Başbakan Erdoğan'dan İhsan Eliaçık'a 50 bin TL'lik tazminat davası

Başbakan Erdoğan'dan İhsan Eliaçık'a 50 bin TL'lik tazminat davası
Başbakan Erdoğan'dan İhsan Eliaçık'a 50 bin TL'lik tazminat davası
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Devrimci Müslümanlar hareketinin önde gelen isimlerinden ilahiyatçı yazar İhsan Eliaçık'a, Gezi Parkı eylemleri nedeniyle Twitter'da kendisini hedef alan mesajları nedeniyle 50 bin TL'lik manevi tazminat davası açtı. Dava dilekçesinde ağır suçlamalara yer verildi.

ANKARA - İSTANBUL - Hürriyet Gazetesi’nden Turan Yılmaz ve Sevin Turan’ın haberine göre 21 Haziran tarihinde Ankara Nöbetçi Asliye Hukuk Mahkemesi’nde açılan 50 bin liralık “manevi tazminat” davasının dilekçesinde, Eliaçık’ın Twitter mesajlarıyla “Erdoğan’ın yasa dışı sokak eylemleri ile yıkılacağını ve bu yıkılışın muhteşem olacağını dile getirerek açık bir şekilde halkı isyana teşvik ettiği” savunuldu.

HALKI İSYANA TEŞVİK ETTİ

Erdoğan’ın avukatı Ali Özkaya’nın paylaştığı dava dilekçesinde, Eliaçık’ın Erdoğan’a yönelik sözlerinin ne anlama geldiği ve halk arasındaki kullanım şeklinin açıklamaya gerek duyulmayacak şekilde ortada olduğu belirtilerek şöyle denildi:

“Davalı, müvekkil davacı asili, ‘diktatör, haramzade, yiyici, provokatör, küstah, yalancı’ şeklinde sıfatlandırmakla da yetinmeyerek, demokratik seçimlerde halkın yüzde 50’sinin oyunu alarak yönetime gelen Sayın Recep Tayyip Erdoğan ’ın ülkemizde son günlerde gelişen yasa dışı sokak eylemleri ile yıkılacağını ve bu yıkılışın muhteşem olacağını dile getirerek açık bir şekilde halkı isyana teşvik etmiştir.

TOPLUMDA KARGAŞA ÇIKAR

Paylaşımların bütünü ve kullanılan sıfatlar göz önünde tutulduğunda davalının müvekkilimizi eleştirmek arzusunda olmayıp, doğrudan ve açık biçimde ona hakaret etmeyi, aşağılamayı, müvekkilimizin kişilik haklarının toplum katında zedelenmesini, toplumun husumetine ve kinine maruz kalmasını amaçladığı açıkça ortadadır. Bunun içindir ki, bu sözlerin düşünce açıklaması olarak kabulü olanaksızdır. Aksi halde toplumda bir kargaşa ortamı yaratılmış olur. Bu denli ağır hakaretlerin düşünce açıklaması olarak kabulü halinde, kişilik değerlerinin hukuk ve anayasal güvenden yoksun kalacağı açıktır.

TAHAMMÜL EDİLEMEZ ZARAR

Uğranılan zararı herhangi bir tazmin şeklinin tam manasıyla karşılayabilmesi düşünülemez. Ancak tarafların sıfatı, kişisel, toplumsal ve politik konumları, hukuka aykırı saldırının ve davalının kusurun ağırlığı/şiddeti, filin sosyal paylaşım sitesi üzerinden yayınlanmış olması ve etkisini geniş kitleler üzerinde göstermiş olması, doğmuş olan zararın tahammül edilemez oluşu ve yarattığı olumsuz etkiler göz önüne alınarak müvekkillerimizin uğradığı manevi zararı bir nebze olsun tahfif edebilmek amacıyla mahkemenize başvurma zorunluluğu doğmuştur.”

12 TWEET, DOKUZ İFADE

Eliaçık ise konuyla ilgili Hürriyet’e yaptığı açıklamada, mahkeme dilekçesinin eline bugün ulaştığını vurgulayarak şunları söyledi:
“Dava Ankara 23’üncü Asliye Hukuk Mahkemesi’nde Avukat Ali Özkaya ve Avukat Muammer Cemaloğlu tarafından açılmış. Kabul edilen dava dilekçesinde benim 18 Haziran 2013 tarihinde Twitter’dan yazdığım 12 tweet’in fotoğrafları bulunuyor. Avukatlar bu 12 tweet’teki dokuz ifadenin müvekkillerine [Başbakan Erdoğan] hakaret içerdiğini savunuyor.”

HAKARET DEĞİL, ELEŞTİRİ

50 bin TL’lik manevi tazminat davasının 21 Haziran 2013’te açıldığını ancak duruşma tarihinin henüz belli olmadığını da ifade eden Eliaçık, “Ben burada Başbakan'ın şahsına yönelik herhangi bir hakarette bulunmadım. Yazdıklarım tamamen kendisinin iktidarı kullanma biçimiyle ilgilidir, eleştiri sınırları kapsamındadır. Burada hakaret yoktur ama sert ve haşin sözlerdir” dedi.

Eliaçık, “Erdoğan, kendisi bundan daha ağırını söylüyor, o zaman bizim de dava açmamız lazım. ‘Çapulcu’, ‘ayyaş’ dediği binlerce kişinin de dava açması lazım. ‘Camide içki içildi’ dedi, kanıtlayamadı; ‘Başörtüsünü yerde sürüklediler, üzerine idrar yaptılar’ dedi, kanıtlayamadı. Yalan söyledi. Beni 50-60 bin kişi izlediyse onu milyonlar izledi. Bunlar ne olacak? Bir de üzerine dava açıyor” diye konuştu.


  http://www.radikal.com.tr/1140940114094016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  başbakanın yorum farkı - genco940

  Halkı isyana teşvik etmek olsa olsa birilerinin kendi tutum ve davranışlarını yeniden gözden geçirmesi neticesi vereceği karardır. Korkudan önüne gelenden ürkenlerin ne yapacağı bellidir. En basitide verilen dilekçenin içeriğidir. Esas duruşma seçim sandıklarında yapılacaktır. Çıkacak karardan dolayıda kimse ağlamasın.

  İ.Eliaçık güzel adam vesselam. - bar_kar

  Sayın Eliaçık'ın samimiyetine yürekten inanıyorum. Sosyalistlere bile islamı sevdirdi.

  Bu halk sana sahip cikar. - kujo84

  Yari politikaci yari din adami tipler yuzunden Islamdan uzaklasirken Ihsan ELIACIK`in tum insanligi kapsayan,ezilenden yana tavri sayesinde ve Islami bir politik arac olmaktan cikartip dogru yonlerini on plana cikarmasi ve aciklamasi sayesinde Islami daha yakindan arastirmaya ve ogrenmeye basladim.Allah senden razi olsun,her zaman yanindayiz Ihsan abi.

  başbakan'ın suçu daha büyük. - sktk60

  kendisinin uyarılmasına rağmen gezi parkı yüzünden devleti ve milleti milyarlarca lira zarara uğratmak vatandaşların ve kamu görevlilerinin yaralanmasına ve ölümlerine sebebiyet vermek millet üzerinde orantısız güç kullanmanın emrini vermek yüzde elliyi sokağa salmak için zor tutuyorum deyip milleti ve devletin geleceğini tehdit etmek iki ayyaş'ın yaptığı anayasa deyip bu devletin anayasını ve anayasa yapıcılarını aşağılamak demokratik haklarını kullanıp gösteri ve yürüyüş düzenleyen vatandaşları çapulcular diyerek itibarsızlaştırmak başka bir ülkenin planlarının eş başkanı olup ülkeyi başka ülkenin çıkar menfaatleri için kullanmak.

  Yanındayız - mgalois

  İhsan Eliaçık, davanın takipçisiyiz ve yanındayız.

  paranın kokusunu her insan alamaz bir beceri işidir. - demlicay2011

  avukatların bilgi veren danışmanların olması gerekir. davanın sonunu görenlerin olmaası gerekir. öyle herkeze dava açılmaz. bir masrafı vardır bu işlerin. ama koku bu işi bitirir. para ve sonucun kokusu. ah be adalet neredesin. sıcaklardan tatile mi kaçtın.

  bulmuş - orkam_esas

  Demekki bulmuş eli açık adamı, ne yolarsam kar sanmış. O parayla kendi hakaret ettiği, dövdürdüğü, palayla saldırttığı, gözlerini çıkarttığı, öldürttüğü insanlara tazminat ödeyecekse o para yetmez. Hem suçlu hem güçlü adam yahu.