Başbakan 'üçüncü cinayet'e ortak mı?

ANKARA - İnşaat Mühendisleri Odası(İMO), Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde üçüncü köprü için ‘cinayet’ dediğini anımsatarak, Erdoğan’ın şimdi üçüncü köprüye onay vererek ‘üçüncü cinayet’in ortağı olduğunu savundu.
İMO’dan yapılan yazılı açıklamada, üçüncü köprünün, kent trafiğini rahatlatmayacağını, aksine trafik yükünü çoğaltarak, yeni bir köprü yapımını tetikleyeceği anlatıldı: 

‘Yeni Sultanbeyliler yaratılacak’
İMO’nun açıklamasında şöyle denildi: “Üçüncü köprü kentin kuzey bölgelerindeki ormanlık alanların yok olmasına yol açacak, su havzalarını tahrip edecektir. Yeni köprü, sağlıksız ve kaçak yapılaşmayı tetikleyecek, yeni Sultanbeyliler oluşacaktır. Kamuoyundan sır gibi saklanan köprü güzergâhı içinde yer alan bölgelerde daha önce büyük arsa alımları yapıldığı kamuoyuna yansımıştır ki bu, kentsel değerlerin yandaşlara peşkeş çekilmesini ifade etmektedir. İnşaat Mühendisleri Odası ismini üçüncü köprüye karşı çıkanlar listesine yazdırmak istemektedir. Çünkü dördüncü köprü kaçınılmaz olduğunda, bu cinayete ortak olanları İstanbul affetmeyecektir.”
Başbakan’ın 1995 yılında, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde üçüncü köprü için ‘cinayet’ dediği de anımsatıldı. (Radikal)