Başbakan Erdoğan Marmaray'in test sürüşünü yaptı

Başbakan Erdoğan Marmaray'in test sürüşünü yaptı
Başbakan Erdoğan Marmaray'in test sürüşünü yaptı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan Marmaray'ın test sürüşüne katıldı. Erdoğan, Marmaray'ın 29 Ekim tarihinde biteceğini söyledi.

İSTANBUL - Asya ve Avrupa'yı denizin altından birbirine bağlayan Marmaray Projesinde deneme seferi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştirildi. 

Marmaray Projesinde deneme seferi Ayrılıkçeşme durağından yapıldı. Programa Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın ve proje yetkilileri katıldı. Program öncesinde ilk olarak alana Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım ve Vali Hüseyin Avni Mutlu ile Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın geldi. Binali Yıldırım alandaki son hazırlıkları kontrol ederken, Vali Mutlu ve Emniyet Müdürü Çapkın ayaküstü bir süre sohbet etti. 

VALİ VE EMNİYET MÜDÜRÜ ELLERİNDE NOTLARI İNCELEDİ
Vali ve Emniyet Müdürü ellerindeki kağıtlarda yazılı notları inceleyerek sohbetine devam etti. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Nihayet Marmaray İstanbullulara hizmet etmek için gün sayıyor. Test sürüşüne başlıyoruz , bu deneme sürüşleri çok zahmetli ve çok kapsamlı bir çalışma. 76 tane farklı deneme yapılacak. Bütün bunlardan başarıyla geçtikten sonra güvenlik zirvesi düzenlenip yolcu seferleri ticari olarak başlamış olacak. Hedefimizde 29 Ekim'de açılış töreniyle birlikte İstanbul'a hizmet verecek hale getirmek. Tarihi bir proje, heyecan verici bir proje. Tam kapasiteye ulaştığımızda bir buçuk milyon İstanbullu yararlanacak. Üsküdar'dan Sirkeci 4 dakika, Kadıköy'den Kazlıçeşme 19 dakikada gidilecek. Projenin başka bir ünvanı da denizin bu kadar altından geçen ilk proje. En derin tüp 40 metre bu ise 60 metre. Bir başka yönüylede Marmaray aynı zamanda İstanbul'un 1500 yıllık tarihini ortaya çıkaran bir proje" diye konuştu.

KIRMIZI HALI HAZIRLIĞI
Bakan Binali Yıldırım basın mensuplarına projeyle ilgili açıklamalarda bulunurken, görevlilerde son hazırlıkları tamamladı. Başbakanın test sürüşünü yapacağı vagon görevliler tarafından temizlendi. Diğer taraftan Başbakanın gelişine yakın kırmızı halının üzerindeki naylon çıkarılıp hazırlıklar tamamlandı. Alana makam aracıyla gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, şantiye alanının girişinde kısa bir süre durdu. Konvoy daha sonra yavaş yavaş ilerleyip alana geldi. Makam aracından inen Başbakan Erdoğan , kendisini karşılayanlarla tek tek tokalaştı. (DHA - Ramazan Almaçayır)


  http://www.radikal.com.tr/114484311448437

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  pispor haklı - acipayamli2

  konya ve ankaralılar hatta eskişehirliler eksik raylar yüzünden 50 km yürümek zorunda kalıyor. dünya oturulan yerden nasıl görünüyor örnek

  Çanak çömlek - Slovanlech

  1500 yıllık geçmiş çanak çömlek değil miydi?

  GÖRECEĞİZ - pispor

  Anadolu ray da açıldı halen eksiklikleri daha tamamlanmadı bütün açılışlar eksik olarak açılmakta sırf oy reklam uğruna

  Hayırlı olsun; İstanbul'un tarihi? - ozerdek

  Marmaray çok güzel olacaktır ve İstanbulluların ulaşım çilesini bir ölçüde azaltacaktır herhalde. Trenin kendi bile şık gözüküyor, Başbakanın tren sürmesine de bir diyeceğim yok... Ama ya haberde bir yanlışlık veya eksiklik var ya da ben oldukça 'geri'yim. En derin tüp 40 metre iken bu 60 metre derinde olduğu için İstanbul'un 1500 yıllık tarihi mi ortaya çıkıyor!?

  Onemli bir proje, tebrik ediyorum - ilbeg

  onemli bir proje hayata gecmek uzere, Istanbul trafigini oldukca rahatlatacak, iscisinden, muhendisine, yoneticilerine ellerinize saglik diyorum. Hukumet bu isi basariyla goturdu bitiriyor. Bir kez daha kendilerine hatirlatmakta fayda var,bindiginiz tren sizi yol olarak ileriye tasir velakin ulkeyi gercek anlamda ileriye tasiyacak sey Bati normlarinda demokrasidir. Kendi halkinizla kavga etmeyi birakin, insanlari terorize etmekten, kitleleri yasaklarla baski altina almaktan, intikam duygusuyla hareket etmekten vazgecin. Hak, hukuk ve adaletin esit ve tarafiz olarak tesisi, ozgurluklerin korunmasi, saglamlastirilmasi, temsil hakki ve katilimcilik olmadan ulkeye gercek anlamda huzur gelmez.

  Makinistliği sizden öğrenecek değiliz! - X120

  Şüphesiz ki tren kullanmayı da makinistliği de en iyi o bilir.

  keşke - sehed

  Hep orada kalsa keşke :)