Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç

Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç
Başbakan söylerse serbest, Barış söylerse suç
Başbakan'ın 'CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu' sözünden esinlenip 'Erdoğan Öcalan ile ruh ikizi' diyen blog yazarına dava açıldı.
Haber: BETÜL KOTAN / Arşivi

ANKARA - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , referandum sürecinde yazdığı bir yazı nedeniyle 22 yaşındaki genç bir blog yazarı hakkında suç duyurusunda bulundu.
‘Beyn.org’ adlı blog sayfasında yazı yazan üniversite öğrencisi Barış Ünver, referandum sürecinde AKP ve demokratik açılım sürecini eleştirdi.
Başbakan Erdoğan’ın miting meydanlarında söylediği “PKK, BDP, MHP, CHP , YARSAV hepsi aynı cephede, hiçbiri evet demiyor. CHP, MHP terör örgütüyle ruh üçüzü oldu” sözlerine atıfta bulunarak, bir makale kaleme aldı.
‘Öcalan’la ruh ikizi’
Ünver, bu makalede Öcalan’ın devletle olan temasını değerlendirdi ve Başbakan Erdoğan ile aynı kelimeleri kullanarak, “Recep Tayyip Erdoğan da Öcalan ile ruh ikizi oldu” dedi. Ünver yazıya bir de AKP bayrağını PKK bayrağına benzeten bir resim yerleştirdi.
Ünver’in yazısı üzerine Başbakan suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Ünver, yazıyı internet sitesinden kaldırdı.
Erdoğan suç duyurusunda, ‘kişilik haklarına saldırı kastıyla fevkalade ağır, katlanılması ve tahammülü gayri kabil hakaretlerde bulunulduğunu’ savundu.

‘Yanlış anlaşıldım’
Suç duyurusu üzerine Ankara Cumhuriyet Savcısı Osman Atalay, Ünver hakkında 2 yıl hapis istemiyle Sulh Ceza Mahkemesi’ne dava açtı. Ünver, soruşturma safhasında alınan ifadesinde, ifadelerinin saldırı ve hakaret amaçlı olmadığını belirterek yazının amacının sadece eleştiride bulunmak olduğunu, hakaret amacı taşıyan kelimeleri kullanmadığını vurguladı.

Cezası ömür boyu sürecek
Ünver ifadesinde, yazısının demokratik sistemlerde kabul gören ve yer bulan düşünce ve ifade özgürlüğü çerçevesinde olduğunu kaydederek, sadece eleştirdiğini ve yanlış anlaşıldığı için de yazısını kaldırdığını söyledi. Savcılık iddianamesinde, hakaret iddiasının yanı sıra blog yazarı Barış Ünver’in TCK 53. maddeden de cezalandırılması istendi. 22 yaşındaki Ünver bu maddeden ceza alırsa, kamu görevinde bulunamayacak ve memuriyet haklarını kaybedecek, seçme-seçilme hakkını da kullanamayacak.


  http://www.radikal.com.tr/1039049103904928

  YORUMLAR
  (28 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ... - dogan_23

  Burada çok açık bir faşizm uygulaması var! Dikkat edin ne diyorlar: "Kişilik haklarına saldırı"... Halbuki yapılmak istenen tamamen siyasi bir eleştiridir. AKP'nin politikası eleştirilmektedir. Kişilikle hiçbir ilgisi yoktur. "Kişilik, hakaret" gibi gerekçeler öne sürerek, ve hegemonyası altına aldıkları Yargıyı kullanarak, MUHALEFETİ SİNDİRMEYE ÇALIŞIYORLAR. Yani, her kim AKP'ye karşı etkin bir muhalefet yapmaya kalkarsa, onu baskı ve zorbalıkla durdurmaya çalışıyorlar!! Bu kabul edilemez birşeydir. Buna sessiz kalınmaması gerekir. Şimdiye kadar defalarca bu "hakaret" saçmalığını kullandılar, ve MİLLETTEN YETERLİ TEPKİ GELMEDİKÇE BUNU İYİCE ABARTIYORLAR... O "liberal" denen yandaş gazetecilere de yazıklar olsun. Her gün konuşurlar, ama bunun gibi faşizan olaylar hakkında ağızlarını açıp tek kelime etmiyorlar!

  ISTE TAM DA TURKIYE BU - Ozan Yoldas

  Kardesim fikir ozgurlugu diyen Basbakan degil miydi? Peki bu yazida kast nerede? Bunları anladik lakin Kanunu hic anlamadik. Birine beyaz olan kanun, nicin digerine siyah olur bu Turkiye?de? Yazik, cok yazik.

  Tartash arkadaşa bir ufacık hatırlatma - ReHaaY

  Arkadaş dediklerin çok ciddi ve mantıklı iddialar,Doğrudur eksiktir veya yanlıştır.Medeni şekilde tartışıldıktan sonra her fikir değerlidir,olmalıdır.Ancak bir cümlen çok ilgimi çekti.Senin bu konuda araştırıcı ve samimi olabilmeni dilerim ...... islamla sorunu olan herkes....... bu dünyada yaşayan hiçbir insanın islamla sorunu olamaz- bu konuda bu görüşü hangi donelerden beslenerek,etrafında çevrende karşıt görüşün hangi söylemlerinin neresinde rastladın...Somut örneklerle,kesin kanıtlarla sunulabilinecek bir tek islam sorunu olan insan örneği,topluluğu varmıdır,rastladınmı...Sakın bana İslamiyeti red eden,başka dini seçmiş insanları veya en önemlisi Müslüman olup ta gereklerini yerine getirmede eksik kalan,kalacak bireyleri göstermeye kalkma...Bu insanlar islama değil kendilerine zarar verebilirler ancak.Bir düşünce,bir felsefe,bir doktrin ile problem,sorun demek onunla savaşmak onu yenmek,yok etmek istemek demektir...Bazı sinema filmlerinden birde İslamiyetin ilk çağlarındaki savaşlar hariç hangi dökümanlar,ne gibi argümanlar var bu konuda...Ama kulun kula tahammümü, islam adına sınıflandırma,eleştirme,ayrıştırma-bir kulu diğerlerinden daha fazla yüceltme veya tersi gibi davranış anomalleri zaten KUR-AN dışı olduğuna göre,yüce dinimiz islamiyetin tüm dünyaya yayılmasına ve herkes tarafından benimsenmesine engel olan düşünce nasıl bir düşüncedir,davranıştır,yaşayıştır...Kapalı,bağnaz ve sadece benim gördüğüm,bildiğim anladığım gibi islam islamdır diyebilecek bir kul islama göre hangi sıfatı taşır.

  SAHIS BAZINDA DEGERLENDIRME - serdarsulus

  Genel elestirilere kimsenin birseyi olmayacaktir sanirim. Kaldiki Facebook gibi sosyal paylasim sitelerini incelerseniz AK Parti ve onu destekleyenlere ne hakaretler ediliyor. Burada onemli olan nokta Sayin Erdogan'in sahsinda Ocalan ile iliskilendirilmesi dogru degildir. Eger, bu soylemde sıkıntı yoksa zaten yargi gerekli karari verecektir.

  Faşizmin ayak sesleridir bunlar... - xterso

  İyi dinleyin, duymadık bilmiyorduk, görmedik, farketmedik demeyin. Faşizm kapımızda artık, uzaklarda bir yerlerde değil. Neo-islamcı, neo-faşist A.K.P.'nin ve son padişah Tayyip'in sivil diktatörlüğünün emareleridir bunlar. Bundan sonra yokuş aşağı!

  HAKİM BEY SARHOSTUM NE YAZDIĞIMIN FARKINDA DEĞİLDİM ... - tarikoka

  Yirmiiki Yaşındaki bir gencin boyle bir özür kullanmaya hakkı yok zira yeni yasaya göre daha iki senesi var . Elestiri yazmaya hakkı yok zira hemen suç duyurusu yapılıyor . Yürüyüş yapmaya hakkı yok zira polisin gazıyla karşılaşıyor. Maça gitmeye hakkı yok zira kameralarla izleniyor mum gibi oturması gerek. Yurtlara zamanında girmesi lazım Yoksa kapı önunde buluyor kendisini Öğretim Kredisini ödiyemediği zaman Ailesinin tek gözlü evine Haciz gelebliyorda. Neye istinaden 19 yaşında silah ruhsatı alabiliyor..Turgut Arikok

  ileri demokrasi! - halil hoca

  Arkadaşlar ileri demokrasiye geçtik, kim geçirdi başbakan. İleri demokrasiye geçiren kişiye iftira atılır mı? Ayıp.Daha ne ıleri demokrasi uygulamaları göreceğiz sabredin