Başbakan Erdoğan'a fotoğraflı dershane protestosu

Başbakan Erdoğan'a fotoğraflı dershane protestosu
Başbakan Erdoğan'a fotoğraflı dershane protestosu

Fotoğraflar: DHA

İstanbul'da dershaneciler Milli Eğitim Bakanlığı toplantısını terk etti.
Haber: UMAY AKTAŞ SALMAN - umay.aktas@radikal.com.tr / Arşivi

Milli Eğitim Bakanlığı ’nın sekiz ilde dershanecilerle 'dönüşüm'ü konuşmak için yaptığı toplantıların dördüncüsü bugün İstanbul ’da düzenlendi. İstanbul’daki toplantı da diğer illerdekiler gibi gergin geçti, dershanecilerin büyük çoğunluğu alkışlı protesto ile toplantıyı terk ederken dönüşüm önerilerini gerçekçi ve uygun bulmadıklarını söylediler.
Marmara Bölgesi’ndeki dershane temsilcileri, Bahçelievler Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi’nde bir araya geldi. Toplantıya MEB Ortaöğretim Genel Müdürü Ercan Türk, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Yusuf Büyük, Milli Eğitim Bakanlığı Müşavirleri Ercan Demirci ve Malik Türedi katıldı. Yaklaşık 400 dershanecinin katıldığı toplantının başında konuşan Büyük, toplantının Akdeniz ve Ege bölgelerinde yapılandan daha verimli bir toplantı olacağını umduklarını söyleyerek, “eğitimcilere yaraşır bir toplantı olsun” dedi.

GERGİN DAKİKALAR
Büyük’ün bu sözleri üzerine söz alan Birey Dershanesi Yönetim Kurulu Başkanı İsmet Kaldırım, “Diğer illerde arkadaşlar demokratik haklarını kullandılar. Çirkin bir davranış olarak lanse etmenizi kınıyorum dedi. Biz dershanelerin bu yapısını koruyarak devam etmesini konuşmak istiyoruz” dedi. Kaldırım’ın sözleri salondan büyük alkış aldı. MEB Müsteşar Yardımcısı Büyük, daha açılış konuşması bile yapamadıklarını söyledi. Büyük, çalışmanın nihayetlenmediğini, müzakere sürecinin bitmediğini vurgulayarak, “Burası bir hukuk devleti. Bunun meclis aşamasından sonra eğitim komisyonu safhası var, daha başka aşamaları var MEB yöneticilerini dayatma yaptıkları gerekçesiyle protesto ederek salonu terk etti. Buradan bilgileri alıp götüreceğiz. Buradan bizi yuhalayarak, bize hakaret ederek ayrılmanın anlamı yok” dedi. Ancak salon bu noktadan sonra iyice hareketlendi. Dershanecilerden kimi, “İki yıldır bize de hakaret ediliyor” derken, kimi "Bunlar bizi tatmin etmez” dedi. Başka bir dershaneci de, “Önce Başbakan geri adım atacak ondan sonra konuşacağız” diye seslendi. Dershanecilerin büyük kısmı salonu terk etmek için ayağa kalktı. Alkışlar, yuhalamalarla tepki gösterildiği sırada, “Talimat almış gibi herkes neden gidiyor. Benim söyleyeceklerim var” diyen bir dershaneciye de kalabalık tepki gösterdi.

Dershaneciler salondan çıktıktan sonra ise bir basın açıklaması yaptı. Ortak basın açıklamasında şöyle denildi: 

“En yetkili mercilerce dershaneleri kapatma konusunda kesinlikle geri adım atılmayacağı deklare edilirken diğer taraftan da bu toplantılarla çözüm üretmekten ziyade kamuoyuna tarafların dinlenildiği ve görüşlerinin alındığı algısı oluşturulmak isteniyor. Bugünkü toplantıda diğer illerde olduğu gibi basın mensupları dışarıda tutulmak istenmedi. Neden istenmedi? Sayın müsteşarın ifadesinde de görmüşsünüzdür, hazırlıklı geldiklerini söyledi. Yaptıkları hazırlık geçmişte yapılan tepkilere önlem almaktır. Ama biz burada düşünen, üreten insanlarız. İstanbul Avrupa yakası ve Trakya’daki dershaneciler olarak dershaneleri oluşturan sebepler ortadan kaldırılmadan dönüşüm önerilerinin gerçekçi ve uygun olmadığını düşünüyoruz.”


'TAYYİP BEY'İN KIZI BİZİM DERSHANEDEYDİ'
Öte yandan toplandı salonda kalan yaklaşık 30 kişi ile devam etti. Söz alarak konuşanların ortak eleştirisi sorularına cevap alamamak ve somut bir planın olmamasıydı. Söz alarak konuşan dershanecilerden biri de ilginç bir hatırlatma yaptı. Özel Kayı Eksen Dershanesi’nden Mustafa Yeşiltaş, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın kızı Sümeyye Erdoğan’nın öğrencisi olduğunu belirterek şöyle konuştu:
“14 yıldır dershanecilik yapıyorum. O zaman iktidarda değildiniz. Çalışabilecek çok yerimiz yoktu. Dershaneler vardı. Hepiniz çocuklarınızın bir yere gelebilmesi için dershanelere yolladınız. Sayın Erdoğan’ın kızı Sümeyye Erdoğan Bahariye şubemizin öğrencisiydi. Kendisi 'ilgi gösterin' diyordu. Şimdi iktidarsınız devir değişti. Devrim önce kendi çocuklarını yer diye bir laf vardır. Zulmettiniz, insanları üzdünüz. Bu kırgınlığı nasıl düzelteceksiniz? Tayyip Bey’e selam olsun, onun çocuklarına verdiğimiz emekler de helal olsun.” 

Bir dershaneci de çıkışta önceki yıllarda Başbakan Erdoğan'ın kurumlarına yaptığı bir ziyarette derece yapan öğrencilerle birlikte çekilen fotoğraflarını gösterdi.


  http://www.radikal.com.tr/116319911631994

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Cemaatde erbakana darbe yapılınca sevinmişti unutmadık! - yakamoz42

  Cemaat amerikanın emriyle Erbakan hükümetine darbe yapılınaca Erbakanı suçlamışlardı.Yine aynı talimatla bu sefer Tayyibi indirmeye çalışıyorlar.Allah (c.c)sizin gibi münafıklardan ümmeti korusun.

  BEYLER - pispor

  halkın özel yaşantısı ve eğitimi ile bu kadar uğraşmaya devam ederseniz bir gün sizi dinleyecek sizin isteklerinizi kabul edecek tek bir kişi bulamayacaksınız

  Vefa - serhatdemir

  Sayın Başbakan'ın cemaatin abilerine ders çalışmaya gittiği zamanları unutuyor galiba, onlar sayesinde şimdi bu yerlerde vefa çok önemli.

  AKIL - HARAYDIN

  Akıl düşünse tepişmez,kimsenin bir şey yediği yok. Yanlışa yanlış demek niye bu kadar zor. Dünyanın hiçbir yerinde öğrenciye hem okul hem dersane işkencesi yapılmaz. Sınav yapıp dersane takviyesini kapatmayı da siyaset dışında hiç bir akıl kabul etmez.Aklın yolu belli sınavları kaldıracaksınız.Yoksa sınava hazırlanmanın en masum en legal en ucuz en kayıtiçi yönteminden en illegal yöntemlerine herkesi mahkum edersiniz de bu zulmün telafisi olmaz. Kaldırın sınavları, herkes en yakın beş okuldan birini seçmek zorunda olsun, ne demek lisede sınavla okul seçtirmek. Ben illa şu okulda okumak istiyorum diyen ehli keyf te parasını ödesin.Bu kadar basit bir şey nasıl bu kadar karmaşa sebebi olur? Üniversite sınavı kaldırmanın da türlü yolu var,yol buluncaya kadar da milletin dersanesine karışmayın,ihtiyacı ortadan kaldırın dersane kendini kapatır. Hiç bir çocuk da hafta içi okul, haftasonu dersane işkencesine kendine faydalı olmasa katlanmaz,kim çalışıyor haftada 7 gün öğrenci dışında,ama öğrenci biliyor ki dersane dışında yardım alacağı formüller imkansız ve çok daha aklın almayacağı faturalara gebe,kimse öğrenciyi onlara mahkum edemez.