Başbakan: Riskte değilim, aşı olmam

Başbakan: Riskte değilim, aşı olmam
Başbakan: Riskte değilim, aşı olmam

Erdoğan, aşılar gelmemiş olsaydı, hükümetin bu nedenle eleştirileceğini söyledi. FOTOĞRAF: AFP

Başbakan Erdoğan, 'Ben ve ailem domuz gribi aşısı olmayacağız. Çünkü risk grubu içinde değiliz. Tedbirimizi de alıyoruz' dedi

ROMA/ANKARA - Sağlık Bakanı Recep Akdağ domuz gribi aşısı olanların sayısının 300 bini aştığını açıklarken olduğunu açıklarken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan kendisinin ve ailesinin aşı olmama kararını yineledi. Başbakan, kendisinin ve ailesinin ‘risk grubunda olmadığını’ vurguladı.
BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) zirvesi için Roma’da bulunan Başbakan, dün Türk ve yabancı basının sorularını yanıtladı. Sorulardan biri “Domuz gribi aşısı konusundaki düşünceleriniz devam ediyor mu?” oldu. Erdoğan şu yanıtı verdi:
“Domuz gribi aşısıyla alakalı benim değişen herhangi bir kanaatim yok. Ben kanaatimi açıklarken bunu hemen o anda kürsüde bulundum, aklıma geldi açıkladım değil. Ben de kendime göre araştırmalarımı yaptım. Risk alanı içerisinde olan bir insan değilim. Bunun için de ‘Ben domuz gribi aşısı olmayacağım’ dedim. Ailemde de domuz gribi aşısı olan yok. Kendimize göre tedbirlerimizi alıyoruz. Nedir tedbirler? Bunu zaten doktorlarımız da sağolsun söylüyorlar. Alınması gereken gıda nelerdir? Bu gıdalara yönelik, vitaminlere yönelik, ‘Bunları aldıktan sonra bu süreç rahatlıkla atlatılır’ deniyor. Sağlık Bakanlığı olarak tedbirleri aldık. Şu anda tabii sayı (ölü sayısı) 80’e doğru ilerliyor. Şimdi bu tedbirler alınmamış olsa veya bu sayı yine olmuş olsa ama bu aşılar getirilmemiş olsa bu defa üzerimize daha farklı şekilde saldıracaklardı. Bu defa ne diyeceklerdi? ‘Bak işte, bunlar tedbirleri almadılar, aşı getirtmediler. İşte bundan dolayı oldu’. Halbuki bunların birçoğu da henüz aşı yapma işlemleri başlamadan önce bu hastalığa kapılan vatandaşlarımızdı. Tabii aşı olduktan sonra buna, bu hastalığa yakalanan olur mu olmaz mı onları daha sonra göreceğiz.”

TBMM’ye C vitamini
TBMM’de ise isteyen milletvekilleri ve personele domuz gribi aşısı yapılacak. Domuz gribi salgınına karşı Meclis lokantalarında ayrıca C vitamini yönünden zengin menü hazırlanacak. TBMM Başkanvekili Nevzat Pakdil, “TBM’de domuz gribine karşı ne önlem alındı” diyen CHP’li Bilgin Paçarız ’ın yazılı soru önergesini yanıtladı.
“Milletvekili-seçmen diyaloğunda tokalaşma ve sarılmanın fazla olması sebebiyle TBMM’nin kapısından itibaren her yere bu konudaki risklerle ilgili bilgilendirici afişlerin asılması, ellerin çok fazla temas ettiği musluk, korkuluk gibi yüzeylerin daha sık dezenfeksiyonu. Odaların sık sık havalandırılması.Başta sağlık çalışanları, ziyaretçi-kabul salonu personeli, aşçı, garson, çay ocakçı ve insanlarla yakın temasta bulunan diğer personel olmak üzere personelin ve milletvekillerinden isteyenlerin grip aşısının yapılması. Lokantalarda C vitamininden zengin menü çıkarılması.” (Radikal, aa)