Başbakan Erdoğan Göksun'a geldi, gerginlik sürüyor

Başbakan Erdoğan Göksun'a geldi, gerginlik sürüyor
Başbakan Erdoğan Göksun'a geldi, gerginlik sürüyor
BBP'liler polisin üzerine yürüdü, tekbir getirdi


Hilal YÜKSEL- Kaan GÜZEL

KAHRAMANMARAŞ - Başbakan Tayyip Erdoğan, saat 14.40'da BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu'nun helikopterinin düştüğü tahmin edilen Göksun İlçesi'ne karayoluyla geldi. Erdoğan'ın gelişi sırasında çevrede geniş güvenlik önlemi alındı. Binaların üzerine keskin nişancılar yerleştirildi. Hükümet Konağı çevresinde çok sayıda polis görev yaptı.
Erdoğan'ın Hükümet Konağı'na girişinde İçişleri Bakanı Beşir Atalay, TBMM Başkan Vekili Nevzat Pakdil, Emniyet Genel Müdürü Oğuz Kağan Köksal ve Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır ve diğer yetkililer hazır bulundu. Karşılama sırasında Erdoğan, Yazıcıoğlu'nun kayınbiraderi olan Pakdil'in elini bir süre sıkıca tuterken, onun da gözlerinin yaşardığı görüldü.
Erdoğan Hükümet Konağı'na girerken çevreden kendisini alkışlayanları, AKP ilçe yöneticileri el işaretiyle susturdu. Olaydan 24 saat sonra Göksun'a gelen Erdoğan, burada oluşturulan kriz masasından İçişleri Bakanı ve diğer yetkililerden birifing aldı.


KÖYDE BAŞBAKAN GERGİNLİĞİ


Düşen helikopterden, aradan bir gün geçmesine karşın hala bir haber alınamayınca, bölgede bekleyen partililerin sinirleri de gerildi. Göksun’a gelen Başbakan Erdoğan’ın arama ve kurtarma çalışmasının merkezi haline gelen Kurucaova Köyü’ne de gidebileceği bilgisi üzerine burada özel hareket polisleri güvenlik önlemi almaya başladı. Polisler, köyde bulunan BBP’lilerden Kurucaova İlköğretim Okulu’nun bahçesine geçmesini istedi. 100 kadar partili, bu isteğe karşı çıkınca polislerle aralarında gerginlik yaşandı. Bazı partililer, polislerin üzerine yürümek isteyince, diğer partililer buna engel oldu.
Tansiyonun bir anda yükselmesi üzerine çalışmaları takip etmek için bölgede bulunan BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, okulun 2 metre yüksekliğinde bahçe duvarına çıkarak partililere bir konuşma yaptı.


-İMRALI PALASTAKINI KORUYACAKSIN...-


Sözleri sık sık tekbir getirilerek kesilen Öznur konuşmasında şunları söyledi: “Muhsin Yazıcıoğlu, ne badirelerden geçti. O yiğit adam, o dürüst adam. O büyük devlet adamı, o Muhsin Yazıcıoğlu. O her zaman bu topraklarda ‘vatan, millet, bayrak’ dedi. Vatanın ve milletin bölünmez bütünlüğü için mücadele etti. O yiğit adam, milletimizle buluşacaktır. Cenabı-ı Allah onu koruyacaktır, yanındakileri de koruyacaktır. O yiğit nasıl 12 Eylül zindanlarından çıktıysa, bu dağları da delip çıkacaktır. Cenabı-ı Allah Genel Başkanımız ve yanındakilerin yanındadır. Anadolu’nun dört bir yanından dualar geliyor. Buradan söylüyorum, tüm açıklamalara, televizyonlardaki bilgi kirliliğine inanmayacağız. Cumhurbaşkanıymış, Başbakanmış, bakanlarmış, milletvekilleriymiş. İçişleri Bakanı’na da Vali’ye de aynı şeyleri söyledim. Söz konusu olan Muhsin Yazıcıoğlu’dur. Devlet görevlileri itidalli hareket etmelidir. Devlet adamı ciddiyetiyle hareket etmelidir. İmralı palastaki katili, korumaya gelince koruyacaksınız, ama bu ülke için, bu millet için canını kanını her şeyini vakfetmiş Muhsin Yazıcıoğlu ve arkadaşlarına gelince, klasik laflar. Bunun hesabını sorarız. Bu yüzden söylüyorum, akıllarını başlarına toplasınlar. Herkes aklını başına toplayacak, biz büyük Türk milletiyiz, bize kimse emir ve talimat veremez. Bizim arkamızda holdingler, egemen güçler, mafya, lobiler, katil ABD yok. Allah ve millet var.”
Genel Başkan Yardımcısı Öznur’un konuşmasının ardından okul bahçesine geçen partililer, ‘Başbuğ Muhsin’in askerleriyiz’, ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ diye slogan atıp tekbir getirdi.


-SP GENEL BAŞKANI DA GELDİ-

SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da beraberindeki bir grup partiliyle birlikte Göksun İlçesi’ne geldi.
Kurtulmuş, Hükümet Konağı’nda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu kriz merkezinde yapılan değerlendirme toplantısına katıldı.


VALİ: HER SONUCA HAZIRLIKLI OLALIM

Sivas Valisi Veysel Dalmaz, İl Emniyet Müdürü Yahya Bal ile birlikte İl Başkanlığını ziyaret ederek parti yöneticileri ile görüştü. İstek yapılmamasına rağmen Sivas'tan da bölgeye, kar şartlarında deneyimli sivil savunma ekipmleri gönderdiklerini anlatan Vali Dalmaz, şunları söyledi: “Ümitli bir beklentimiz var. Zaman geçtikte ümit etmek de zorlanıyoruz. Her türlü sonuça hazır olmalıyız. Kadere razı göstermek gerekiyor. Biz istesekte istemesek de istenmeyen sonuçlar olabilir. Buna hazırlıklı olmak gerekiyor. İnsanlarımızı sükunete davet ediyorum. Muhsin bey her zaman bir ağabey olarak gördüğüm birisi. Hepimiz bu sevgi çemberinin içerisindeyiz. Bundan art niyet ile yararlanmak isteyenlere insanımız fırsat vermesin. Her şeye göğüs gereceğiz. Acımız da olsa, sevincimiz de olsa bunu paylaşacağız. Umarım mevlam bize bağışlar. Bu haberi hep birlikte bekliyoruz.”
BBP Sivas Belediye Başkan adayı Doğan Ürgüp kendilerini yalnız bırakmayan ve destek verenlere teşekkür ederek, “Bu manada gösterilen hassasiyete teşekkür ediyoruz. Muhsin Yazıcıoğlu, Türk milletinin yetiştirdiği ender vatansever ve liderlerden biridir. Biz ümit ediyoruz ki Yüce Allah Yazıcıoğlu'nu önce ailesi ve sevenlerine bağışlayacaktır. İnşallah hayırlı bir netice ile karşılaşacağımızı ümit ediyoruz” diye konuştu.
Sivas'ta partililerin bina önündeki gergin ve meraklı bekleyişleri devam ediyor. Kaza haberi nedeni ile il merkezi ve ilçelerde diğer tüm partilerin seçim çalışmaları iptal edildi.


KAZA YERİNDE YOĞUN KAR BEKLENTİSİ


Öte yandan Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin düştüğü bölgede, bu akşam başlayacak kar yağışının gece yarısından itibaren kuvvetleneceğini ve yarın süreceğini açıkladı.
Yapılan yazılı açıklamada, helikopter kazasının meydana geldiği değerlendirilen ve arama yapılan Kurucaova, Tekir Mevkii ve Göksun'u içine alan bölgede, bu akşamdan itibaren kar yağışı başlayacağı vurgulandı.
Yağışının gece saatlerinden itibaren kuvvetlenerek etkisini artırmasının beklendiğini açıklayan Meteorolojiye göre hava durumu şöyle olacak:
Görüş mesafesi bu bölgede yağış anında ortalama 50-500 metre arasında değişebilecek. Kaza koordinatlarına en yakın noktada bu akşam saatlerinden itibaren kar yağışlı olacağı tahmin ediliyor. Kar yağışı gece saatlerinden itibaren kuvvetlenerek etkisini artıracak. Görüş mesafesi ortalama 700 metre, yağış anında 100-300 metre, kuvvetli kar yağışı sırasında 50-100 metre arasında seyredecek. Rüzgar, güney ve güneybatı yönlerden 20-35 km/saat hızla esecek. Kaza koordinatlarına en yakın noktada havanın yarın çok bulutlu ve kuvvetli kar yağışlı geçmesi ve görüş mesafesinin ortalama 300-500 metre, kar yağışı anında 50-100 metre arasında seyretmesi bekleniyor. Rüzgar, güney ve güneydoğu yönlerden 15-30 km/saat hızla esecek. (dha)