Başbakan'a sordum: Türkiye'de faili meçhul var mı?

Başbakan'a sordum: Türkiye'de faili meçhul var mı?
Başbakan'a sordum: Türkiye'de faili meçhul var mı?
Uludere katliamında yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede konuşulanları açıkladı.

ŞIRNAK - Uludere katliamında yaşamını yitiren 34 kişinin aileleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmede olayın faillerinin bulunmasını istediklerini söyledi. Ailelerden Veli Encü, görüşmede Başbakan Erdoğan 'ın operasyon talimatının kendisinin vermediğini ısrarla vurguladığını belirterek, "Aynı zamanda askeri yargıdan çıkacak sonuç konusunda iyimser olmamızı söylemiştir" dedi.
Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 34 kişinin ailelerine temsilen 6 aile, 26 Temmuz günü Şırnak Şerafettin Elçi Havalimanı'nın açılışında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştü. Uludereli aileler, ölen 34 kişinin mezarını ziyaret ederek, çiçekler bırakıp, Başbakan Erdoğan ile yapılan görüşmeye ilişkin açıklama yaptı.
Aileler adına konuşan Veli Encü, Başbakan Erdoğan ile yaptıkları görüşmede ilk günkü talepleri neyse onları dile getirdiklerini ve sınır ihlali nedeniyle alınan cezaları ve soruşturma dosyanın Genelkurmay Başkanlığı Askeri Savcılığı'na gönderilmesi konularını görüştüklerini söyledi. Encü, şöyle dedi:
"582 gün önce gerçekleşmesi gereken görüşmede, Başbakan biz ailelerin taleplerini dinlemiş önce olaya olan üzüntüsünü sonra sonuna kadar takipçileri olacağına dair beyanda bulunmuştur. Geçmişte yaşanmış olan Hantepe, Gediktepe saldırılarını hatırlatarak Roboski katliamının gerçekleşmesine kendince ikna edici sebepler arayışına girmiş, bu yaklaşımı bizi üzmüştür. Bugün yapılması gereken ne için olmuş olabileceğinden ziyade, kendilerinin inandığı gibi kaza, yahut hata olsa dahi bu katliamın fail ve sorumlularının yargı önüne çıkarılmasıdır."

'ACILARIMIZA ORTAKSA...'

Encü, görüşmede Başbakan Erdoğan'ın operasyon talimatının kendisinin vermediğini ısrarla vurguladığını belirterek, "Aynı zamanda askeri yargıdan çıkacak sonuç konusunda iyimser olmamızı söylemiştir. Sivillere karşı işlenmiş bir olayın 500 küsur gün sonra askeri yargıya havale edilmesi adaletle bağdaşır bir durum değildir. Roboskili aileler olarak 582 gündür, 34 yakınımızı öldüren faillerin en ağır biçimde cezalandırılması ve sonrasında onurlu bir özrü başta 76 milyonun Başbakanıyım diyen Recep Tayip Erdoğan ve hükümetinden beklemekteyiz. Bu taleplerimizden ilk gün vazgeçmediğimiz gibi bugün de vazgeçmiyoruz. Ve talepler karşılanıncaya kadar da mücadelemizin, çağrımızın süreceğini açıklıyoruz. Roboskili aileler olarak Başbakan ve hükümet yetkililerinden, acılarımıza ortak iseler bunu adalet arayışımızı kolaylaştırarak göstermelerini istiyoruz" dedi.

'ROBOSKİ BARIŞ YOLUDUR'

Gazetecilerin Başbakan Erdoğan ile neler konuşulduğu yönündeki sorusu üzerine Veli Encü, "Biz orada 34 kişinin faillerin bulunmasını talep ettik. Bu sorunların askeri veya siyasi her kimse ortaya çıkarıp en ağır şekilde cezalandırılması taleplerini dile getirdik. Başbakan'a söyleyeceğimiz şudur, bu olay zamana yayılmasın. Bizim taleplerimiz için artık somut adımlar atılsın. Artık bu olaya sebebiyet verenler, yapanlar, ihmal edenler her kim varsa bunların adalet ve yargı önünde cezalandırılması ve daha fazla zaman geçmeden bu ailelerin adalet taleplerinin yerine getirilmesini istiyoruz" dedi.
Olayda oğlu M. Ali Tosun'u kaybeden ve Başbakan Erdoğan ile yapılan görüşmede bulunan Zeki Tosun, olayın faillerinin bulunmasını istediklerini söyledi. Tosun, "Olayın aydınlamasıyla birlikte çözüm süreci de hızlı ilerleyecektir. Biz de çözüm sürecine canımızla destek veriyoruz. İnşallah çözüm olacak ve biz umutluyuz" dedi.
Oğlu Yüksel Ürek'i kaybeden ve Başbakan ile yapılan görüşmeye katılan Emin Ürek, kalplerindeki acıyı dile getirdiklerini belirterek, "Başbakan'dan olayın faillerinin ortaya çıkarılmasını istedik. Annelerin gözyaşlarının dinmesini istedik. 582 gündür bu anneler ağlıyor, yeter artık dedik. Bu kanın durması bu çözümün ilerlemesi için faillerin ortaya çıkarılmasını istedik. Başbakan, 'Onlar bizim canımızdan kopan parçalardı ve onların anne ve babaları kadar biz de üzüldük' dedi. Kendi adıma diyorum çok sevindik. Belki onlar failleri ortaya çıkarır da kalbimiz biraz rahatlar, gözyaşımız diner. Ben görüşmede Başbakan'a ' Türkiye 'de yargısız infaz var mı' dedim. 'Yok' dedi, ben de o zaman 'bu olayın faillerinin ortaya çıkarılmasını istiyoruz. Bu olayın failleri açığa çıkmadan çözüm süreci de ilerlemez' dedim. Roboski barış yoludur" dedi. (Ebubekir KARATOPRAK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/114460311446032

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BU DEVLET - pispor

  İşlediği suçları ya bir çaycıya ya bir şoför ya bir tetikçiye mal ederek kendi günahlarından hep sıyrılmıştır geçmişte bir başbakan vardı Demirel siz bana devlet cinayet işliyor lafını dedirtemezsiniz çünkü devlet suç işlemez devlet babadır bu gelenek yüzyıldır değişmedi Bu günde Uludere de bizzat Başbakan makamınca verilen vurun talimatını bu devlet asla kabullenmez ya olayın zaman aşımından unutulmasını yada bir günah keçisi bulunana kadar devam eder. Ama ya vicdanlarda ki o vicdanlar o gün "tazminat ise onu da verdik daha ne istiyorlar" demesinin arkasındaki gerçek nedir onu da vicdanlara bırakmak gerek.

  sorumlusu gözlerinize bakabildi mi? - lastikordek

  aileleri tutumlarından dolayı kutluyorum. celladın gözüne bakıp faili meçhul yok dedirttikleri için. bu olayda failler bellidir. anayasamız gereği asker sınır ötesi bir operasyonda başbakandan emir almak zorundadır. böyle bir emir almama olsaydı zaten kendi öz evladı olsa çıkardı ortaya. çıkmamasının nedeni emri vereninin başbakan olduğudur. bu herkesin bildiği ama itiraf edemediği bir gerçek. araştırma komisyonu raporunu okursanız aslında gizlenen gerçeğin maddi delillerle değil sadece bürokrasi kelimeleriyele gerçekleştiğini görürsünüz. suçu başkasına da atamıyorlar. mahkeme olursa itiraf ederler gerçeği diye. burada önemli olan devletin ilk anda gördüğü geçeği gizlemesi çabalarının gülünçlüğü. aynı reyhanlıda patlayan bombanın yine devlet içinde birileri tarafından organize edildiği gerçeği gibi. yakalananların adını hatırlayan var mı? asıl korkunç olanı ise tüm bu yalanlarla örülmüş katliamların sorumlusunun ülkedeki algıları yönetme becerisi ve halkın aymazlığı. evet bizi birbirimize düşüren bu aymazlık. bu aklını başbakanın emrine adamışlık. beceriksizliği ile tüm türkiyenin kanını dökmeye aday birisine verilen bu kadar yetki haksızlık değil mi? saf kötülük bu, insanın aklı almıyor. tüm devlet kurumları bunun devamı ve çığrından çıkıp her kesimi kana bulayacak bir sivil darbe. uluderenin katili bellidir. sadece bu gerçeği yargının tescil etmesi kalmıştır. tescil edemezse şayet bu öfke bastırılacak gibi değildir.