Başbakan Erdoğan'dan 'Kanuni' Halit Ergenç'e Osmanlıca sınavı

Başbakan Erdoğan'dan 'Kanuni' Halit Ergenç'e Osmanlıca sınavı
Başbakan Erdoğan'dan 'Kanuni' Halit Ergenç'e Osmanlıca sınavı
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Gezi Parkı görüşmesinde 'madem Kanuni'yi oynuyorsun bilirsin' diyerek bazı Osmanlıca kelimelerin anlamlarını sorduğu öğrenildi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın Taksim Platformu’nu kabulünde, heyette yer alan sanatçı Halit Ergenç ile arasında ilginç diyaloglar yaşandı. Geçen aylarda Halit Ergenç’in “Muhteşem Yüzyıl” dizisinde canlandırdığı Kanuni Sultan Süleyman karakterine ilişkin eleştiriler yapan ve, “Biz öyle bir Kanuni, öyle bir Sultan Süleyman tanımadık. Dizinin yönetmenlerini kınıyorum. Yargı gerekli kararı vermeli” diyen Erdoğan, görüşme sırasında da bu konuda göndermeler yaptı. 
Erdoğan’ın, Gezi Parkı eylemleri sırasında takındığı “sert üslup” gündeme gelince Ergenç’e dönerek, “Kanuni’de sert mizaçlıydı. Sen bunu biliyorsundur” dediği belirtildi. Erdoğan’ın ayrıca Ergenç’e Osmanlıca bazı kelimeler söyleyip anlamını sorduğu, Ergenç’in bilmediğini söylemesi üzerine de “Sen Kanuni’yi canlandırıyorsun, bunları nasıl bilmezsin” dediği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/1137714113771420

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Üstten Bir Dil İle Siyaset Nereye Kadar Gider - muratyumlu

  Öncelikle sorulacak soruyu başlıkta yazmak istedim. Nereye kadar gider böyle bir siyaset? İnsanları küçümsemek neden bu coğrafyada para eden bir şey haline gelebilir? Her zaman böyle değildir elbette; ancak yeri gelir, bu türden yüksek tonda konuşmalar, azarlama türünden karşılıklar değer kazanır. Neden "özür dilemek" zordur, özür dileyen hafif görülür? Basit basit soruların Başbakan'ın her Salı yaptığı toplantılardan sonra zihnimde ülkeye karşı yabancılık hissi doğurduğunu söyleyemem. Henüz bunu başaramadı; ancak ülkenin yerküre standartları açısından geride olduğunu daha çok görmeme imkan sağladığını kolaylıka söyleyebilirim. Üstten bir dil ile siyaset eninde sonunda iflas eder. Bu o kadar açık! Trajikomik Osmanlıca sahnelerini de gazetelerin doldurduğu arşivlere havale edelim. Gerçeküstü ve trajikomik bir iktidar evreninden kareler...

  Kibir en sevdiğim günahtır - Tuty

  Yine imamın savcılarına mesaj gönderiyor. Dünyanın hangi gelişmiş ülkesinde başbakan tv programlarına karışır? Padişahçılık oynamaya bayılıyorsunuz.

  Etrak ı bi idrak - ataycanada

  Rahmetlinin başbakan ve surekasının herhalde duyup bilmediği bir lafı da: Etrak i bi idrak! idi. İdraktan yoksun Turkler manasında Eyuboglu Turk Dilinin Etimoloji Sozlugu girişinde unutulup kalmıştır.

  Allah bizi korusun! - Ilkay

  Bu kadar siddet ve yalan karsısında sıgınacak gucte kimse yok zira! keske heyete bir sosyoloji ve psikoloji profesoru de katılsaydı uzmanlık alanı durumu degerlendirmeye uygun dusecek. Bizi nasıl bir tehlike ile karsı karsıya oldugumuz konusunda daha ıyı aydınlatırlardı.

  Allam ya - sevson

  Kanuniyi yasiyor zannetmis, onu da Halit zannetmis...

  sapla saman meselesi - haylemdeman

  ergençte şöyle sorsaydı siz ingilice biliyormusunuz

  kibir.. - DAĞCI KOMD

  sayın başbabakan,zamanımızda osmanlıca yı kullanan varmıki soruyorsun.yurt dışında ülkemizi temsil ederken artık tüm devlet adamlarının ortak dili olan ing.cesi one minute tan ibaret olan birinin, bunu işi rol yapmak olan sanatçıya sorması kibirden başka birşey değildir.