'Başbakan ve İçişleri Bakanı istifa etmeli'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hrant Dink cinayetinin Emniyet'in bilgisi içinde gerçekleştiğini ileri sürdü ve bunda hukuki ve siyasi sorumluluğu bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Hrant Dink cinayetinin Emniyet'in bilgisi içinde gerçekleştiğini ileri sürdü ve bunda hukuki ve siyasi sorumluluğu bulunan İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun derhal istifa etmesi gerektiğini söyledi.
"Hrant Dink cinayeti güvenlik güçlerinin iflas ettiğini bize göstermiştir. Bunu derin devlet olarak nitelemek çok büyük haksızlık, çok büyük saptırmadır" diyen Baykal, Başbakan'ın derin devleti konuşmak yerine 11 ay önce yapılan ihbarın niye gereğini yapmadığını açıklaması gerektiğini söyledi. Önemli faili meçhul cinayetlerin Aksu'nun döneminde işlendiğini belirten Baykal, "Soruşturma önergesini hemen veriyoruz. Bu, İçişleri Bakanı'nın hukuki sorumluluğudur. Siyasi sorumluluğu tartışma götürmez, derhal istifa etmeli bakan" dedi.
'Cinayetin arkasındaki güç ortaya çıkarılsın'
MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır, Hrant Dink cinayetinin sorumlusunun ülkeyi yönetin siyasi iktidar olduğunu savunarak, "Vatandaşın can güvenliğini temin edememiştir, gereken tedbirleri yeterince ve zamanında alamamıştır" dedi. Şandır, yaptığı yazılı açıklamada, "Dink cinayeti; siyasi bir cinayettir" diyerek, hükümetin sorumluluğunu kabul ederek hesap vermesi gerektiğini savundu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'nun istifasını istedi.
Mehmet Şandır, cinayetin arkasındaki örgüt ve niyetlerin açığa çıkarılması gerektiğini söyledi.