BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN KÖŞK İÇİN ÇATI ADAY YORUMU Temeli olmayan çatı hayırlı olsun

BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN KÖŞK İÇİN ÇATI ADAY YORUMU
Temeli olmayan çatı hayırlı olsun
BAŞBAKAN ERDOĞAN'DAN KÖŞK İÇİN ÇATI ADAY YORUMU
Temeli olmayan çatı hayırlı olsun
Balyoz kararına ilişkin "Bireysel başvuru hakkını biz getirdik" diyen Erdoğan, 12 Eylül davası için ise "Konuşmak için erken" yanıtını verdi.
Haber: SELÇUK ŞENYÜZ / Arşivi

Başbakan Tayyip Erdoğan , CHP ve MHP ’nin ortak cumhurbaşkanı adayı belirlemesini eleştirirken, “Bahçeli ve Kılıçdaroğlu kendilerine göre temeli olmayan çatı kurmuşlar. Bu çatıları hayırlı olsun” dedi. Erdoğan, gurbetçilerle buluşmak için Viyana’ya gitmeden önce yeni açılan VİP salonunda dün ilk kez basın toplantısı düzenledi. Avusturya ve Fransa’yı kapsayan ziyaretiyle ilgili bilgi veren Erdoğan, daha sonra gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Erdoğan özetle şunları söyledi:
HERKESİN YAZILI BEYANINI ALDIM: (Ekmeleddin İhsanoğlu ismi sizin için şaşırtıcı oldu mu? Gelinen noktada hem sizin siyasi geleceğinizle ilgili hem de partinizin geleceğiyle ilgili düşünceleriniz biraz daha netleşti mi? sorusu üzerine) Delegelerimizin tamamıyla, milletvekillerimizle, partimizin kurucularıyla istişarelerimizi yaptık. Bütün arkadaşlarımızın yazılı olarak beyanlarını almış vaziyetteyiz. Talep nedir, teklif nedir bunları şu anda görmüş durumdayız. Ay sonu itibarıyla nihai kararımızı, milletimizle paylaşırız.
BU YOLU BİZ AÇTIK: (Anayasa Mahkemesinin Balyoz Davası ihlal kararı) Temenni ederiz ki burada da adalet yerini bulmuş olur. Bireysel başvuru hakkını getiren AK Parti olmuştur. Ben aylarca önce yeniden yargılanmayla ilgili bir şeyler söyledim. Bazıları bunu hafife aldılar.
ABD MÜDAHALEYE SICAK BAKMIYOR: (Irak’ın merkezi hükümetinin IŞİD’e karşı, ABD’den hava saldırısı düzenleme talebi) Amerika bu tür saldırıya sıcak bakmıyor. Olay artık, IŞİD ile Irak arasında bir mücadele olmaktan çıkmış, bir mezhepler arası içi savaşa dönüşmüştür. Bir Müslüman diğer bir Müslümanı ‘Allahu Ekber’ diyerek öldüremez, vuramaz. Böyle bir şey olmaz.
SÖZ SÖYLEMEK İÇİN ERKEN: (12 Eylül davası) Yargı süreci bitmiş değil. Burada bu işin temyizi söz konusu. Nihai karardan sonra bir kanaat belirtmenin çok daha isabetli olacağı düşüncesindeyim.”
Başbakan Erdoğan Viyana’da yaptığı konuşmada ise Gezi eylemlerini sert bir dille eleştirerek, “Türkiye’de Gezi olayları yaşadık değil mi? Ne diyordu: Hâlâ anlamıyor musun mesele ağaç değil.” Bunu diyen neydi? Sözde sanatçı (Mehmet Ali Alabora), sevsinler sizin gibi sanatçıyı, ne sanatçısı” dedi.