Başbakan Erdoğan, elçilere bu fotoğraf yüzünden mi kızdı?

Başbakan Erdoğan, elçilere bu fotoğraf yüzünden mi kızdı?
Başbakan Erdoğan, elçilere bu fotoğraf yüzünden mi kızdı?
Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin, 17 Aralık'ta başlayan 'rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun' hemen ardından Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı (GYV) ile bir araya geldikleri ve Cemaat konusunda brifing aldıkları ortaya çıktı.

Hürriyet'ten Zeynep Gürcanlı'nın haberine göre, AB Büyükelçileri, 19 Aralık Perşembe günü öğle yemeğinde Ankara Hilton Oteli'nde, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı Başkanı Mustafa Yeşil, Vakfın Başkan Yardımcısı Hüseyin Hurmalı, Ankara Temsilcisi Hüseyin Mercan ve Araştırma Merkezi Müdürü Ümit Göker'le bir araya geldiler.

ERDOĞAN, YABANCI BÜYÜKELÇİLERİ İÇİŞLERİNE KARIŞMAKLA ELEŞTİRMİŞTİ
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Cumartesi günü Ordu'da yaptığı açıklamada Türkiye'de görev yapan yabancı büyükelçileri, "Türkiye'nin içişlerine karışmakla" suçlamıştı.
Erdoğan isim vermemişti ancak konuşmayı yaptığı günün sabahı çıkan Star, Yeni Şafak ve Akşam gazetelerinin manşetinde ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'in operasyondan hemen sonra AB Büyükelçileri ile bir araya gelerek, Halkbank ve hükümet aleyhinde konuştuğuna ilişkin haberler yer almıştı.
ABD Büyükelçisi, bu haberleri bizzat yalanladı. Dışişleri Bakanlığı ve Ak Parti Sözcüsü Hüseyin Çelik de, "Amerikan Büyükelçisi'nin beyanlarına itibar ediyoruz" açıklaması yapınca olay küllenmişti.

AB BÜYÜKELÇİLERİ İLE BULUŞMA

AB Büyükelçileri'nin Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı ile biraraya geldikleri öğle yemeği davetinin AB'nin dönem Başkanı Litvanya'dan geldiği öğrenildi.
“Hizmet Hareketi” konulu sunumun ardından da GYV Başkanı Yeşil, Avrupalı büyükelçilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Toplantıda ayrıca, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın Onursal Başkanı Fethullah Gülen’e verilen 2011 Barış İnşası Ödülü ile ilgili tanıtım videosu da gösterildi.

ANKARA'DA "İNGİLİZ BÜYÜKELÇİSİ'NE VEDA" HAREKETLİLİĞİ
“Büyük Rüşvet ve Yolsuzluk Operasyonu”nun olduğu hafta, Ankara'daki yabancı diplomatik misyonlar, özellikle de Avrupa Birliği üyesi ülkelerin büyükelçileri ile hareketli bir haftaydı. AB Dönem Başkanı Litvanya'nın Büyükelçisi, operasyondan üç gün sonra yine önceden planlanmış bir toplantı için Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile de bir öğle yemeğinde bir araya geldi.
Ancak bu iki resmi programın dışında Avrupalı Büyükelçilerin bir de yoğun "sosyal programları" vardı... Bu sosyal programların konusu ise, İngiltere'nin Ankara Büyükelçisi David Reddaway'in Ankara'dan ayrılması nedeniyle birbiri ardına verilen veda yemekleri ve resepsiyonları oldu.