Başbakan Vakit'e kızdı: Çarpıtmayın

ANKARA - İSKİ ve İBB Başkanı Kadir Topbaş sel felaketinin sorumlusu olarak askeri alan içindeki bir göleti sorumlu gösterirken Başbakan Erdoğan bu açıklamayı yapanlara çıkıştı: “Çarpıtmamak lazım.” Genelkurmay Başkanlığı da Vakit gazetesinde de yer alan haberler için “Gölette bir hasar yok” açıklaması yaptı. Kadir Topbaş dünkü basın toplantısında sel felaketinin nedenlerini sıralarken bir olasılıktan bahsetti. Topbaş şöyle konuştu: TIR parkının 1.5 kilometre yukarısındaki  askeri bölgede 80 bin ton su barındıran bir göletin, patlaması sonucu suyun, su topu gibi burayı tetiklediği yönünde İSKİ  değerlendirme yapıyor. Tır parkının üzerindeki yolları dahi yırtacak kadar dalga hamlesi yaptığı için bu koca tırları altgeçitlere, menfezlere tıkadı. Bu konular araştırılıyor.”
Bu konuda Vakit gazetesinde  dün bir haber yer almıştı. 66. Mekanize Tugayı’nın içinde yer alan göletin patlaması nedeniyle Osmanlı TIR Garajı’ndaki facianın yaşandığı iddia ediliyordu.
Başbakan konuyla ilgili bir soru üzerine  iddiaların asılsız olduğunu belirterek “Çarpıtmamak lazım” diye konuştu.
Genelkurmay Başkanlığı Genel Sekreteri Tümgeneral Ferit Güler, bu habere ilişkin olarak  soru üzerine de, “Bu gölet, birliklerimizin sularda geçiş eğitiminde kullanılıyor. Gölette, herhangi bir şekilde hasar olduğu şeklinde bilgi yoktur” dedi. (Radikal)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş