Başbakan üniversiteyi, medyayı, sivil toplumu acil göreve çağırdı

Başbakan üniversiteyi, medyayı, sivil toplumu acil göreve çağırdı
Başbakan üniversiteyi, medyayı, sivil toplumu acil göreve çağırdı

İçişleri Bakanı (üstte), Adalet ve Tarım Bakanları katliam olan eve gitti.

Mardin'deki katliamın ardından siyaset dünyasından tepki yağdı. Türkiye'ye yıllardır 'töre töre' diye bedel ödetildiğini söyleyen Başbakan Erdoğan çözüm için görev çağrısı yaptı

ANKARA - Mardin’deki katliam siyasileri şoke etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, “Yaşadığımız çağda, töre, kan davası ve husumet gibi kavramların insan hayatının önüne geçiyor olması, toplum olarak herkesin ciddi şekilde düşünmesi gereken bir konudur” derken Başbakan Tayyip Erdoğan “Bu olay; inanıyorum ki tüm Türkiye’de çok farklı yankı uyandırıyor. O da olumsuz bir gelenek anlayışının ve ‘töre, töre, töre...’ diyerek yıllar yılı ülkemize ödettiği bedel” diye konuştu. 
MEDVEDEV’DEN BAŞSAĞLIĞI: Cumhurbaşkanı Gül, Mardin’in Mazıdağı ilçesi Bilge Köyü’nde 44 kişinin ölümüyle sonuçlanan katliamı ‘ilkellik, vicdanlarda derin yaralar açan vahşet’ olarak niteledi. Rusya Devlet Başkanı Dimitriy Medvedev Cumhurbaşkanı Gül’e başsağlığı mesajı gönderdi. TBMM Başkanı Köksal Toptan, sorumluların mutlaka adalet karşısında hak ettikleri cezayı bulacaklarını söyledi.
BİR YAŞINDA BEBEĞE KURŞUN: Başbakan Erdoğan, grup toplantısında, katliamı kınayarak özetle şöyle konuştu: “Düğün yapan, bir mutlu anı yaşayan insanlara, namaz kılan insanlara, üç yaşındaki, hatta ölenlerin içinde bir yaşındaki çocuk da var bu çocuklara silah doğrultmak, savunmasız, masum insanları katletmek, kelimelerle ifade edilemeyecek kadar menfurdur, insanlık dışıdır. Zanlılarla ölenlerin soy isimlerinin aynı olması da cinayetin acımasızlığını bir kat daha artırıyor.
Hiçbir töre, gelenek, anlayış bu katliamı mazur gösteremez. Bu olay;  tüm Türkiye’de çok farklı yankı uyandırıyor. O da olumsuz bir gelenek anlayışının ve ‘töre, töre, töre...’ diyerek yıllar yılı ülkemize ödettiği bedel. Bu olay vesilesiyle bir kez daha bölgedeki üniversitelerimizi, medya kuruluşlarını, sivil toplum örgütlerini, eğitim kurumlarını, kanaat önderlerini göreve davet ediyorum. Herkes toplumsal sorumluluğunu yerine getirmelidir.”
CHP HEYET YOLLADI: “Bu olay sorgulanmalı, ‘cahillik’ denilerek geçiştirilemez” diyen CHP lideri Baykal,  dört milletvekilinden oluşan bir heyeti Mardin’e gönderdi. Yılmaz Ateş başkanlığındaki heyet delik deşik olmuş evi gezdi. Ateş, “ Korucular bu bölgede güvenlik sisteminin bir parçası haline geldi. Bunların denetimde geçmesi lazım. Ruh sağlıkları yerinde mi, bakmak lazım. Aldıkları silahları kendi bireysel sorunları için kullanıp kullanmadıklarına iyi bakmak lazım” dedi.
ÜÇ BAKAN BÖLGEDE: İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’le katliama sahne olan Bilge Köyü’nde incelemelerde bulundu. Atalay, “Türkiye bir hukuk devletidir, hiçbir suç cezası kalmaz” dedi.
YENİ BAKANDAN İLK EMİR: Kabinenin çiçeği burnundaki Kadın ve Aileden sorumlu Devlet Bakanı Selma Aliyev Kavaf’ın ilk talimatı Mardin’deki katliamla ilgili oldu. Kavaf,  öksüz ve yetim kalan çocukların tespit edilerek gerekenlerin yapılmasını istedi. (Radikal)