Başbakan Erdoğan Rasmussen'e 'One minute'

Türkiye'nin çekincelerine karşın NATO Genel Sekreterliğine seçilen Danimarka'nın eski başbakanı Anders Fogh Rasmussen, hem İslam dünyasıyla kaynaşmak hem de Türkiye-NATO işbirliğini güçlendirmek için geldiği Ankara'da, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın sert çıkışlarının hedefi oldu.Erdoğan, Türkiye’nin Roj TV ve Hz. Muhammed karikatürleri yüzünden sekreterliğe seçilmesine muhalefet ettiği Rasmussen’e birlikte oturdukları iftar yemeğinde Mevlana’nın “Ya olduğun gibi görün, ya da göründüğün gibi ol” sözüyle yüklendi.
Yunanistan’daki temaslarının ardından Ankara’da önce Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile görüşüp başarı dilekleri alan Rasmussen, daha sonra AKP Ankara İl Başkanlığı’nın Rixos Otel’de düzenlediği iftarda Erdoğan’ın konuğu oldu. Tasavvuf müziği eşliğindeki yemekte ilk konuşmayı yapan Rasmussen, Hz. Muhammed karikatürleri yüzünden arasının açıldığı İslam alemine şöyle seslendi: “Buradaki mevcudiyetimi çok açık ve net bir şekilde dünyanın en büyük dinlerinden biri olan İslamiyet’e karşı kişisel saygım olarak ifade etmek istiyorum. Oruç tutmak, sabrı öğretir, mütevazılığı öğretir. İnsanın kendi kendini eğitmesidir. ”

NATO sözleri havada kaldı
Erdoğan ise Rasmussen’in iftara katılmasının önemine dikkat çekerken, “Hz. Mevlana’nın şu sözleri,her dinden, her dilden, her renkten insana huzurun anahtarlarını veriyor. Sevgide güneş gibi ol. Dostluk ve kardeşlikte akarsu gibi ol. Hataları örtmede gece gibi ol. Tevazuda toprak gibi ol” diye konuştu. Erdoğan’ın konuşmasında Rasmussen’e şu uyarıları ve eletirileri dikkat çekti:
l İslami terör gibi bir yakıştırmayı kimse yapamaz. Dinimiz bunu kökünden yok farzetmiştir.
l İslam’ın ılımlısı, ılımsızı diye bir tanımlama da asla bizim lügatimizde yoktur.
l Biz, bütün peygamberlerin varlığına iman ederiz. Bizim peygamberimizin de aynı şekilde o dinlerin mensupları tarafından kabulü zaten inançları gereğidir. Eğer bunu yapamıyorlarsa cehaletlerindendir.
Bu arada Rasmussen’in şefliğine, Türkiye’ye yardımcılık sözüyle onay veren Ankara, Rasmussen’den bu yönde beklediği açıklamayı da alamadı. Rasmussen, sadece Türkiye’nin NATO Daimi Temsilciliğini yapan emekli Büyükelçi Ümit Pamir’in, NATO’nun yeni stratejik planının yazımı için görevlendirdiği 12 kişilik akil adamlar (nitelikli uzmanlar) grubuna dahil edildiğini söyledi. (Radikal)