Başbakan Erdoğan: Teknik bilgi almıştık...

Kaza haberini AKP Genel Merkezi'nde alan Başbakan Erdoğan, "Büyük üzüntü içerisindeyiz" dedi. Mostar Köprüsü'nün açılışı için bugünkü Bosna Hersek gezisini iptal eden Erdoğan, Ulaştırma Bakanı Yıldırım'la birlikte kaza bölgesine gitti. Erdoğan, teknik eleştiriler hatırlatılınca şunları söyledi: "Biz proje aşamasında bilim adamlarından teknik bilgi almıştık."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, kaza haberi geldiğinde AKP Genel Merkezi'nde bulunuyordu. Erdoğan, Ramsey firmasının sahibi Remzi Gür ile Devlet Bakanı Ali Babacan'ın baldızının nişan yemeği için Genel Merkez'den ayrılırken, kazaya ilişkin sorulara, "Vali bey henüz kaza yerine ulaşmadığı için bilgi sahibi değilim" dedi. Nişan yemeğinde yaklaşık bir saat kalan Erdoğan, çıkışta gazetecilerin soruları üzerine, "Olay nedeniyle çok büyük üzüntü içerisindeyiz. Kaza, boyutu itibarıyla çok çok büyük bir olay. Ölenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar diliyorum" diye konuştu.
Kaza nedeniyle bugünkü Bosna Hersek ziyaretini iptal ettiğini kaydeden Erdoğan, kazanın nedeninin henüz belli olmadığını, yapılacak çalışmalardan sonra kazanın nedeni hakkında açıklama yapacaklarını söyledi. Hızlandırılmış tren projesine ilişkin uzman eleştirilerinin anımsatılması üzerine ise Erdoğan, proje aşamasında bilim adamları, akademisyenler ve ilgili teknik personelden bilgiler aldıklarını söylemekle yetindi. Başbakan Erdoğan, açıklamasının ardından Ankara Güvercinlik'teki askeri havaalanından askeri bir helikopterle Sakarya'ya gitti. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da saat 22.00'de Erzurum'dan kazanın meydana geldiği Sakarya'ya hareket etti.
Sezer'den başsağlığı
Kazanın ardından Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Bilecik Valisi Ayhan Çevik ve Sakarya Valivekili Orhan Alimoğlu'ndan bilgi alan Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ise şu açıklamayı yaptı: "İstanbul-Ankara seferini yapan hızlandırılmış trenin Sakarya'nın Pamukova ilçesi yakınlarında raydan çıkması sonucu, çok sayıda yurttaşımızın yaşamını yitirmesi ve yaralanmasından büyük üzüntü duydum. Kazada yaşamını yitirenlere tanrıdan rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyorum. Ulusumuzun bir daha böyle üzücü olaylar yaşamaması, ölü sayısının artmaması ve yaralılarımızın bir an önce iyileşmesi en büyük dileğimizdir."