'Başbakan ve oğlunun ses kaydı' iddiası Türkiye'yi sarstı

'Başbakan ve oğlunun ses kaydı' iddiası Türkiye'yi sarstı
'Başbakan ve oğlunun ses kaydı' iddiası Türkiye'yi sarstı
Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan arasında geçtiği öne sürülen telefon konuşmalarına ait ses kayıtları sosyal medyadan yayılarak Türkiye gündeminin birinci sırasına yerleşti.

Radikal.com.tr – 25 Aralık yolsuzluk soruşturması kapsamında ifade vermesi için tebligat çıkarılan Bilal Erdoğan’ın dinlenen telefonunda, babası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptığı öne sürülen ve dün gece sosyal medya aracılığıyla ülkenin gündemini taşınan kayıtların yarattığı sarsıntı devam ediyor. Öte yandan kayıtların kurgu olduğuna dair iddialar da gündeme getiriliyor.

Dün akşam saatlerinde internette dolaşıma giren, art arda getirilmiş beş telefon görüşmesinin birleştirildiği ses kaydına göre, Başbakan, yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun başladığı 17 Aralık 2013 günü sabah erken saatlerde oğlu Bilal Erdoğan’ı arayarak “evinden paraları çıkarmasını” istiyor ve görüşmeler boyunca “paraların sıfırlanması”na dair telkinde bulunuyor.

Başbakanlıktan konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamada, “Ses kaydının ahlaksızca bir montaj ürünü olup tümüyle gerçek dışı olduğunu" söyledi ve kayıtlardaki görüşmeler yalanladı. Muhalefet partileri CHP ve MHP ise ses kayıtlarının yayımlanmasından kısa bir süre sonra olağanüstü toplantılar yaptı. Gece yarısı parti merkezindeki toplantı devam ederken açıklama yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç kayıtların doğruluğunu savunurken "Başbakan Erdoğan'ın meşruiyetini kaybettiğini" söyledi ve istifa çağrısı yaptı.

MHP adına açıklamayı ise Genel Başkan Devlet Bahçeli bugün yazılı olarak yaptı. 

Bahçeli'den 'Erdoğanların ses kaydı' hakkında açıklama


Dün akşam saatlerinde YouTube’da “Başçalan” adlı bir hesap tarafından paylaşılan kayda yansıyan ilk telefon görüşmesinde, Erdoğan, 17 Aralık saat 08.02’de üç bakanın oğlunun evinde arama yapıldığını söylediği Bilal Erdoğan’a “Evinde ne var ne yok, sen bunları bir çıkar” diyor. “Bende ne olabilir baba senin para var kasada” yanıtını alan Başbakan, kızı Esra Albayrak ile evli Berat Albayrak’ta da para olduğu ima ederek “Şimdi bir araya gelin. Amcanı da al, Ziya Enişten de var mı, yok mu bilmiyorum da tamam mı, Burak Abi’ne de hemen şey yap” ifadesini kullanıyor. Başbakan’ın “Bilgiler onda var” diyerek kendisine gönderdiğini söylediği kızı Sümeyye Erdoğan için Bilal Erdoğan, “Tamam baba, Sümeyye bana nereye götüreceğimi mi söyleyecek” diyor.

Aynı gün saat 11.17’de yapıldığı ve Başbakan ile oğlu arasında geçtiği öne sürülen ikinci görüşmede, Bilal Erdoğan, “Baba Hasan Abi, abim Berat, amcam bir şeyler düşünüyoruz. Berat diyor ‘Faruk’a diğer işler ilgili hemen vereyim diyor, öbür paraları işlediği gibi işlesin zaten konuşmuşsunuz önceden, onu yapalım mı ciddi bir miktarı o şekilde halledebiliriz” diyor. Başbakan’dan “Olabilir” yanıtını alan Bilal Erdoğan, “Tamam, öbür bir kısmını da Mehmet Gür ile ortak işe başladığımız için, bir kısmını al sende dursun, projeler geldikçe oradan kullanırsın diye verelim mi diyoruz, böylelikle azaltıp geri kalanı da başka bir yere taşıyacağız” ifadesini kullanıyor. Kayda göre, Başbakan telefonu kapatırken oğlunu “Tamamıyla sıfırlamanızda fayda var” diye uyarıyor.

Gün içinde saat 15.39’da yapıldığı ileri sürülen üçüncü telefon görüşmesine göre, Başbakan Erdoğan’ın yönelttiği “Sana diğer verdiğim görevler tamam mı” sorusuna Bilal Erdoğan şöyle cevap veriyor: “İşte akşam bitirmiş oluyoruz. Bir kısmını hallettik. Berat ile ilgili olan kısmını hallettik. Şimdi Mehmet Gür ile ilgili olan kısmı herhalde önce halledeceğiz. Geri kalan kısmını da artık karanlık olunca halledeceğiz.”

17 Aralık’ta yapıldığı söylenen son telefon görüşmesinde Başbakan’ın “Büyük ölçüde derken sıfırladınız mı yoksa” sorusu üzerine bu kez Bilal Erdoğan şu yanıtı veriyor: “Sıfırlamadık babacığım, şöyle ki, bir 30 milyon euro gibi bir miktar daha var, eritemedik henüz. Bu şey aklına geldi Beratların, Ahmet Çalık’ın alacağı ekstra bir 25 milyon dolar kalmış. Onu oraya verip o para gelince onu şey yaparız diyorlar, üstüyle de Şehrizar’dan daire alabiliriz diyor, sen nasıl bakarsın baba?” Bilal Erdoğan’ın “Çalık’a 25 milyon dolar aktarımı ve Şehrizar’dan daire” sorusunu yinelemesi üzerine Başbakan “ Tamam yapın, yapın” diyor. Konuşmanın devamında soy ismi belirtilmeyen Mehmet adlı birine “20 milyon dolar verdiklerini” söyleyen Bilal Erdoğan, paranın bir kısmını da “10 milyon euro alabiliriz” dediği aktarılan “Tunç Abi”ye verdiğini söylüyor.

Yolsuzluk operasyonundan bir gün sonra, 18 Aralık’ta saat 10.58’de yapıldığı ileri sürülen beşinci ve son görüşmede, Başbakan oğluna “Tamamen sıfırlandı mı?” diye soruyor ve Bilal Erdoğan’dan şu yanıtı alıyor: “Yani sıfırlandı derken, nasıl diyeyim, işte bende bir, bu Samandıra’nın ve Maltepe’nin paraları vardı, 730 bin dolar ve 300 bin lira, onları da, bizim Faik Işık’a borcumuz vardı 1 milyon lira, ona vereceğim, üstünü de ‘akademiye aktar’ diyeceğim.” Başbakan “Açık konuşma” uyarısı yaptıktan sonra Bilal Erdoğan’a “Samandıra vesaire nerenin olursa olsun üzerinde tutma” diyor. Konuşmanın devamında Bilal Erdoğan takip edildiğinden şüphelendiğini söyleyince Başbakan, “Biz sana ne diyoruz ta baştan beri” diyor.

Dış basın o ses kayıtlarını satır satır yazdı


Uzmanlar ses kayıtlarını analiz etti


İlhan Cihaner'den tapelere hukuksal yorum


  http://www.radikal.com.tr/117841311784134

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BİR ÖNERİ - ömerdeniz

  AKP nin oy kaybı yaşamasını isteyen yurttaşlara önerim şudur ki, etkili olmanız için sahici olmalısınız, bunun içinde kesin doğrulara bağlı kalıp tutarlı değerlendirmeler yapmalısınız, yoksa söylediğiniz doğrularda yanlışların yanında erir gider. Gözden kaçırdığınız ilk doğruyu ben söyleyeyim: Erdoğan başbakan olmadan önce fakir bir kimse değildi, İstanbul'un en önemli toptancı ve gıda dağıtımcı şirketlerden birinin sahibiydi, yani sadece bu şirket üzerinde aylık bazda trilyonlarca ciro yapıyordu, ayrıca diğer başka resmi şirket ortaklıklarını ve gayrimenkul yatırımlarını saymıyorum. Kısacası başbakan olmadan önceki Erdoğan trilyoner bir Erdoğan'dı, memur maaşı ile geçinen biri değil.

  inşaat ve imar peşkeş komisyon - user387760

  İnşaat ve imar eninde sonunda bulaşanların ayağına dolanır, çünkü korkunç bir zulüm ve kul hakkı vardır üzerinde. Kentlerde eskimiş kanuna göre 10m2 yeşil alan gerekir, dünya ile yarışmak için 30-155 m2 yeşil alan lazım kişi başına, 30 ağaç gerekir kişi başına. 3 otopark gerekir daire başına. Ağaç altında ve trafiğe kapalı bisiklet yolu, yay yolu lazım. Bulvar kenarlarında egsoz zehirlenmesi ve gürültüsü içn 200 m yeşil koruma alanı lazım. Şimdi ne oluyor bunlar beton mağaralara çevriliyor. Bu çevrimle euro ve dolara çevriliyor, bundan bazıları komisyon alsa ne olur almasa ne olur? İnsanlık adına bütün mahlukata tahsis edilmesi gereken alanlar beton mapğaralara tahsis edilmiş mi edilmiş, insanın halifei arz görevine ihanet edilmiş mi edilmiş. Komisyon almasanız da beton mağaralara ve beton mağaraları yapanlara peşkeş çekilmiş mi çekilmiş, o halde merak ettiğimiz ne, komisyon alınmış mı? Peşkeş çekmek daha büyük suç değil mi? İstanbul da kişi başına 3m2 yeşil alan varken yüksek bina ve arsa satmak peşkeş değil de nedir? Diğer şehirlerden kaç tanesi 10m2 den fazla şartını yerine getirmiş, herkes habire rsa ve daire satıyor beton mağaracılara peşkeş çekiyor bundan büyük suç mu olur? Yoksa bunu da mı paralel C yaptı? Beşer zulmederken kader adaley eder, paralel C islami hizmetle ticaret ve bürokratik koltuk hırsını birleştirince kaderin sillesini haketmiş mutlaka ama ya yapılan herşeyi paralel C diye yuvarlama ne?

  DUYURU : ) - user389245

  ABD'den ses kaydı ile ilgili AK Parti'ye jet rapor AK Parti, dün gece internet ortamında yayınlanan Başbakan Erdoğan ile oğlu Bilal Erdoğan'a ait olduğu ifade edilen ses kaydını ABD'deki dünyanın en gelişmiş stüdyolarından birine analize gönderdi. Stüdyoda yürütülen çalışmalarda, montajlı olduğu ifade edilen ses kaydındaki seslerin tamamen kesilip yapıştırılmış ve bilgisayarda eklemeler yapılmış bir kurgu çalışması olduğu ortaya çıktı. Neredeyse kelime kelime eklemelerle oluşturulan ses kaydı analizi yapan ekipleri bile şaşkına çevirdi.

  RTE nin zor günleri! - ymardin

  Bugünlerde kimse Erdoğan'ın yerinde olmak istemez!Kimse gücümün zirvesindeyim demesin!