Başbakan Erdoğan ve Baykal kavgaya 'bayram molası' verdi

Başbakan Erdoğan ve Baykal kavgaya 'bayram molası' verdi
Başbakan Erdoğan ve Baykal kavgaya 'bayram molası' verdi

Olcay hanım da törende: Eşinin resmi programlarına ender olarak katılan Olcay Baykal, dünkü törenlerde Deniz Baykal?ın yanındaydı. Erdoğan, Olcay Baykal?la tokalaşırken bütün yüzler gülüyordu. FOTOĞRAF: YAVUZ ÖZDEN

Haber: TARIK IŞIK/ZİHNİ ERDEM / Arşivi

ANKARA- Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Deniz Baykal’ın Kürt açılımı sürecinde karşılıklı atışmalarıyla gerilen siyaset arenası, 30 Ağustos dolayısıyla yerini nispeten yumuşamaya bıraktı. Şimdi bu bahar havasının ne kadar süreceği merak ediliyor. AKP’liler iyimser konuşurken CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, “Bu tablonun açılımla uzlaşmayla da herhangi bir ilgisi, ilişkisi yok” dedi.
Uzun zamandır aynı kareye bile girmemeye özen gösteren iki lider önce Genelkurmay Karargâhı’nda, ardından da Atatürk Kültür Merkezi’ndeki törende sohbet ederken kameralara yakalandılar. Orgeneral İlker Başbuğ’un Genelkurmay Başkanlığı Karargâhı’ndaki kabul töreni için bekleyen Erdoğan ve Baykal arasında ayaküstü sıcak bir sohbet geçti. İkilinin sohbeti, Meclis Başkanı Mehmet Ali Şahin ile Başbakan’ın içeriye davet edilmesine kadar sürdü. Baykal, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki töreneyse eşi Olcay Baykal’la birlikte katıldı. Erdoğan Şeref Tribünü’ne girdiğinde önce Baykal çiftine yöneldi. Erdoğan yerine oturduktan sonra da bu kez Olcay Baykal ile sohbet etmeye başladı.
Radikal’in sorularını yanıtlayan AKP’liler ise ekranlara yansıyan görüntüleri memnuniyetle karşıladıklarını söylediler. Ne ‘Kürt açılımı’ nede bir başka konuda muhalefetle gerginlik yaşamak istemediklerini söyleyen AKP’liler, “Olması gereken fotoğraf bu. Ancak önümüzdeki dönemde sayın Baykal’ın tutumu çok önemli. Bekleyip görmek gerek” diye konuştular.
CHP Genel Başkan Yardımcısı Ateş, Erdoğan ile Baykal arasındaki buzların eriyip erimediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:
“Biri Başbakan biri ana muhalefet partisi Genel Başkanı. Elbetteki karşılaşılan yerde normal olan, olması gereken de el sıkmadır, hal hatır sormadır. Olan da bu. Bunu başka şekilde, veya liderler arasındaki herhangi bir uzlaşma gibi algılamak ve yorumlamak doğru değildir. Sayın Başbakan’ın düşünceleri kendisine aittir. Bizim düşüncelerimiz de bize aittir. El sıkıştığımız zaman ne o düşüncelerinden taviz vermiş olur, ne de biz. Bu tablonun açılımla uzlaşmayla da herhangi bir ilgisi, ilişkisi yok. Bir kere biz açılımın ne olduğunu bilmiyoruz. Açılımın kendisi ortada yok. El sıkmayla açılımın şöyle ya da böyle yönlendirilmesi, ilişkilendirilmesi doğru değildir.”

Bahçeli bir var bir yok
Öte yandan, Orgeneral Başbuğ’un 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle tebrikleri kabul törenine katılan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Hipodrum’da düzenlenen törende bulunmadı. Bahçeli’nin törene katılmama nedeninin ‘Kürt açılımına tepki’ olup olmadığının sorulması üzerine MHP Genel Sekreteri Cihan Paçacı, “Böyle bir şey söz konusu değil. Sayın Genel Başkanımız, sabahki tebrik törenine katılmıştır. Akşam yapılan resepsiyonda da bulunacaktır. Kendisinin geçmiş yıllarda da Hipodrum’daki törene katılmadığı olmuştur. Özel bir neden aramamak gerekir” açıklamasında bulundu.