Başbakan'a komplo kurmayız

Başbakan'a komplo kurmayız
Başbakan'a komplo kurmayız
Demirtaş, "Barış için baldıran zehri içeceğini söyleyen Erdoğan'a karşı komplo içinde olmayız. Biz de sızdıranı araştırıyoruz" diye konuştu.
Haber: SÜLEYMANİYE / Arşivi

Abdullah Öcalan’ın çözüm sürecine ilişkin yol haritasını anlattığı ve PKK ’nın Kandil’deki yöneticilerine yazdığı mektup ile ilgili görüşmelerde bulunmak için Kuzey Irak’a giden BDP heyeti temaslarını sürdürüyor. Süleymaniye’de bulunan BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Demokratik Toplum Kongresi Eşbaşkanları Ahmet Türk, Aysel Tuğluk, Öcalan ile görüşen heyette bulunan Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder’den oluşan heyet dün İslami Birlik Partisi’ni ziyaret etti. Görüşme çıkışında konuşan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İmralı görüşme notlarının basına sızdırılmasıyla ilgilerinin olmadığını söyledi. Demirtaş şunları dile getirdi: “Biz de buradan gelişmeleri takip ediyoruz. Öncelikle yayımlanan notlarla, bizim partideki arkadaşların hazırladığı, derlenip toplanan notlar arasında benzerlik var. Tıpa tıp aynısı değil, büyük oranda benzerlik var. Şundan herkes emin olmalı: Partimiz tarafından, herhangi bir partilimiz tarafından hiçbir şekilde bir sızdırma olmamıştır. Bundan son derece eminiz, netiz ama biz de araştırıyoruz. Gazeteci bir gazetecilik yapmış. Biz orada bir art niyet aramıyoruz, fakat bir şekilde bizim irademiz ve rızamız dışında nasıl ede edildiği ne amaçla elde edildiğini ne amaçla kullanıldığını biz de araştırıyoruz.”
BDP’nin sürece zarar verecek bir davranışta bulunmayacağının altını çizen Demirtaş, çözüm sürecine yaklaşımla ilgili hükümet ve Başbakan Erdoğan’a yönelik eleştirilerde bulunabileceklerini kaydettikten sonra şöyle dedi: “Biz hiçbir zaman ’Ben baldıran zehri içmeye hazırım’ diyen bir Başbakan’a karşı komplo içerisinde olmayız. Böyle bir ahlaksızlık içerisinde olmayız. Bundan herkesin içinin rahat olması lazım. Sayın Başbakan’ın içinin rahat olması lazım. Biz bu süreçte çözüm olanağının zeminini güçlendirmeye çalışıyoruz. BDP’nin ilk günden beri tutumu budur bundan sonra da tutumumuz bu olacaktır.”

‘Biz de araştırıyoruz’

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Erdoğan’a çağrı yapmak istediğini belirterek sözlerini şöyle sürdürdü: “Varsa bir kusuru olan, bunu açıklıkla kamuoyuyla da paylaşacağız. Fakat bizim cephemizden doğrudan süreci tıkama, komplo, Sayın Başbakan’ı, zora sokma anlayışının olmadığını bilmesi lazım. Bu iç rahatlığı ile hareket etmesi lazımdır. Kaldı ki bu notların yayımlanması ile birlikte bir iki gündür yürütülen tartışmalarda görüldü ki, kamuoyundaki o güçlü destek güçlü rüzgâr hiçbir şekilde bu tür gelişimlerle sürecin sekteye uğramasına izin vermez. Bu nedenle biz işimize bakalım. Kaldı ki İmralı’ya giden heyetimizin yürüttüğü tartışmalar oradaki diyalog ve görüşmeler, bunların nasıl formüle edileceği, çözüm sürecinde pratiğe nasıl dönüştürüleceği önemlidir. Oradaki aslında bir nevi özel diyebileceğimiz görüşmelerin, sohbet ortamında ifade ediliş şekli ile yansıtma biçimi arasında, yazıya dökülme biçimi arasında, tartışma biçimi arasında farklılıklar olabilir.

Bunların doğru anlaşılması lazım.”

Başbakan Erdoğan’ın “BDP’liler çok konuştu. Konuştukça da fazla hata yapıldı” sözleri hatırlatılan Selahattin Demirtaş, “Sayın Başbakan’ın bundan ne kastettiğini anlıyorum. Tabii ki ’BDP az konuşsun, bu kadar konuşsun’ deme hakkını hiçbir parti genel başkanı kendisinde bulmaz, bulamaz. Biz ’ AK Parti Genel Başkanı ve AK Partililer bu kadar konuşsun’ demeyiz, diyemeyiz. Fakat kendisi de şunu bilmeli ki bu süreç ne kadar şeffaf yürürse, doğru temelde yürürse o kadar güçlü yürür ve enfeksiyonlara o kadar kapalı hale gelir” diye konuştu.

Yanıt gittiği gibi gelecek

Demirtaş, Süleymaniye’de siyasi partilerle görüşmeleri sürdürdüklerini, Öcalan’ın Kandil’e yazdığı mektubun yanıtının, mektubu ulaştırdıkları mekanizma ile geleceğini söyledi. BDP ve DTK ’Goran hareketi’ olarak bilinen Değişim Partisi’ni ziyaret etti. Görüşme sonrasında konuşan ve Irak’ın kuzeyindeki parti yöneticileriyle bilgi alışverişinde bulunduklarını dile getiren Ahmet Türk, “Barış projesi için nasıl bir çalışma yapacağımız konusunda fikir alışverişinde bulunuyoruz” dedi. Türk, tutanakların basında yer almasından rahatsız olduklarını söyleyerek “Bazı spekülasyonların sürece zarar vereceğine de inanmıyorum” diye konuştu.