Başbakan tutanakları gizli oturumda açıklasın

Başbakan tutanakları gizli oturumda açıklasın
Başbakan tutanakları gizli oturumda açıklasın

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , İstanbul’da Karadeniz dernek temsilcileriyle ’Karadeniz Konuşuyor’ adlı toplantıda bir araya geldi. Daha sonra Yeşilköy’de bir konferansa katıldı. Konferans öncesi gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu şunları söyledi: “Masanın bir ucunda Öcalan, diğer ucunda da Recep Tayyip Erdoğan var. Ortaklardan birinin görüşleri medyaya yansıdı. Dolayısıyla ortağın bu kez diğer tarafının açıklama yapması lazım. Sayın Erdoğan’ın açıklama yapması lazım. Gerekiyorsa TBMM’de gizli bir oturum yapılarak yapılan görüşmelerin ayrıntılarının bizimle paylaşılması lazım. Bize aktarmak zorundadır. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni terör örgütü lideriyle muhatap kıldınız. Bu çok ağır bir olay. Bizim bunu bilme hakkımız var. Bu ülkede yurttaşların bilmeye hakkı var.”
İçeriğini bilmedikleri bir konuda konuşmanın doğru olmayacağını belirten Kılıçdaroğlu, “Bizim bu süreçle ilgili yol haritamız belli. Sayın Başbakan’a ilettik. Olmayacağı ifade edildi. O konuda açık bir tavır sergiledik. Dört koşul öne sürdük bu koşullarla sorunu çözmeye çalışırsan, halkın kabul edebileceği çözümü yakalayabilirsin’ diye ifade ettik. Sayın Başbakan ertesi gün reddetti. Sayın Erdoğan’ın açıklama yapması lazım. Ne düşünüyor acaba? Kamuoyuna yansımayan Sayın Başbakan’ın bildiği pek çok şey var” diye konuştu.
CHP’nin sürece müdahil olup olmayacağı sorusuna ise Kılıçdaroğlu, “Bilmediğimiz bir konuda nasıl müdahil olacağız ? Biz ‘dört koşulla kredi açıyoruz’ dedik. ‘Benim sizin kredinize ihtiyacım yok’ dedi. Sayın Başbakan’ın bilmediğimiz bir çözüm yöntemi var ” diye cevap verdi. Kılıçdaroğlu terör sorununun çözümü için Meclis’i adres gösterdiklerini belirterek,“Terör konusunda toplumsal uzlaşma gerekiyor dedik. Devlet terör örgütüyle görüşmez dedik. Onun için başka bir heyet kurulsun dedik. Bugün haklılığımız ortaya çıkıyor” şeklinde konuştu. Başkanlık sistemine karşı olduklarını belirten Kılaçdaroğlu “Kafatası milliyetçiliğini de reddediyoruz” dedi.