Başbakan için ağır ifadeler

Başbakan için ağır ifadeler
Başbakan için ağır ifadeler

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda düzenlediği mitingde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı ağır sözlerle eleştirdi.
CHP, İşçi Partisi, Türkiye Gençlik Birliği (TGB), Halkın Kurtuluşu Partisi (HKP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD), HEPAR ve birçok sivil toplum kuruluşunun katılımıyla yapılan mitingde Kürtçe pankartlar da dikkat çekti. “Cumhuriyet sevdalısı yurtseverler tutsak, Cumhuriyet yaralı, bayram buruk”, “Cumhuriyet devrimleri yaşayacak” pankartlarının yanı sıra TGB’nin açtığı “Kardeşler için özgürlük Ekim’i” dövizi aynı zamanda Kürtçe olarak da yazıldı. Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları söyledi:
“Anayasadaki kırmızı çizgilerimiz şunlardır; Türkiye devleti bir cumhuriyettir. Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devletidir. Türkiye devleti ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir. Bayrağı kanunda belirtilen beyaz ay yıldızlı al bayraktır. Milli marşı İstiklal Marşı’dır.”
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ı da şu sert sözlerle eleştirdi: “Bir diktatör var, kadınların kaç doğum yapacağına, ne zaman, nasıl yapacağına o karar veriyor. Daha garip bir şey Dolmabahçe’de oturup Kadıköy’den gelen vapurlardaki kadınları dikizliyor. Bu nasıl bir ruh hali!”