Başbakan'a dava açan savcı Ergenekon'da

Ergenekon'u soruşturan birime 3 yeni savcı atandı. Bu savcılardan en dikkat çeken isim ise 2002 yılında Erdoğan'ın belediye başkanlığı dönemiyle ilgili 'ihaleye fesat karıştırma'davası açan Rasim Işıkaltın... Erdoğan bu davadan beraat etmişti.


İstanbul Savcılığı, geçen hafta “Bize takviye savcı görevlendirilsin” diyerek Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) başvurmuştu. HSYK da Ergenekon soruşturmasını yürüten özel yetkili İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği’ne Cumhuriyet savcıları Rasim Işıkaltın, Kasım İlimoğlu ve Mustafa Çavuşoğlu’nu geçici yetkiyle görevlendirdi. Vatan'ın haberine göre Rasim Işıkaltın 2002 yılında Erdoğan’ın İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemiyle ilgili dava açmıştı.

İhaleye fesat karıştırma
Albayraklar’ın İstanbul Belediyesi’nden aldığı ihalelere ilişkin Mülkiye raporu üzerine başlatılan soruşturmada İstanbul Savcıları Rasim Işıkaltın; Mustafa Albayrak ile dönemin İSKİ Genel Müdürü, şimdiki Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu ve Erdoğan’ın danışmanı Necmi Kadıoğlu’nun da aralarında bulunduğu 70 sanık hakkında ihaleye fesat karıştırmanın da arasında olduğu çeşitli suçlardan dava açtı. Bu dosyada sanık olarak yer almayan Erdoğan hakkındaki davanın açılması ise dönemin Yargıtay Başsavcısı Sabih Kanadoğlu’nun hazırladığı dosyayla mümkün oldu. Bu dosya üzerine yapılan soruşturma sonucu haklarında dava açılan Erdoğan’ın TCK’nın 366. maddesinin 2. fıkrası uyarınca “3 ihalede artırma ve eksiltmeye hile karıştırmak” suçundan 3 ile 9 yıl arasında hapis cezasına çarptırılması isteniyordu.

Dava bittiğinde vekil değildi

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi 21 Ocak 2003’te Erdoğan ve Gürtuna hakkında beraat kararı verdi. Erdoğan o tarihte, milletvekili değildi. Erdoğan bu karardan iki ay sonra Siirt seçimleriyle Meclis’e girdi. 72 sanıklı davada 52 kişi berat ederken milletvekili seçilerek TBMM’ye giren ve dokunulmazlık kazanan Mehmet Mustafa Açıkalın , Adem Baştürk, İdris Naim Şahin, Zülfi Demirbağ, Selami Uzun ve Mustafa Ilıcalı hakkında dava dosyaları ayrıldı. Işıkaltın ayrıca, savcı Erol Canözkan ile birlikte Kemal, Hakan, Yavuz ve Bahattin Uzan’ın aralarında bulunduğu 25 sanık hakkında İmar Bankası’nın mevduatını zimmete geçirmek ve banka yoluyla dolandırıcılık yapmak suçuna iştirak iddiasıyla dava açan üç savcıdan biriydi.

İnsan hakları uzmanı

Diğer savcılardan Kasım İlimoğlu ise insan hakları konusunda uzmanlığı ile biliniyor. Yakın zamana kadar Adalet Bakanlığı’nda tetkik hakim olan İlimoğlu’nun “AB’de insan hakları ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi karşısında konumu” başlıklı bir yüksek lisans tezi de var. Üçüncü savcı Mustafa Çavuşoğlu ise İçişleri eski Bakanı Nahit Menteşe’nin ağabeyinin eşi Yıldız ve kızı Beysun Menteşe’nin öldürülmesi olayını soruşturmuştu.