Başbakan 'sağduyu' istedi

Trabzon'da bildiri dağıtan sol görüşlü gençlere linç girişiminin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Planlı hareketlerin içine girecek olanlar karşılarında planlı devleti bulurlar" dedi.

ANKARA - Trabzon'da bildiri dağıtan sol görüşlü gençlere linç girişiminin ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Planlı hareketlerin içine girecek olanlar karşılarında planlı devleti bulurlar" dedi. TBMM Başkanı Bülent Arınç ve bazı sivil toplum örgütleri de sağduyu ve duyarlılık çağrıları yaptı.
Başbakan Erdoğan, dün olaylarla ilgili olarak görüşü sorulunca şunları söyledi: "Herkes halkımızın hassasiyetlerin göz önünde bulundurarak tavrını belirlemeli. Halkın, bu milli hassasiyetlerine dokunulduğu zaman şüphesiz ki tepkisi farklı olacak. Bunu da kimse istismar etmemeli. Yüce milletimin sağduyusu ve her türlü art niyeti sükûnetle ve kardeşlik hukukunu zedelemeden bertaraf etmeye muktedir olduğundan eminim. Devletimizin ve milletimizin zaaf içinde olacağını kimse aklından geçirmesin."
Erdoğan bir soru üzerine şöyle devam etti:
"Bunları bir planın gereği gibi görmek yanlış. 1970 öncesinden bugüne ülkemiz anarşi ve terör dönemlerini görmüş, bedellerini ödemiştir. Türkiye bunlara karşı çok ciddi tecrübeler kazanmıştır. Dolayısıyla planlı hareketlerin içine girecek olanlar, karşısında planını yapmış olan devleti bulur. Bu tür eylemlere girenler, kendilerine göre planlı hareketlere girerler. Ama bunu genellemeye kalkarsak, ülkemizde bloklaşma meydana gelir ki, buna müsade etmemiz mümkün değildir. Ve bunu da sürekli gündemde tutmak yanlış olur."
Arınç: Bu nasıl özgürlük?
Bülent Arınç ise dün gazetelerin Ankara temsilcileriyle sohbet toplantısı yaparken, Trabzon'daki saldırı konusunda şöyle dedi: "Trabzon'da linç etmeye varan olaylar yaşandı. İşin çığrından çıkma eğilimi ve siyasi sorumluluğu var. Olayları kullanarak, AB'ye üyelik süreci ve hükümete karşı başka siyasi amaçlar güdenler olabilir. Bu süreci baltalayacak başka olaylar da olabilir. Milliyetçiliği şovenizme kaydırmak isteyenler hükümeti, Meclis'i yıpratmak, AB sürecini engellemek, Meclis'te parçalı siyaseti amaçlıyor olabilirler. Dört kişi bildiri dağıtmak istiyor, izin verilmiyor, olay çıkıyor. Bu nasıl özgürlük? Arkadan başka şeyler de yaptırıyorlar. Toplumda panik yaratacak başka olaylar olabilir. Bunlardan ders çıkarmak gerekir. Sorumluluk sahiplerinin soğukkanlı olması lazım."
İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu da herkesi serinkanlılığa davet etti. Aksu, Trabzon polisini de kutlayarak, "Hemen müdahale edip bir yanlış anlaşılmadan dolayı meydana gelebilecek daha vahim olayları anında önlemiş oldular. Kendilerini tebrik ediyorum" dedi.
Baykal: Sokak konuşuyor
CHP lideri Deniz Baykal ise olayla ilgili sorular üzerine, şu değerlendirmeyi yaptı: "Temel sorunlar konusunda toplumun tedirginliğine cevap teşkil edecek tavırlar, etkili bir şekilde zamanında takınılamıyor. Maalesef konuşması gerekenler susuyor, sokak konuşuyor. Bu boşluğu bir an önce doldurmak lazımdır. Herkes güven duymak istiyor. Ortaya atılan üzüntü verici tablolar karşısında sağlam bir tavır görmek istiyor."
Olayla ilgili diğer bazı tepkiler de şöyle:
Halkevleri: "Sivas ve Maraş'ı anımsatıyor. Provokasyonlara karşı dikkatli olunmalı." ÖDP lideri Hayri Kozanoğlu: "Bu olayların amacı, farklı düşünenin yıldırılması ve toplumsal yaşamın terörize edilmesidir." DİSK: "Yaşananlar 'halkın tepkisi' olarak geçiştirilemez. Tavır tam bir vahşet." Mazlum-Der: "Toplumsal öfke ve nefret yaygınlaşırsa özgürlük alanında atılan adımların geri alınmasına neden olacak endişesindeyiz." (Radikal, aa)


    http://www.radikal.com.tr/7433307433300

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.