'Başbakan gaz sıkıyor' diyen ilkokul öğrencisine 'vatan haini' suçlaması!

'Başbakan gaz sıkıyor' diyen ilkokul öğrencisine 'vatan haini' suçlaması!
'Başbakan gaz sıkıyor' diyen ilkokul öğrencisine 'vatan haini' suçlaması!
Antalya'nın Muratpaşa İlçesi'nde Mustafa Asım Cula İlkokulu 2-A sınıfındaki sınıf başkanlığı seçimi sırasında, bir öğrencinin açıklamalarına öğretmenin Facebook'a taşıması ve ailenin suç duyurusuyla başlayan olaya, Milli Eğitim el koydu.

ANTALYA - Mustafa Asım Cula İlkokulu 2-A sınıfında yapılan sınıf başkanlığı seçimi sırasında öğrencilerden 9 yaşındaki Ö.İ.K.'nın, "Gerçi seçim olsa ne olacak? Seçimin güzel bir şey olduğuna inanmıyorum. Başbakan da seçimle geldi ama ağaçları kesiyor, su sıkıyor, gaz sıkıyor" sözleri bir dizi tartışmayı başlattı.

Öğretmen Fikri Tezbaşar'ın Facebook hesabındaki paylaşımında çocuğunu vatan hainliğiyle suçladığını belirten öğrencinin annesi F.İ, öğretmen hakkında Antalya Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Tezbaşar ise "Başka bir arkadaşımın yaşadığı olayı paylaştım" dedi.

Bu gelişmelerin ardından Antalya İl Milli Eğitim Müdürlüğü Teftiş Kurulu tarafından bir müfettiş görevlendirilerek, öğretmen Fikri Tezbaşar ve olayla ilgili inceleme başlatıldı. (Mehmet ÇINAR/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/1152852115285213

  YORUMLAR
  (13 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Çocuğun Öğretmenine - Saim Kara

  Çocuk eğitimi çok önemli bir konudur. Liyakat, eğitim en önemlisi de sevgi ister. Çocuk eğitimindeki en önemli ilkelerden biri şudur: '' Çocuğun yanlışlarını mümkün olduğunca görmezden gelmek, ama takip etmek gerekir. Çocuğun yaptığı güzel / doğru şeyleri de mutlaka görmek, bunun görüldüğünü çocuğa hissettirmek / söylemek , onu teşvik etmek gerekir. Bu ilke ile çocuğun davranışlarındaki doğrular artarken, yanlışlar da giderek söner, kaybolur''. Her öğretmenin bunu bilmesi gerekir. Konu edilen çocuk yanlış söylememiştir. Çocuğun söyledikleri öğretmene göre yanlışsa bile, görmezden gelmesi gerekirdi. Bu öğretmene şunu sormak isterim? Bir öğretmenin görevi çocuklara yalan değil, doğruyu söylemeyi öğretmek değil midir?

  yazık - likapa

  çocuklar gibi ajitasyon yapıyorsunuz. bu kadar mı düştünüz yazık.

  İyi ki çocuklar aptal değil. - Su Cemre Sim

  Dört buçuk yaşındaki kız yeğenimle bir oyunumuz var;o bir deniz kızı,ben de Japon balığı,okyanuslarda yüzüyoruz.Doğaçlama oynuyoruz.Sohbet,muhabbet;''Ben böyle çok uzaklara yüzüyorum,taaaa avusturalya 'ya kaadar,çünkü buralarda yüzmüyorum,buralarda gaz bombası atıyorlar,gözlerim yanıyor.''dedi.Cİhangir'de oturuyorlar;üç aylıkkendenden beri evlerinin önünde gaz bombası atılıyor.Çocuklar bizi gözetliyor ve gerekli notları alıyor.Aptal değiller,çocuklarımıza zeki,bilgili öğretmenler gerekiyor.

  çocuk - jasbfanb

  kral çıplak, çocuk cesareti işte;demokrasiyi bir daha sorgulamalıyız galiba...

  yanlış üstüne yanlış - ekinkuru

  bu lafı 9 yaşında bir çocuk söyleyebilir mi?! belli ki ülkemizdeki ileri demokrasiye inancı kalmamış büyüklerinden duymuş tekrarlıyor. videoyu yükleyen adı geçen öğretmense meslekten çıkarılması şart. iddia ettiği gibi arkadaşıysa ikisinin de meslekten çıkarılması şart. çünkü gerçek bir öğretmen 9 yaşında bir çocuğun politikayla ilgili sözlerini ciddiye alıp, vidyosunu paylaşıp, vatan hainliğiyle suçlamaz. bunlar öğretmen filan değil, belli ki okumadan almışlar diplomalarını.

  bu kişi gerçekten öğretmen mi ? - okkes cavus

  öğretmenlik mesleği çok kutsal bir meslektir. ama bu kutsiyeti bilen öğretmenler için tabi bu olayda bu yaşta bir öğrenci bu kadar duyarlı sözü söyleyebiliyorsa. o çocuk çevresinden etkilenmiş ve duyarlı hale gelmiş bu sözleri söylemiş olabilir. gerçek öğretmen çocuğu dersten sonra özellikle yanına çağırır baba evlat gibi. eğitici öğretici bir sıcak yaklaşımla çocuğa nasihat edebilir. çocuğa bu konular senin için yaşına göre çok erken diye bilirdi. ama çocuğu şikayet edecek kadar öğretmenlik den uzak bir durum yaratmış. çok yazık. çocuğun ailesi şikayet etmekte çok haklı. bu yaşta bir çocuğun böyle medyada dolaşması hiç de hoş bir durum değil ....

  Yargısız infaz ve teşhir... - m.esenceli

  Öğretmenin suçlu olduğu ne malum? Her şeye gazete haberi ile karar vereceksek, olayı soruşturmaya ne gerek var? suçlanan öğretmenin isminin yazılması ve öğrencinin teşhir edilmesi de ayrı bir etik dışı haber örneği.