Başbakan Erdoğan: Sivas ortak acımızdır

Başbakan Erdoğan: Sivas ortak acımızdır
Başbakan Erdoğan: Sivas ortak acımızdır
Alevilerle iftarda buluşan Erdoğan 'Sivas'ta, Başbağlar'da yaşananlar bütün milletimizin ortak acısıdır' dedi ve yeni adımlar atma sözü verdiBEHZAT MİSER 

İSTANBUL - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan iftarda buluştuğu Alevilere birlik mesajı verirken, Sivas katliamı ile sonrasında PKK’nın Erzincan’da yaptığı Başbağlar katliamına gönderme yaptı: “Sivas’ta yaşananlar, Başbağlar’da yaşananlar sadece bu ülkedeki bir kesimin değil, topyekûn bütün milletimizin ortak acısıdır...”
Abdal Musa Vakfı tarafından düzenlenen ve geçen yıl birçok tartışmayı da beraberinde getiren Alevi iftarının ikincisi İstanbul’da yapıldı. Su içilmemesi kuralına karşın, isteyenlere su servisi yapıldı. Et yememe geleneğine ise uyularak, sebze yemeği ikram edildi. Mönü, kremalı badem çorbası, peynirli su böreği, mevsim salata ve enginar göbeğinde mantar pilavı ile aşureden oluştu. İftara, Başbakan Erdoğan’ın yanı sıra, Devlet Bakanları Nimet Çubukçu, Sait Yazıcıoğlu, Mehmet Şimşek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, RTÜK Başkanı Zahid Akman, milletvekilleri ile İstanbul Valisi Muammer Güler, Emniyet Müdürü Celalettin Cerrah ile farklı dinlerin temsilcileri ve Aleviler katıldı.
“Bugün Gazze’de hepimizin yüreğimizi parçalayan, gözlerimizden sel olup akıtan manzara Kerbela’nın bir izdüşümü değil midir? Irak’ta yaşadığımız acı, Kerbela’nın bugüne yansıyan bir örneği değil midir?” diyen Erdoğan, şöyle devam etti:
Aynı damlayız: Bizler, aynı inanç ikliminin, aynı gönül ikliminin damlalarıyız. Bizbirbirimizden ayrı damlalar halinde yaşamıyoruz. Aksine, farklı damlaların bütünlüğünden oluşan bir deryada, bir okyanusta yaşıyoruz. Bizim birlik ve beraberliğimiz bin yılı aşkın tecrübeye dayanan büyük bir kaynaşmadır, hemhal olma, yekvücut olmadır.
Herkes inancını özgür yaşayabilir: Hepimiz sen ben ayrımı yapmadan, senlik benlik kavgasına düşmeden Türkiye ailesini bir ferdi olarak onurla, gururla yaşamımızı sürdüreceğiz. Hepimiz, demokratik, laik ve sosyal hukuk devletinde hür ve özgür bir ülkenin vatandaşlarır olarak yaşayacağız. bu özgür ülkede herkes kendi kimliğini, kendi inancını dilediği gibi tanımlayabilir, dilediği gibi yaşayabilir.
Ayrım yapmadık: Bu ülkede misafir değil, ev sahibiyiz. Hükümet olarak, 70 milyon vatandaşımızın her birine eşit mesafede olmanın çabası içindeyiz. Hizmet üretirken ve götürürken, asla ve asla ayrımcılık içinde olmadık olmayız. Önce insan dedik. Hangi etnik kökenden, mezhepten, meşrepten olursa olsun sadece insan dedik.
Sivas ortak acı: Bizler geçmişte birçok acılar yaşadık. Sivas’ta yaşananlar, Başbağlar’da yaşananlar sadece bu ülkedeki bir kesimin değil, topyekûn bütün milletimizin ortak acısıdır. Bir cana kasteden, bütün insanlığa kasteder. Bu kıyım karşısında yüreğinde acı hissetmeyen biri varsa, onun insanlığından şüphe ederim.
Din dersi: Din kültürü ve ahlak bilgisi kitaplarında Aleviliğe 32 sayfa yer ayrılmış durumda. Burada yer alan bilgilerin, öğretilerin niteliğine ilişkin bir tartışma varsa, yanlışlar, düzeltilmesi gereken noktalar varsa, bizler açısından en ufak bir beis yoktur.
TRT 2’de Alevilik: TRT 2, muharrem ayı boyunca Alevilik’le ilgili yayınlar, belgeseller, programlar yapacak. Bu da önemli bir adım. 27 Ocak’a kadar devam edecek. Bu adımlar bizim samimiyetle attığımız adımlardır ve bunun devamı da gelecektir.