Başbakan 'matematik'e sahip çıktı
Radikal'in salı günkü manşeti ses getirdi.

Matematik Köyü kurtuluyor

Başbakan Erdoğan, dünyaca ünlü bilim
adamlarının çağrısını duymazlıktan gelmedi ve Matematik Köyü'nün önündeki engellerin kaldırılması için talimat verdi: "Sorun, yasal zeminde çözülsün." Ancak projeyi yürüten Ali Nesin haberin keyfini çıkaramadı. Savcı Nesin'in ifadesini aldı.
Haber: SONER ARIKANOĞLU / Arşivi
NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan, Nesin Vakfı tarafından İzmir Şirince'de başlatılan Matematik Köyü Projesi'nin önüne çıkartılan engellerin kaldırılması için talimat verdi: "Sorun yasal mevzuata uygun olarak çözülsün." İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, inşaata konan mühürlerin, gerekli başvuruların kaymakamlığa yapılması halinde söküleceğini açıkladı. Ancak Prof. Ali Nesin hakkında savcılık tarafından ceza soruşturması açıldı.
Prof. Ali Nesin'in öncülüğünde gerçekleştirilen Matematik Köyü inşaatı İzmir Valiliği tarafından ruhsatsız olduğu, kaçak elektrik kullanıldığı ve izinsiz öğretim kurumu açıldığı gerekçesiyle durdurulmuştu. Bunun üzerine dünyaca ünlü bilim adamları 3 Ağustos tarihinde bir mektup yazarak Başbakan Erdoğan'dan yardım istedi.
Başbakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre Matematik Köyü'ne ilişkin sıkıntı Ali Nesin tarafından, haber Radikal'de yayımlanmadan önce kendilerine iletildi. Konuyla ilgilenen yetkililer, İzmir Valisi, Selçuk Kaymakamı ve İzmir Milli Eğitim Müdürü'nden bilgi istedi. Başbakanlığa sorunun yasal formalite eksikliğinden kaynaklandığı, Ali Nesin'e ve matematik öğretilmesine yönelik özel bir uygulama olmadığı bilgisi verildi. Başbakanlık da yetkili mercilerden sorunun giderilmesi
için gereken kolaylık ve yardımın gösterilmesini istedi. Konuyla ilgili bu sürecin Ali Nesin'e de aktarıldığı öğrenildi.
Erdoğan mektubu almamış
Başbakanlık yetkilileri Matematik Köyü'yle ilgili haberin basında çıkmasının ardından Erdoğan'a bilgi verdi. Erdoğan'ın dün itibarıyla, ünlü matematikçilerin mektubunu almadığı da öğrenildi. Ancak Erdoğan, idari mercilere, yasal formalitelerin tamamlanması için yardımcı olmaları ve yanlış anlamaların ortadan kaldırılması talimatını verdi. Yetkililer, projeyle ilgili sorunun Matematik Köyü'ne duyulan bir tepkiden kaynaklanmadığını belirterek "Sıkıntının temelinde bu tür faaliyetler
için öngörülen yasal prosedür var" dedi.
Radikal'in sorularını yanıtlayan Vali Kıraç, Selçuk Kaymakamlığı'nın, Matematik Köyü'nün bina, elektrik ve suyunun kaçak olduğunu; ayrıca eğitim izni başvurusunun da bulunmadığını saptadığını söyledi. Bu durumun yöneticilere iletildiğini belirten Kıraç, "Köy, gerekli başvurular yapılmadığı için mühürlendi" dedi.
Kıraç, yaklaşık on gün önce Başbakanlık'tan bir yetkilinin kendisini arayarak Matematik Köyü'ne yardımcı olunmasını istediğini anlattı. Başbakanlık yetkilisinin, köy yöneticileriyle kendisi arasında aracılık yaptığını belirten Kıraç şöyle konuştu: "Yetkiliyle kendilerine haber gönderdim. Gerekli başvuruları yapmaları halinde mühürlerin söküleceğini söyledim. Selçuk Kaymakamlığı'na gerekli talimati verdim. Gerekli başvurular yapılırsa işlemleri hızlandırılacak ve gereği yapılacak."
MEB 'olur' demiş ama...
Milli Eğitim yetkilileri, Matematik Köyü'nün kuruluş aşamasında ilçe milli eğitim müdürlüğünden görüş istendiğini söyledi. Yetkililer, bakanlığın "Herhangi bir ihtar yapmayın. Olumlu bir iş yapıyorlar, sorun yok" yanıtını verdiğini anlattı. Ancak, açılan soruşturmalar üzerine bakanlığın taraf olmaktan kaçındığı belirtildi.