Başbakan kararlı: Yapanlar bedelini öder

Başbakan Erdoğan: "Nereden gelirse gelsin, yapan kim olursa olsun, bedelini ödeyecek." CHP, gelişmeleri Meclis'e taşıma hazırlığında. SHP, DTP ve ÖDP aynı fikirde: "Sorumlular bir an önce yargıya gitmeli."

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şemdinli'de meydana gelen olayların sorumlularının bedelini ödeyeceğini belirterek, "Burada bizden kimse bir kayırmacılık, bir korumacılık beklemesin. Yargı burada üzerine düşeni en ideal şekilde yapacaktır" dedi.
Erdoğan, Tayland Başbakanı Thaksin Shinawatra ile yaptığı görüşmeden sonraki basın toplantısında 'Şemdinli olayıyla ilgili olarak '2. Susurluk' yakıştırması yapılıyor. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?' sorusuna şu yanıtı verdi: "Gerekli talimatları verdim ve bu sabah (dün sabah) itibarıyla mülkiye müfettişleri Şemdinli'ye gitmiştir. Aldığımız duyumlar itibarıyla çok hassas bir konu ve bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Bunu asla ortada bırakamayız. Nereden gelirse gelsin, kim tarafından yapılmış olursa olsun, kim yapmışsa bunun bedelini ödeyecektir. Bu ülkede kimse yarınlara zemin oluşturacak, hele hele olumsuz zeminler oluşturacak adımlara devletle halkını, milletini karşı karşıya getirecek zemini oluşturmaya asla fırsat vermeyeceğiz. Burada bizden kimse bir kayırmacılık, bir korumacılık yürütme olarak beklemesin."
Çiçek: Susurluk demek dayatma
Adalet Bakanı Cemil Çiçek ise bakanlığındaki toplantıdan ayrılırken Şemdinli'deki olaylara ilişkin soruları yanıtladı. Çiçek, "Maalesef üzücü bir olay. Adli bölümüyle ilgili bir şey söylemem. Çünkü soruşturma safhasındadır" dedi. Çiçek, yaşananlara 'Susurluk' benzetmesi yapılmasıyla ilgili soruya da "Olaylar gerçek boyutları ortaya çıkmadan bu tür spekülasyonlar, dayatmalar yapmanız gerçeğin ortaya çıkmasını zorlaştırır. Birkaç gün sabredin gerçek ortaya çıkar" yanıtını verdi.
Gül: Karanlıkta kalmayacak
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de 'Gelecek İçin Forum' toplantısına katılmak üzere Bahreyn'e giderken Esenboğa Havaalanı'nda "Bu konu kesinlikle kapalı veya karanlıkta kalmayacaktır, eskiden bu tip olaylar böyle olurdu. Bunların hepsi, neticesi ne olursa olsun şeffaf bir şekilde açıklığa çıkarılacaktır" dedi.
Aksu'dan gecikmeli açıklama
Şemdinli'deki olaylar başladığı sırada Viyana'da bulunan ve düne kadar sessizliğini koruyan İçişleri bakanı Abdülkadir Aksu, olaylar karşısında üzüntü duyduğunu söyledi ve vatandaşları sağduyulu davranmaya çağırdı.
İçişleri Bakanı Aksu, "Hakkâri valimiz ve Jandarma Alay Komutanı da olay yerine derhal hareket ettiler. Ayrıca mülkiye başmüfettişlerini gönderdim, onlar da olay yerinde çok yönlü araştırmaya başladılar" dedi.


    http://www.radikal.com.tr/7629167629160

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.