Başbakan Erdoğan: Referandumlara alışmak gerek

Başbakan Tayyip Erdoğan CHP'nin 'referandum israftır' eleştirisine yanıt verdi: "Öyle kanunlar gündeme gelecek ki, bunları millete götüreceğiz. Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır."

İSTANBUL - Başbakan Tayyip Erdoğan AKP İstanbul İl Başkanlığı'nın Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı'nda düzenlediği iftar yemeğinde yaptığı konuşmada, "Türkiye referandum kültürüne alışmalı. Öyle kanunlar gündeme gelecek ki, bunları millete götürüp soracağız. Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır." dedi.
AKP İl Örgütü'nün iftar yemeğine iş adamlarının, Sivil Toplum Kuruluşu temsilcilerinin, Musevi, Süryani, Hıristiyan cemaat temsilcilerinin, bakanların, milletvekillerinin ve basının aralarında bulunduğu 3 bin kişi katıldı. İftarda yaptığı konuşmada referandum üzerinde duran Erdoğan şunları söyledi:
"21 Ekim referandumu seçimden sonra alınmış bir karar değil. 16 Mayıs'ta sonuçlanması gereken bir cumhurbaşkanı seçimini '367 olayı' diye tarihe geçen bir yaklaşımla, tıkayan yapıyı aşmak için, o dönem istedik ki, 22 Temmuz seçiminde milletimiz cumhurbaşkanını da seçsin. Fakat bunda o zamanki cumhurbaşkanının iadesi nedeniyle muvaffak olamadık. Anayasa'daki 120 günlük süreç işlemeye başladı. 21 Ekim'de yapılacak referandum bu süreçtir. Anamuhalefet 'Bu işin 200 trilyon maliyeti var, dolayısıyla 200 trilyonu burada harcamak israftır' diyor. Türkiye bundan böyle referandum kültürüne alışmalıdır. Öyle kanunlar gündeme gelecek ki artık bunları sahibine götüreceğiz. Sahibi kim millet" dedi.
Yeni anayasa taslağına ilişkin tartışmaların kendilerini üzdüğünü ifade eden Erdoğan, "Doğmamış bir çocuğu boğmak var ya bundan dolayı üzülüyoruz. Daha bizim taslak ortada değil, taslağın taslağı? Bilimadamlarına hazırlatıyoruz diyoruz, çıkıyor YÖK, rektörler toplantısı düzenliyor. 'Bu bizim hakkımızdır, siyasiler yapamaz' diyor. Çok çirkin bir yaklaşım. Tekrar ediyorum, herkes yerini bilsin. Yapacağınız işler var, yapamayacağınız işler var" diye konuştu.
Bilim adamlarına saygı gösterdiklerini söyleyen Erdoğan, "Biz hocalarımızın rahle-i tedrisinden geçerek buralara geldik. Onun kıymetini iyi biliriz, saygıyı da biliriz. İlim adamları ilimin konumuna gölge düşürmesinler, yasama ve yürütmeye gereken saygıyı duysunlar" dedi. Anayasa taslağında son aşamalara gelindiğini anlatan Erdoğan, taslağın belli bir süre sonra nihai halini alacağını ve Meclis Başkanlığı'na sunulacağını söyledi. (Radikal, anka)