'Başbakan'a cinsiyet eğitimi verilmeli'

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) 'kadına yönelik şiddet' nedeniyle Türkiye'yi cezalandırmasını kadın örgütlerin temsilcileri 'olumlu' karşıladı.Çok sayıda kadın örgütünün bir araya gelerek oluşturduğu Türk Ceza Kanunu Kadın Platformu üyeleri dün bir basın toplantısı düzenleyerek AİHM’nin kadına yönelik şiddetle ilgili Türkiye hakkında verdiği kararı değerlendirdi. Toplantıda söz alan örgüt temsilcileri şöyle konuştu:

Kadın Adayları Destekleme ve Eğitme Derneği (KA-DER) Genel Başkanı Hülya Gülbahar: Kadına karşı şiddet küresel boyutta ve Türkiye ölçeğinde inanılmaz derecede arttı, kitlesel kıyım boyutuna ulaştı. İnsanlar bir şiddet olayı ile karşılaştığında ya Mardin olayında olduğu gibi panikliyor ya iki gün sonra unutuyor ya da ‘Tekildir, toplumu genelini ilgilendirmez’ mantığı ile deve kuşu gibi başını kuma gömüyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan dahil üst düzeyde toplumsal cinsiyet eğitimi verilmeli.

Kadının İnsan Hakları Yeni Çözümler Derneği kurucularından Pınar İlkkaracan: AİHM kararları sadece tekil kişileri ilgilendirmez. Hükümet, karardaki somut önlemleri ve mekanizmaları kadınlar adına yaşama geçirmekle yükümlüdür. Bu kapsamda sığınma evlerinin sayısının artırılması, polisin aile içi şiddet vakalarında nasıl davranması gerektiğinin protokollere bağlanması lazım. Türkiye’nin karara itiraz etmesi sevindirici gelişme. İtiraz kabul edilirse o zaman dava büyük daireye gidecek. Biz oradan Türkiye aleyhine çok daha kapsamlı bir karar çıkacağını düşünüyoruz.

Mor Çatı Kadın Sığınma Vakfından avukat Canan Arın: (TBMM Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Başkanı Güldal Akşit’in ‘Bir tek talihsiz olaya göre değerlendirip ceza öngörmek Türkiye’ye haksızlık, karar düzeltilmeli’ sözlerine karşı) Bir tek bile olsa insan yaşamı değerlidir. Kadınlar da vatandaştır. Can güvenliği, iş önceliği tanınmalıdır. Bu olay ‘bir tek’ denilerek geçiştirilemez. Olay gösterilmeye çalışıldığı gibi münferit ve önemsiz değil, sistematik ve çok önemlidir.

İstanbul Valiliği İnsan Hakları Masası Başkanı avukat Vildan Yirmibeşoğlu: Valilik, emniyet müdürlüğüne ‘şiddet nedeniyle başvuran kadınları sığınma evlerine, sığınma evleri olmadığı yerde misafirhanelere, misafirhane olmadığı yerde de otele yerleştirin. Kadınların sorunlarını çözmek için gayret edin’ diyor ama olmuyor. Bazı koltukları işgal edenler direnç gösteriyor. Bugün sığınma evlerinin kapasitesi eskiye oranla da az. (Radikal)