Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç

Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç
Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç
Başbakan'ın 'CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu' sözünden esinlenip 'Erdoğan Öcalan ile ruh ikizi' diyen blog yazarına dava açıldı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , referandum sürecinde yazdığı bir yazı nedeniyle 22 yaşındaki genç bir blog yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu.
‘Beyn.org’ adlı blog sayfasında yazı yazan üniversite öğrencisi Barış Ünver, referandum sürecinde AKP ve demokratik açılım sürecini eleştirdi.
Başbakan Erdoğan’ın miting meydanlarında söylediği “PKK, BDP, MHP, CHP , YARSAV hepsi aynı cephede, hiçbiri evet demiyor. CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunarak, bir makale kaleme aldı.
‘Öcalan’la ruh ikizi’
Ünver, bu makalede Öcalan’ın devletle olan temasını değerlendirdi ve Başbakan Erdoğan ile aynı kelimeleri kullanarak, “Recep Tayyip Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi. Ünver yazıya bir de AKP bayrağını PKK bayrağına benzeten bir resim yerleştirdi.
Ünver’in yazısı üzerine Başbakan suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ünver, yazıyı internet sitesinden kaldırdı.
Erdoğan suç duyurusunda, ‘kişilik haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerde bulunulduğunu’ savundu.

‘Yanlış anlaşıldım’
Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Atalay, Ünver hakkında 2 yıl hapis istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ünver, soruşturma safhasında alınan ifadesinde, ifadelerinin saldırı ve hakaret amaçlı olmadığını belirterek yazının amacının sadece eleştiride bulunmak olduğunu, hakaret amacı taşıyan kelimeleri kullanmadığını vurguladı.

Cezası ömür boyu sürecek
Ünver ifadesinde, yazısının demokratik sistemlerde kabul gören ve yer bulan düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğunu kaydederek, sadece eleştirdiğini ve yanlış anlaşıldığı için de yazısını kaldırdığını söyledi. Savcılık iddianamesinde, hakaret iddiasının yanı sıra blog yazarı Barış Ünver’in TCK 53. maddeden de cezalandırılması istendi. 22 yaşındaki Ünver bu maddeden ceza alırsa, kamu görevinde bulunamayacak ve memuriyet haklarını kaybedecek, seçme-seçilme hakkını da kullanamayacak.