'Başbakan Erdoğan'a dart oku atmak'tan hapis yatabilirler

'Başbakan Erdoğan'a dart oku atmak'tan hapis yatabilirler
'Başbakan Erdoğan'a dart oku atmak'tan hapis yatabilirler
Samsun'da geçen yıl düzenlenen eylemde hedef tahtasındaki Başbakan Erdoğan'ın fotoğrafına dart oku attıkları iddiasıyla haklarında dava açılan 2 üniversitelinin yargılanmasına devam edildi. Mahkemeye dilekçe gönderen Başbakan'ın avukatı, her iki sanıktan da şikayetlerinin devam ettiğini belirtti.

SAMSUN - İlkadım İlçesi Süleymaniye sokakta geçen yıl Ağustos ayında bir grup liseli ve üniversiteli, '4+4+4' eğitim sistemini protesto için eylem düzenleyip basın açıklaması yaptı. Daha sonra da gençlerden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü öğrencisi 23 yaşındaki Yıldırım Beyazıt ile Çevre Mühendisliği'nde okuyan 22 yaşındaki Mert Deniz Özkaya, iddialara göre hedef tahtası üzerine yapıştırılan ve üzerinde 'Atış serbest hedef Tayyip' yazan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın fotoğrafına dart oku attı. Bunun üzerine güvenlik güçleri müdahale ederek başkalarının atmasına izin vermedi.

2 üniversiteli hakkında soruşturma açıldı ve savcı 'Kamu görevlisine aleni hakaret' suçundan 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası istedi. Samsun 2'nci Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılamaları devam eden iki üniversiteli başkaları tarafından düzenlenen eyleme destek amaçlı gittiklerini dile getirerek suçlamaları kabul etmedi.

Öğrencilerden Yıldırım Beyazıt, "Burada hazırlanmış olan ve üzerinde başbakanın fotoğrafının bulunduğu darta atış yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Kesinlikle bir hakaret kastı ile hareket etmedim" dedi. Mert Deniz Özkaya ise, "Başkaları tarafından hazırlanmış olan darta fotoğrafa bakmadan dikkat etmeden bir kez atış yaptım. Ancak amacım hakaret etmek değildi. Başbakanın fotoğrafı olduğunu farketmedim. Bunun demokratik bir hareketle eylem olarak gördüğüm için atış yaptım. Suç işleme kastım yoktur" diyerek beraatini istedi.

Duruşmaya sadece iki sanığın avukatı olan Uğur Aslan geldi. Duruşmada Başbakan Erdoğan 'ın avukatı dilekçe göndererek her iki sanığın da hakaret suçunu kasten işledikleri belirtilerek şikayetlerinin devam ettiğini belirtti. Duruşma öğrencilerin avukatının savunmasını hazırlaması için ertelendi. (İsmail AKDUMAN/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1154808115480823

  YORUMLAR
  (23 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Dart atmak ne zaman hakaret oldu? - generalduncan

  Hukukumuz çığırdan çıkmıştır. Yandaş hukuk adalet dağıtamaz. Hukuktaki yozlaşmayı çözmeden bağımsız ve adil bir adalet sistemi olamayacak. Adalet bakanlığı kapatılmalıdır. Hukuk bağımsız bir güç olarak kendi kendini idare edebilir.

  Yazma ey! Başın girer belaya - gelverili

  Yazmayayım diyorum. Dayanamıyorum. Savcı'yı mı yazayım, BDBV(bir dönemin başvekil) nin avukatınımı, BBBV'nin kendisini mi, İğdiş edilmiş hukuku mu, ileri ucu sünnet edilmiş demokrasiyi mi, yoksa tecavüz edilmiş terazi tutan kadını mı? Hay! Ben sizin neyinizi yazayım. Korkudan yazamıyorum. Sadece düşünüyorum. İyide, "yazıya dökülmemiş düşünce yoktur" Ne olacak... Kötü söz söylerim bende. Şimdi balkona çıkıp bağırıyorum bak... Duyuyor musun?

  Yargıç bilir ama... - Dedemkorkut

  Böyle durumlarda dolduruşa gelmemeli, dikkat edip başkalarının dümen suyuna girmemelidir. Bence böylesi, "Oku attığını hatırlamama ya da suç olduğunu bilmeden bir kez atmış olma" savunmasıyla olaydan yırtmaya çalışmaktan iyidir. Hakim bunları yemeyebilir.

  savcı geleceğini garantiye almış - serdar ergin

  böyle bir olaydan kamu görevlisine hakaret suçunu çıkarabilen savcının hayalgücüne hep beraber şapka çıkaralım, palak bir gelecek kendisini bekliyor

  Farklılıkları düşman edenler suçlu değil mi? - agk

  Peki bu Ülkede farklı kimlik ve mezhep/dinlerde olanları birbirine düşürmek suç değil mi?..Bunun hesabını kim verecek acaba, meraktayım...

  :) - capoeira

  bence bu konularda komleks yapmaya gerek yok.abd başkanlarını ne şekle sokuyorlar..adamlar gülüp geçiyor.korkak,tırsık olup çıktık

  - momentum

  Ey Oğul! Beysin! Bundan sonra öfke bize, uysallık sana... Güceniklik bize, gönül almak sana... Suçlamak bize, katlanmak sana... (Şeyh Edebali'nin Osman Gazi'ye nasihatı.)