Başbakana hakaretten yargılanan 3 gence beraat

Başbakana hakaretten yargılanan 3 gence beraat
Başbakana hakaretten yargılanan 3 gence beraat
Samsun'a geçen yıl gelen Başbakan Ahmet Davutoğlu'na astıkları pankartla hakaret ettikleri iddiasıyla tutuksuz yargılanan 19 yaşındaki Alper Kaan Y., 22 yaşındaki Elif G. ve 24 yaşındaki Mert Deniz Ö., beraat etti.

RADİKAL - Olay, 7 ay önce Atakum İlçesi Denizevleri Mahallesi Atatürk Bulvarı'nda meydana geldi. Başbakan Ahmet Davutoğlu, geçen Eylül ayında geldiği Samsun'da bir dizi ziyaretlerde bulundu. Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi öğrencileri Elif G. ve Mert Deniz Ö. ile işsiz Alper Kaan Y., Başbakan Davutoğlu'nun aracının geçiş güzergahında bulunan bir üst geçitte, "Davutoğlu defol. Karadeniz'den Kobani'ye sürüyor mücadelemiz. SDP, DEV-LİS" yazılı pankart astı ve bunun fotoğrafını sosyal paylaşım sitesinden paylaştı. Bu pankartla ilgili soruşturma başlatan polis çevredeki güvenlik kamerası görüntülerinden 3 şüpheliyi belirleyip, gözaltına aldı. Polisteki işlemlerinin tamamlanmasının ardından adliyeye sevk edilen şüpheliler, savcılık ifadelerinin ardından tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Samsun 2'nci Asliye Ceza Mahkemesi tarafından haklarında 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açılan 3 sanık, karar duruşmasında hazır bulundu. Şüphelilerden Mert Deniz Ö., pankart ve bunun asılması ile ilgisinin bulunmadığını, kamera inceleme tutanağında fotoğrafı olan kişinin de kendisi olmadığını belirterek, beraatini istedi. Diğer iki sanık da suçlamayı kabul etmeyip beraatlerini istedi.

Alınan ifadelerin ardından kararı açıklayan mahkeme, yöneltilen fiilin kanunda suç olarak tanımlanmaması nedeniyle 3 sanığın beraatine karar verdi.

Sanıklardan Mert Deniz Ö,. 2012 yılının Ağustos ayında da arkadaşı Y.B.B. ile dönemin Başbakanı, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde 'Atış serbest, hedef Tayyip' yazılı fotoğrafa dart attıkları iddiasıyla hakim karşısına çıkmış ve arkadaşı Y.B.B. ile birlikte beraat etmişti. (Hakan ÇELİKBAŞ/SAMSUN/DHA)