Başbakan'a peruk

Kızılay'da eylem
"Türban sorununu çözelim" diyen eski Kültür ve Turizm Bakanı Mumcu'ya "Gerekirse peruk taksınlar" yanıtını veren Başbakan Erdoğan'a türbanlılardan yanıt geldi. Mazlum-Der, Özgür-Der ve Öğretmen-Sen üyeleri dün Kızılay'da bir eylem yaptı.
Altıkulaç'a da peruk
Öğrenci affı çıkarılırken türban sorununun da çözülmesi gerektiğini söyleyen eylemciler daha sonra Başbakan Erdoğan ile Eğitim, Kültür ve Gençlik Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç'a birer peruk gönderdi.

ANKARA - Türban yasağı ve öğrenci affını protesto eden bir grup, "Peruk takıp girsinler" diyen Başbakan Tayyip Erdoğan'la affın mimarı Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Tayyar Altıkulaç'a peruk gönderdi. Özgür-Der, Mazlum-Der ve Öğretmen-Sen üyeleri dün Kızılay Postanesi önünde toplanarak çeşitli pankartlar açtılar, 'Yaşasın başörtü direnişimiz', 'Af yasası, ikna odası direniş azmini kıramayacak' sloganları attılar.
Grup adına konuşan Burçin Çeliker, "Kanayan bir yaraya dönüşen başörtüsü sorunu konusunda somut bir adım atılmadan öğrenci affının çıkarılması, eksik ve yanlış oldu. Başörtüsü Allah'ın emri ve Müslüman kadının kimliğidir. Başörtüsü yasağı adı verilen insanlık dışı uygulamaların durdurulmasını istiyoruz" dedi.
Mumcu'yla tartışmıştı
Protestocular, açıklamanın ardından yanlarında getirdikleri perukları iki pakete koyarak, Erdoğan ve Altıkulaç'a postaladı.
Erdoğan, öğrenci affıyla yeniden gündeme gelen türbanlı üniversite öğrencilerine, 'gerekirse peruk takmalarını' önermişti. Okuldan atılmış üniversite öğrencilerine af getiren yasa, Bakanlar Kurulu'nun 21 Şubat'taki toplantısında tartışmaya neden olmuştu. Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakanı Erkan Mumcu'nun, "Bu af samimi değil, sorunu geçiştirmeyi amaçlıyor" eleştirisini yanıtlarken, "Bu düzenlemeyi çıkaracağız. Türbanlılar da gerekirse peruk takıp girsinler" demişti. Başbakan Erdoğan'ın bu yaklaşımından sonra Erkan Mumcu AKP'den istifa etmişti.


    http://www.radikal.com.tr/7393077393070

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.