Başbakan'a hakaretten yargılanan çocuğu avukat ordusu savunacak

Başbakan'a hakaretten yargılanan çocuğu avukat ordusu savunacak
Başbakan'a hakaretten yargılanan çocuğu avukat ordusu savunacak

13 yaşındaki M.S.Ö. de boynundaki izler nedeniyle Başbakan?dan şikâyetçi olmuş, ancak davaya gerek görülmemişti.

Haber: LATİF SANSÜR / Arşivi

AYDIN - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’a ‘alenen’ hakaret ettiği gerekçesiyle, üç yıla kadar hapis cezası istemiyle 8 Eylül günü hâkim karşısına çıkacak olan 13 yaşındaki çocuğu avukat ordusu savunacak. 13 yaşındaki M.S.Ö de Başbakan’ın da kendisini yanına çağırıp boynundan tutuğunu, korumalarının da kendisini ittiğini söyleyerek şikâyetçi olmuş, ancak bu konuda dava açılmasına gerek görülmemişti.
Ailenin avukatlığını üstlenen Kemal Aytaç, “Çocuğa ceza davası açmak için özel çaba harcanmış. Kime yaranılmak isteniyor? Hukuk çocuğu korumuyor” dedi.
13 yaşındaki M.S.Ö., Aydın’a 9 Mart 2009 tarihinde gelen Başbakan Erdoğan’a, seçim otobüsüyle şehir turu attığı sırada “Allah cezanızı verecek” diye bağırdı. İddiaya göre, Başbakan yanına çağırdığı M.S.Ö.’ye neden böyle yaptığını sorup gönderdi. Bu sırada korumalar sert şekilde çocuğu uzaklaştırdı. M.S.Ö. boynunun arkasında oluşan çiziklerin boynunu tutan Erdoğan’la konuşurken oluştuğunu söyleyerek şikâyetçi oldu. Aydın Cumhuriyet Başsavcısı Sabri Beytorun, M.S.Ö.’nün Başbakan hakkındaki şikâyetinde kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Daha sonra Cumhuriyet Savcısı Zeki Polat, M.S.Ö. hakkında Başbakan’a Ehakaret suçlamasıyla, 1-3 yıl hapis istemiyle dava açtı.
Dava Aydın Çocuk Mahkemesi’nde 8 Eylül günü görülecek. Savcı iddianamede ilköğretim öğrencisi M.S.Ö.’nün eyleminin hukuki anlamını  algılayabilecek durumda olduğunu, Erdoğan’ın ‘başbakan sıfatıyla’ ve resmi araç içerisinde alenen hakarete uğradığını belirtti. “Bu davanın açılmış olması bile hukuka aykırı ve kabul edilemez” diyen avukat Kemal Aytaç bir noktayı daha hatırlattı: “Savcı resmi araçta diyor. Erdoğan, seçim otobüsünde başbakan sıfatını taşımıyor. Bu davaya İstanbul başta olmak üzere, İzmir, Ankara, Adana, Denizli’den meslektaşlarımız katılacak. İstanbul’dan bir otobüs kalkacak ama diğer illerden kaç avukatın geleceği henüz belli değil.