kamuoyuna açıklayacağız. Demokratikleşme konusunda bizim çekincemiz yok. Kurulduğumuz andan bu yana yasakların karşısında olduk. Özgürlükleri genişlettik" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , beraberinde Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz ile birlikte Malatya’ya geldi. Erdoğan'ın havaalanından kent merkezine gelişi sırasında iki kez yolu vatandaşlar tarafından kesildi. Vatandaşların sevgi gösterileriyle karşılanan Erdoğan, çocuklara oyuncak dağıttı.

Erdoğan, sivil toplum örgütü temsilcileri ile Anemon Oteli'nde bir araya gelerek gündeme ilişkin konuları değerlendirdi. Burada konuşan Erdoğan, Ortadoğu’daki sorunlar, demokrasi paketi, yeni anayasa ve Alevi sorununa değinip, CHP 'yi eleştirdi.

"VALİ KUSURA BAKMASIN SİYASETÇİNİN VATANDAŞIN OYUNA İHTİYACI VAR"

Malatya'nın çok fazlasını hak ettiğini söyleyen Erdoğan, "Biz de Malatya için eser üretmeye devam edeceğiz. Malatya'ya bir söz vermiştim. Nüfusun 750 bini geçmesi durumunda Malatya'nın da büyükşehir olacağını ifade etmiştim. Malatya 750 bin sınırını geçti. Çıkardığımız kanunla Malatya'yı da büyükşehir statüsüne kavuşturduk. Bundan önce burada Valilik var mıydı? Vardı. Belde belediyeleri var mıydı? Vardı. Ama büyükşehir belediyesi yoktu. Herkes yapılması gerekenler konusunda suçu birbirine atıyordu. Şimdi yolda gelirken yine önümüze çıkanlar yolla, suyla, toplu ulaştırmayla çıktılar. Büyükşehir belediyesinin neden önemli olduğunu anlatabiliyor muyum? Burası yıllar önce büyükşehir belediyesi olsaydı bu sorunlar yaşanmayacaktı. Vali'nin, Kaymakam'ın oy gibi derdi olmadığı için rahat. 'Yapsam ne yazar, yapmasam ne yazar' diyor. Siyasetçinin bu derdi var. Vali kardeşim kusura bakmasın. Siyasetçinin vatandaşın oyuna ihtiyacı var. Eğer bu hizmeti götürürse oy isteyebilir" dedi.

"DEMOKRATİKLEŞME PAKETİNİ 30 EYLÜL'DE AÇIKLAYACAĞIZ"

Başbakan Erdoğan, demokratikleşme paketine de değinerek, şöyle dedi:

"Demokratikleşme paketini 30 Eylül Pazartesi günü Ankara'da kamuoyuna açıklayacağız. Demokratikleşme konusunda bizim çekincemiz yok. Kurulduğumuz andan bu yana yasakların karşısında olduk. Özgürlükleri genişlettik. Paket açıklandıktan sonra istismar siyaseti yapanlar olacaktır. Muhalefet partilerinin temsilcileri çıkıp değişimin önüne set çekmeye çalışacaklardır. Bizim gizlediğimiz paket yok. Bu paket kimi alanlarda yasal düzenleme, kimi alanlarda yönetmelik değişikliği gerektiriyor. Paket açıklandığından itibaren belli konular Meclis'e gelecek ve nihayete erecek. Bizim 326 milletvekilimiz var. Biz üzümü yiyelim diyoruz. Bağcıyla işimiz yok. Gelin anayasayı yapalım. Dediler ki 'sizin sayınız fazla'... Dedik ki 'bizim öyle bir derdimiz yok. Eşit sayıda yapalım' bundan daha iyi bir yaklaşımız nasıl yapacağız? Meclis Başkanı'na dedim ki, 'Sayın başkan üzerinde mutabık kaldığımız kaç madde var? 48, 49 madde. Meclis tatile giriyor. Ben arkadaşlarımıza diyeceğim ki, 'Tatil yapmayacaksınız. Diğer siyasi partilere de söyleyin kalan kısımlar da bitirilsin, yeni yasama yılına bitirerek girelim.' Hemen manevra yaptılar. Niye? Bunların işi gücü ipe un sermek, iş bitirmek değil. 'Zaten bu maddelerin çoğu işe yaramaz' dediler. Bu ifade kullanılır mı? Bu kendinize de yaptığınız çalışmaya da saygısızlıktır. Biz Türkiye'nin önünü açan Türkiye'yi daha üst seviyelere taşıyan bir paket hazırladık."

"GÖZÜNÜ KAN BÜRÜYENLER VAR"

Erdoğan, belli illerde çok kirli tezgahların uygulamaya sokulmak istediğini belirterek, şunları söyledi:

"Adıyaman'da olduğu gibi Malatya'da Alevi kardeşlerimiz istismar edilmek isteniyor. CHP'nin Genel Başkanı ve bazı milletvekilleri Alevi vatandaşlarımızı tahrik etmek suretiyle bayat bir senaryoyu hayata geçirmeye çalışıyorlar. Dün Ankara'da emniyet binasına saldırı düzenlendi. AK Parti binasına da aynı terör örgütü ve aynı eli kanlı kişi saldırdı. Hamdolsun roketler duvarlara isabet etti ve yaralanan olmadı. İşte CHP bu örgütle kol kola eylem yaptı. Hassas meseleleri kaşıyorlar. Gözünü kan bürüyenler var. Bir milletvekili eline taş alır mı? Sandıktan umudunu kesti bunlar. Sokakta eylemlerde umut arıyorlar."

ZULME RIZA ZULÜMDÜR


Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı'nın barıştan bir şey anlıyorsa bunu gidip Esad'a anlatmasını isteyerek, şöyle dedi:
"CHP Genel Başkanı barış kavramını birden bire hatırladı. Suriye'de çocuklar katledilirken katliam lafını, barışı ağzına almıyordu. Mısır'da darbe yapıldığında, Mısır halkı sokakta katledildiğinde, CHP Genel Başkanı barış kavramını ağzına almıyordu. Reyhanlı katillerini kendilerine rehber edinenlerden barış hasıl olmaz. Çanakkale'de bize saldıranlar Haçlı zihniyeti değil miydi? Bizim yanımızda kimler yer aldı? Suriye'deki Afganistan'daki kardeşlerimiz bizim yanımızda yer aldı. Balkanlar geldi bizim yanımızda yer aldı. O Haçlı zihniyeti bize saldırdığında 'Yurtta sulh cihanda sulh' mu dedik? Bu sözün sahibi olan Gazi Mustafa Kemal ne dedi? 'Size ben ölmeyi emrediyorum' dedi. Biz Malatyalı Battal Gazi'nin torunlarıyız. CHP Genel Başkanı bizim de bu aziz milletin de kim olduğunu öğrenmek istiyorsa Şam'ın Kahire'nin sokaklarında bizi sorsun, kim olduğumuzu öğrenir. CHP'nin Genel Başkanı çıkmış diyor ki, biliyorsunuz helikopter düşürüldü, 'Başbakan gaz alıyor' diyor. Bu ifade kullanılır mı? Bizim sınırlarımızı 2 kilometre geçeceksin ve geçtiğin halde uyarılar alacaksın, ihlali devam ettireceksin. Sen o şansı kaybettin.
Çünkü biz mayınları temizleme hazırlığında olduğumuz zaman da aramızdaki kardeşliği yok ettin. Kim ne derse desin, zulme rıza zulümdür. Malatya'nın güzel bir öğüdü var. 'Sofrada elini sohbette dilini kısa tut' diye. Ben bu öğüde uyarak konuşmamı tamamlamak istiyorum." (Ramazan YAVUZ- Şahismail GEZİCİ- Mikail PELİT- Cahit ÖZÇELİK/ DHA)


  http://www.radikal.com.tr/115190311519039

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ........... - rapala

  bugunde dun ve daha onceki gunler gibi insanlarin joplanmasi,gazlanmasi kimselerin bir turlu bilemedigi paketin pek demokrasi getirmeyecegi belli oldu........ kefen giydik zehir ictik gibi bos bos konusarak sark kurnazligi ile puan toplamalari hayin vede zalim pkk nin eee napcez simdi ?demesiyle ACILIM evrim gecirip tayyip ve vezirkerini ne kadar oy gelir,ne kadar oy kaybedelir gibi ince hesap yapmasina sebep olmus gibi..........

  Yeni demokrasi paketi ? - analizodasi

  Yesinler paketlerinizi gördük bugüne kadar neler yaptığınızı 30 eylülde açıklanacak paket olsa olsa yeni bölünme strateji paketidir.11 yıldır yalanlarla hilelerle bu cahil toplumu kandırdınız çıkarcı ve menfaatçi o il ve ilçe başkanlarıda kaval dinler gibi dinlerler.Gelelim ağırlık meselesine vallahide billahide ülkemizin üstündeki ne büyük ağırlık vede kambur AKP hükümetidir.o kalın kafalılar bunu anlamaz anlasalar bile çıkar bekledikleri için işlerine gelmez

  Civciv çıkacak... kuş çıkacak... - Barnabycik

  Ne paketmiş be... Gizemli kutsak kase mübarek... Bi de şöyle fiyakalı tarafından ın-ınııın şeklinde fon müziği attırıverseydiniz keşke... Daha heyecanlı olurdu... Demokratikleşirken bile adrenalin yüklendik sayenizde...:))

  ... - Ariyan

  halk için yapıldığı idaa edilen ama aynı zamanda halktan gizli yapılan bir "demokratikleşme paketi" dünyada ancak ve ancak bu ülkenin ve senin marifetin olabilirdi.

  INANAN VARMI? - Secret Garden

  her konusmada birine kufur eden hakaret eden.suriyede kafa kesen insan yiyen ve cocuk yakan.kadinlari muta ile gunluk alip tecavuz eden katiller surusune mucahit-kahraman musluman diyen.ama gezi clere kürtlere alevilere terorist diyen demokrasiden anlarmi sizce?

  özgürlüğün kıymeti - yusuf bal

  Daha özgür ve daha uygar bir toplum olma yolunda şiddet içermediği sürece her türlü fikrin önü açık bırakılmalıdır.Kişinin düşüncesi yada birileri ile bir araya gelmesi şiddet içermiyorsa ve teşvik etmiyorsa o kişiye örgüt üyeliğinden yargılanma yolunu açmamalıdır.Temel kriter şiddet alınmalıdır.Vesselam....

  Güven duymak - Ari Zerdüst

  Basbakan bu ruh halinle,pratik durusunla Kürtleri,Alevileri ve yine tüm sömürülenleri inandiramasin.Yüzyillik sorunlar "paketlerle" cözülemedi,cözülmiyecekte.Bence sen kandirmak icin baska kapiya bak.Ezilenler dünün ezilenleri egil.Oldukca bilincli ve örgütlüler.