Başbakan'dan dayak sorununa ilginç formül

Başbakan Tayyip Erdoğan'un, Malatya çocuk yuvasındaki bakıcı işkencesi skandalına kız ve erkek çocukları ayırarak 'çözüm' üretmesi tepki çekti.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'un, Malatya çocuk yuvasındaki bakıcı işkencesi skandalına kız ve erkek çocukları ayırarak 'çözüm' üretmesi tepki çekti.
Skandalın ardından medyayı yargısız infaz yapmakla suçlayan Erdoğan, SHÇEK yurtlarında yaşanan olumsuzlukların giderilmesi için şu formülü ortaya atmıştı:
"Çocuk esirgeme yurtları müessesesi çökmüştür. Çok açık söylüyorum, kız ve erkek çocukların bir evde kalmaları mümkün değil. Kızların kaldığı çocuk esirgeme yurtlarında asla erkek öğretmen, müdür olamayacak. Malatya'dakilerden daha büyük yaşlardaki kız öğrencilerin erkek öğretmenleri olabiliyor. Her şey olabiliyor. Bildiğim, gördüğüm şeyler var. Sosyal Hizmetler Yasası'nı değiştireceğiz."
Erdoğan'ın bu yorumuna şu tepkiler geldi:
Salman Kılıç (Sosyal hizmet uzmanı): Başbakan'ın açıklaması bilimsel çözümlerden uzak, ayaküstü yapılmış. Cumhuriyet kurulduğundan beri, yurt ve yuvalarda 12 yaşına kadar kızlar erkekler bir arada kalır. 12 yaşından sonra zaten ayrılırlar. O yaşa kadar çocukların cinsel kimlikleri bile oturmaz. Çocukları cinslerine göre ayırırsanız, nasıl bir aile ortamı oluşturabilirsiniz? Bu ayrım, farklı bir yaşam tarzını getirir.
Şükran Doğan (Psikolog): Eğer yurdu, yuvayı çocuğun ailesi olarak görüyorsak ailede her türlü figüre ihtiyaç var. Babasız büyüyen, sadece kızlarla büyüyen, sadece erkeklerle büyüyen çocuklar sağlıklı nesilleri oluşturamazlar. Yurt çocuklarında zaten bir güven sorunu var. Bu güven sorunu, getirilecek kız-erkek ayrımıyla daha da boyutlu hale gelir. Karşı cinsle ilişkilerini düzenlemede sıkıntılar yaşanır.
Köksal Aydın (SES Genel Başkanı): Çağdışı, ilkel bir yaklaşımın sinyallerini veriyor. Sosyal hizmetlerdeki sorunların kaynağı da bu yaklaşım zaten. Bilimsellikten uzak, kendi ideolojilerine uygun kadroyla bu işler çözülmez.
CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen ise Erdoğan'ın, harem-selamlık uygulamasını çocukluktan itibaren yerleştirmeyi hedeflediğini ileri sürerek şöyle konuştu:
"Malatya olayının yurtları elden çıkarmaya yönelik bir komplo olduğundan endişe ediyorum. Harem-selamlık uygulamasını çocuk yurtlarından başlayarak hayata geçirmek istiyorlar. Yurtları elden çıkaracaklar, sonra da kendi yandaşları aracılığıyla kadın-e rkek ayrımcılığını çocuktan başlatacaklar. Başbakan'ın bakanına sahip çıkması da bu gizli gündemi kendisinin tasarladığını gösteriyor."


    http://www.radikal.com.tr/7616097616090

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.