Başbakan talimatı verdi, 1 Mayıs resmi tatil oluyor

Başbakan talimatı verdi, 1 Mayıs resmi tatil oluyor
Başbakan talimatı verdi, 1 Mayıs resmi tatil oluyor
Başbakan Erdoğan, Sosyal Güvenlik Bakanı Çelik'e 1 Mayıs'ın tatil ilan edilmesi için talimat verdi. DİSK ve Türk-İş kutlamayı Taksim'de yapmaya kararlı. Çelik sendikalarla görüşecek


ANKARA - İşçilerin, 1 Mayıs’ın tatil edilmesi isteği, sonunda gerçek oluyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik’e, 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesiyle ilgili olarak işçi konfederasyonlarıyla görüşmesi için talimat verdiğini söyledi.
İşçi sendikalarının yoğun baskısı ve Avrupa Birliği’nin de demokratikleşme adımı olarak beklentisini dile getirdiği 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi konusunda, Başbakan Erdoğan adım attı. Avrupa Birliği, Sendikalar Kanunu’nun bir an önce çıkmasını isterken, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu (KPK) Eşbaşkanı Joost Lagendijk, Türkiye’nin stratejik ilgilerini ve bölgedeki konumunu yakından takip edeceklerini, ancak demokrasinin ‘kilit konu’ olduğunu ifade etmişti. Lagendijk, “Türkiye’nin AB standartlarında yeni bir sendika yasasını acilen çıkarmasını” beklediklerini de söylemişti.

Taksim talebi
Son iki yıldır Taksim’de kutlama girişiminde bulunan sendikalar bu yıl da sesini yükseltiyordu. Türk-İş Başkanlar Kurulu dünkü toplantısının ardından bir bildiri yayımladı:
“Türk-İş Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs’ın resmi tatil ilan edilmesini ısrarla istemektedir. Başkanlar Kurulu, İstanbul Taksim Meydanı’nın kutlamalara açılmasını, yasaksız bir Türkiye için ve bir travmanın geride bırakılması açısından gerekli görmekte; ancak Taksim tartışmalarının 1 Mayıs’ın kutlanmasına engel oluşturmasını da doğru bulmamaktadır.”
DİSK’in internet sitesinden yapılan açıklamada da 1 Mayıs’ın çalışanların bayramı kabul edilerek tatil ilan edilmesi istendi. Açıklamada, “1 Mayıs 1977’de yaşanan katliamın aydınlatılması ve sorumlularının yargılanması için TBMM Araştırma Komisyonu kurulması taleplerimizi yinelemekteyiz. Bu nedenle DİSK, merkezi olarak 2009 1 Mayıs’ında Taksim’de olma kararlılığındadır. Uluslararası sendikal hareketin, gerek ITUC ve gerekse ETUC’un 1 Mayıs’ı Türkiye’de Taksim’de kutlamak için yürüttükleri çabaları coşkuyla karşılıyoruz.”

Sendikalar Kanunu
Dün akşam İstanbul’da Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Sanayi Bakanı Zafer Çağlayan ve AB Müzakerecisi Egemen Bağış’la bir toplantı yapan Başbakan Erdoğan, 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesi talimatını verdi. Erdoğan partisinin İstanbul İl Başkanlığı’nda yaptığı toplantıdan sonra soruları yanıtlarken, Bakanlarla öncelikli olarak çalışma hayatına, Sendikalar ve Toplusözleşme Kanunlarına yönelik görüşmeleri olduğunu ifade etti. Erdoğan, şunları söyledi:
“AB sürecine yönelik olarak, bu süreçte Sendikalar Kanunu ve Toplusözleşme Kanunu’nu bir an önce Meclisimizden çıkaralım istiyoruz. Hazırlıklar zaten büyük ölçüde yapılmış vaziyette. Bunu bitirelim istiyoruz. Bir diğeri de tabii yine şu anda özellikle her 1 Mayıs’ta gündeme gelen bir konu. İşçi barışına yönelik bir adımı geçen yıl bildiğiniz gibi atmıştık ve 1 Mayıs’ın tatil olarak ilan edilmesi noktasında yarın Bakanımız Türk-İş, Hak-İş ve DİSK ile bir araya gelecek. Bu konuda kendilerine bir talimat verdim. ‘İşçi konfederasyonlarıyla da bu konuyu görüşün ve 1 Mayıs’ın tatil ilan edilmesiyle ilgili olarak konuyu kendileriyle de ayrıca müzakere edin’ dedim. Bu konuda verilmiş olan bir talimatım var.”(Radikal)