Başbakan'a suikast zanlısı tutuklandı

Tekirdağ Cengiz Topel Meydanı'nda 16 Mart Pazartesi günü gerçekleştirilen mitinge, ruhsatsız tabanca ile geldiği için gözaltına alınan Muammer Altıntaş ile Beşiktaş'ta ruhsatsız tabanca ile yakalanan Hasan Yolaçar, İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü'ndeki işlemleri tamamlandıktan sonra İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'na sevk edildi


Sağlık kontrollerinin ardından Cumhuriyet Savcısı Süleyman Pehlivan tarafından sorgulanan şüphelilerden Hasan Yolaçar, “ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan mahkemeye sevk edildi.
İstanbul nöbetçi 12. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tekrar ifadesi alınan Yolaçar tutuklanarak cezaevine gönderildi. Ardından Muammer Altıntaş savcı Pehlivan tarafından sorgulandı. Muammer Altıntaş ise, “Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeye teşebbüs ve ruhsatsız silah bulundurmak" suçlarından tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Muammer Altıntaş’ın Tekirdağ’da düzenlenen AK Parti mitinginde, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ı öldürmeyi planladığını savcılık sorgusunda itiraf ettiği belirtildi. Altıntaş'ın savcıya verdiği ifadede psikolojik sorunlarının olduğunu ve ülkenin kötü gidişinden başbakanı sorumlu tuttuğu için suikast girişiminde bulunduğunu söylediği öğrenildi. Altıntaş'ın ayrıca, "Başbakanı öldürmek için gittim ancak şimdi pişmanım" dediği belirtildi. Altıntaş mahkemece,
"Kamu görevlisini görevi nedeniyle öldürmeye teşebbüs etmek" ve "ruhsatsız silah bulundurmak" tutuklanarak cezaevine yollandı. Altıntaş’ın herhangi bir terör örgütü ile bağlantısının henüz bulunamadığı ancak bu yöndeki incelemelerin devam ettiği ifade edildi. 

İKİNCİ TUTUKLANAMA
Öte yandan “ruhsatsız silah bulundurmak" suçundan tutuklanan Hasan Yolaçar’ın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Beşiktaş’taki çalışma ofisine geleceği gün, ofise yakın yerlerde ruhsatsız silahla gezdiği ve suikast düzenleyeceği şüphesiyle gözaltına alındığı öğrenildi. Ancak Yolaçar’ın bu yönde bir eylem düzenleyeceğine dair delile rastlanamadığı belirtildi.