Başbakan'a atılan dart öğrencilere isabet etti: 2 yıl hapis istemi!

Başbakan'a atılan dart öğrencilere isabet etti: 2 yıl hapis istemi!
Başbakan'a atılan dart öğrencilere isabet etti: 2 yıl hapis istemi!
İki üniversiteli, '4+4+4' sistemine karşı düzenlenen eylemde hedef tahtasındaki Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın fotoğrafına dart attıkları iddiasıyla haklarında 2 yıla kadar hapis cezası istendi

SAMSUN – İlkadım İlçesi Süleymaniye Sokak'ta geçen yıl Ağustos ayında bir grup liseli ve üniversiteli, '4+4+4' eğitim sistemine karşı tepkilerini göstermek için eylem düzenleyip basın açıklaması yaptı. Daha sonra da gençlerden Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Kimya Öğretmenliği Bölümü öğrencisi Yıldırım Beyazıt Besim ile Çevre Mühendisliği'nde okuyan Mert Deniz Özkaya, iddialara göre hedef tahtası üzerine yapıştırılan ve üzerinde 'Atış serbest hedef Tayyip' yazan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın fotoğrafına dart attı.
Güvenlik güçleri müdahale ederek başkalarının dart atmasına izin vermedi. 2 üniversiteli hakkında soruşturma açıldı ve savcı 'Kamu görevlisine aleni hakaret' suçundan 1 yıldan az olmamak üzere 2 yıla kadar hapis cezası istedi.

Önümüzdeki haziran ayında yargılanmalarına başlanacak öğrencilerden Yıldırım Beyazıt Besim, dünyada demokrasinin hakim olduğu her yerde siyasal iktidar, parti ve siyasal öznelerin eleştirildiğini belirterek, şu savunmayı yaptı:
"Ülkemizde en ufak bir muhalif sese bile tahammül edilememektedir. O panoda fotoğraf var mıydı yok muydu, hatırlamıyorum. Ben görmedim. Bir bakan, gariban vatandaşa 'Takla at da görelim' diyor ve o hakaret olarak sayılmıyorsa, bizim tepkimiz de sayılmamalıdır. Böyle bir şey olsa bile bu demokratik bir talep olduğu için hakaret olduğunu düşünmüyorum. Bu eylem aynı şekilde Türkiye 'nin her bölgesinde yapıldı."

Arkadaşlarının anlatımlarına katıldığını dile getiren Mert Deniz Özkaya ise, "Yıllardan beri bu ülkede işçiler, kadınlar, öğrenciler mağdur edildi. Şimdi mağdur olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan. Bu çok komik. Bir bakan vatandaşa takla at derken kimse hakaret kabul etmiyor. Bize açılan bu dava komik geliyor. Karikatür dergelerine bile dava açıldı" diye konuştu. (dha/ İsmail AKDUMAN)


  http://www.radikal.com.tr/112496311249635

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEMOKRASİ ROTASI - UYİ35

  Bizim demokrasi Batı'ya doğru ilerlerken Dünya'nın yuvarlaklığından dolayı Amerika'yı geçip Kuzey Kore'ye yaklaşmaya başladı galiba.

  Yasak - bebebiskuvi

  Aslında başbakan'ın fotoğrafının basılması, resminin çizilmesi de yasaklanmalı. Yapanların elleri kesilmeli. İlkokullarda Hz. Tayyip'in hayatı eğitimleri verilmeli...

  padişah mübarek - caglar1914

  Yaklaşık 2 yıl önce İngiltere'de, İngiltere başbakanı cameron hastaneleri ziyaret etmeye gittiğinde galoş vs. gibi takılması zorunlu aparatları takmayınca doktor tarafından azarlanarak dışarıya çıkartıldı ve başbakanları tek laf etmedi. Niye çünkü doktor haklıydı. Bizde bırak haklı olmayı ya da haksız olmayı başbakanın karşıtı düşünsen bile ceza alıyorsun.

  Gercekten ustune atilirsa ne olur acaba ? - Gerçekleri gosteren

  Sadece fotogray uzerine atilmis bir dart için 2 yil hapis, sasirtici degil, dokunulamaz, elestirilemez bir basbakanimiz var.Acaba Peygamber kesilecek mi bir gun bu insan ??? Kime gore yalnis, neye gore yalnis bir harekettir, Hani sizin bahis ettiginiz ozgurluk, demokrasi ????

  Milli şef - xterso

  Aman dokunmayın, dokunan yanar. İnsan düşmanına bu kadar mı benzer? Sen onca yıl İsmet İnönü'ye at tut, sonra ondan beter ol. Bir tek bıyıkları farklı bunların ama o kadar da olacak değil mi?