Başbakan: Paketi elden alır, bıraktırırım

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sigara kullanımıyla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirterek "Terörde yine bir açıklık var, zaman zaman sinsi.

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan sigara kullanımıyla mücadelenin terörle mücadele kadar önemli olduğunu belirterek "Terörde yine bir açıklık var, zaman zaman sinsi. Ama bu tamamen sinsi ve kaba ifadeyle çaktırmadan insanımızı alıp götürüyor" dedi.
Ulusal Tütün Kontrol Programı 2008-2012 Eylem Planı Tanıtım Toplantısı, Sheraton Oteli'nde yapıldı. Toplantıda Türkiye'de 100 bin insanın sigaraya bağlı hastalıklar yüzünden öldüğünü söyleyen Başbakan "Türk milleti tarihinde destanlara konulu pek çok mücadelesinde bu kadar çok kayıp vermemiştir" dedi.
Başbakan'ın sigara bıraktırma yöntemi
Erdoğan, sigara konusunda hassasiyetini de anlattı: "Kusura bakmasınlar, bazı köşe yazarları 'Kendisi içmiyor diye bize de bunu yasaklama yoluna gidiyor' diyor. Ben kötü bir şey yaptığımı zannetmiyorum. Yani aktif içici olmadığım gibi pasif içici de olmak istemiyorum. Bakanlar Kurulu'nda kimse sigara içemez. Bir huyum var, gördüğüm yerde hemen ikna etmeye başlarım. Paketi elinden alıp 'Bırakıyorum demeyeceksin, bıraktım diyeceksin' derim ve üzerine adını, tarihini yazarım. Evde bunları depoluyorum. Filanca ne zaman sigarayı bırakmış, belli. Niye, ben seni seviyorum, sağlığını istiyorum."
Kapalı alanda sigarayı yasaklayan yasayı hızla çıkaracaklarını belirten Erdoğan, 2010'a kadar 15 yaş altında sigara içmeyen oranını yüzde 100'e, yetişkinlerde yüzde 80'e çıkarma hedefi için "Kararlıyız" dedi.