Başbakan Erdoğan: Sınır ötesi için fayda analizi şart

Başbakan Erdoğan, sınır ötesi harekâtla ilgili yetki tezkeresinin bugün veya bayram sonrası TBMM'ye gönderileceğini söyledi. Önce fayda analizi yapılması gerektiğini vurgulayan Erdoğan, "24 kez operasyon yapılmış. Pek netice alındığı söylenemez. Bu gerçekleri de görmeliyiz" dedi. Muhalefet hem destek verdi hem uyardı: "Kullanılmazsa ellerinde patlar."

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan sınır ötesi harekâta vize veren tezkerenin bugün ya da bayramdan sonra TBMM'ye getirileceğini söyledi. Başbakan Erdoğan dün sabah Dışişleri Bakanı Ali Babacan, öğleden sonra Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le görüştü. Daha sonra Meclis'e giden Erdoğan'ı BBP lideri Muhsin Yazıcıağlu da ziyaret etti. Yazıcıoğlu'nun aktardağına göre Erdoğan terörle mücadele için özel birlik oluşturulması, ekonomik ve sosyal tedbirlerin yanı sıra yurtiçi ve yurtdışı mücadeleyi sürdürebilecek yetkilerle donatılmış birlikler olması gerektiğini söyledi. Akşam CNN Türk'te canlı yayına çıkan Erdoğan sınır ötesi operasyon konusunda şu mesajları verdi:
Bu işin de takvimi var: Biz gerek seçim öncesi, gerekse şu anda hassasiyet içerisinde bu çalışmayı sürdürüyoruz. Tabii bu işin de bir takvimi var. Gerek Irak'taki, Ortadoğu'da olan gelişmeler, Ermeni tasarısı, çünkü bu konunun bir de ABD boyutu var.
Sınır ötesi operasyonlardan pek netice alınmadı: Bir sınır ötesi operasyon ne getirir, ne götürür. Bugüne kadar Irak'ta 24 sınır ötesi oparasyon yapılmış. Bunlardan netice alınmış mı diye değerlendirildiğinde, pek de netice alındığı söylenemez. Bu gerçekleri de görmemiz lazım.
Fayda analizi: Bu işin stratejik, teknik boyutunda bizim başvuracağımız merciler var. Onların ilgisini almadan böyle bir kararı veremeyiz. Askerimiz var, güvenlik güçlerimiz, istihbaratımız var. Hepsiyle değerlendirmemiz lazım. Bu fayda analizini yapmazsak o zaman kaybeden yine biz oluruz.
Tezkere bugün gelebilir: Önce diyoruz ki biz tezkereyi geçirmek sureti ile böyle bir operasyonun Meclis'ten hükümet olarak yetkisini alalım. Bu yetki elimizde bulunsun. Bizim şu andaki çalışmamız büyük ihtimalle bayramdan sonra Meclis'e gelecek. Yarın (bugün) da Meclis'e gönderilebilir. Şu anda arkadaşlar çalışmaya son şeklini veriyorlar.
Bir yıllık olacak: Bayram ertesinde çıkaracağımız kararla birlikte yetkiyi Meclis'ten almış olalım. Bunu da sınırlı almayı düşünüyoruz. Zaman itibarıyla bir yıllık bir tezkereyi öngörüyoruz. Bir yıl içinde biz bu yetkiyi gerektiği anda gerektiği şekilde kullanacağız.
Soğukkanlı davranıyoruz: (Tezkere için kullanılan 'pimi çekilmiş bomba', 'saatli bomba' ifadelerinin hatırlatılması üzerine) Biz bunları anlamakta zorlanıyoruz. Yeri geliyor, herkes 'Haydi yürüyün' diyor. Yürüyünce de 'Niçin yürüyorsunuz' diyorlar... Biz hep bu konuda soğukkanlı davrandık. Bundan sonra da davranmakta kararlıyız.
Halkın PKK'ya desteğini kesmek gerek: Bu yılki kaybımız 200'e yaklaştı. Temenimiz o ki bu sayı düşsün. Halkın terör örgütüne olan desteğini bitirmemiz lazım. PKK destek almazsa, yok olmaya mahkûm olur. Şimdi en zayıf noktasında. Terör minimize edilmişse demek ki sonuç alındı.
Büyükanıt'ın sözlerine atıf: (Daha önce tezkere sürecine girilmediği belirtilerek bugün değişenin ne olduğunun sorulması üzerine) Değişen şu; Bugün Türkiye'deki vatandaşın beklentileri öyle bir noktada ki bu konuda tabii askerimizin de yaptığı bazı açıklamalar var, yani 'faydalı görürüz' gibi beklentiler var. O bakımdan biz her şey elimizde hazır olsun diyoruz. O zamanki olaya gelince; Türkiye birçok şeylerle baş başaydı, bir taraftan cumhurbaşkanlığı seçimi vardı, bir taraftan genel seçim vardı. Bu kaos ortamında bu o anki şartları olumsuz istikamette etkileyecek neticeler doğurabilir. Tabii bu arada terörde bir sıçrama var.Muhalefet hem destek verdi, hem de uyardı
CHP lideri Deniz Baykal, tezkereye parti olarak destek vereceklerini belirtirken, "Ama bunun riski var. El bombası gibidir. Kullanmazlarsa ellerinde patlar. Bir söz vardır. Bıçağı ya kınında tutacaksın, çıkarırsan da sonuna kadar saplayacaksın" dedi. Baykal, dağlık olduğu için Irak sınırını korumanın zorluğuna dikkat çekerek, sınırın güneyindeki bir bölgeye Türk askerinin yerleşmesi gerektiğini söyledi.
Tezkereyi MHP de destekliyor. MHP lideri Devlet Bahçeli, "Tezkereyi görelim bakalım. AKP prensip kararına varmışsa, Meclis'te görüşülür" dedi.
Dışişleri Bakanlığı'nda görevliyken birçok tezkerenin yazılmasına katkı sağlayan MHP milletvekili Deniz Bölükbaşı ise hükümeti yazım konusunda uyardı. Bölükbaşı, tezkerede TSK'nın Kuzey Irak'a hangi amaçla gideceğinin 'açık açık' yazılması gerektiğini söyledi. Bölükbaşı, tezkere hazırlığındaki hükümetin elindeki 'en elverişli örneğin' 21 Mart 2003 tarihli tezkere olduğunu söyledi. Bu tezkere, TSK'nın Kuzey Irak'a gönderilmesini ve Türk hava sahasının yabancı silahlı kuvvetlerin hava unsurlarına altı ay süreyle açılmasını öngörüyordu.
DSP milletvekili Hüseyin Pazarcı da tezkerenin dikkatli yazılması gerektiğine dikkat çekti. Pazarcı, sınır ötesi operasyonun Türkiye'nin 'meşru savunma hakkı' deyimine bağlanmamasını istedi. Bu hakkın ancak bir ülkeye karşı saldıran bir ülke için kullanılabileceğini hatırlatan Pazarcı, "Türkiye'nin karşısında bir terör örgütü var" diye konuştu.