Başbakan'dan kadın sendikacıya ayağa kalkarak tepki

Başbakan'dan kadın sendikacıya ayağa kalkarak tepki
Başbakan'dan kadın sendikacıya ayağa kalkarak tepki
Erdoğan'ın önceki gece sanatçılarla yaptığı toplantıda DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu'nun 'Gezi Parkı artık sosyolojik toplumsal meseledir' sözlerine çok sinirlendiği ortaya çıktı.

Radikal.com.tr - Vatan gazetesinden Gülümhan Gülten'in bugün yayınlanan haberi Taksim Dayanışması ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın yaptığı ve dün sabaha kadar süren toplantıdaki bir gerginliği ortaya çıkardı. Başbakan'In dün AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında söylediği bir söz, önceki gece 16 kişilik heyetle yaptığı toplantının gerilimli geçtiğine işaret ediyordu. Erdoğan, konuşmasının bir bölümünde, şöyle dedi: “Sanatçı ve sivil toplum örgütü temsilcilerinden geneli dünkü görüşmeden çok memnun ayrıldı. Ancak aşırı sendikacılardan bir tanesi çıktı dedi ki: ‘Bu sadece bir mimari estetik mesele değildir, sosyolojik meseledir.’ Siyasetçinin sosyolojiyi bilmemesi gibi bir şey olabilir mi? Eğer biz bu toplumun sosyolojik analizlerini yapamıyorsak, psikolojik analizlerini yapamıyorsak zaten buralara gelemezdik.” 

Başbakan’ın bu sözleriyle işaret ettiği sendikacının DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu olduğu ortaya çıktı. Çerkezoğlu, yaşananları şöyle aktardı: “Sorun sanki sadece Gezi Parkı’ndaki ağaçlar, sadece bir mimari meseleymiş gibi konuşuldu. Bir süre sonra söz aldım. ‘Sayın Başbakan biz bu görüşmeyi 25 Mayıs’ta yapıyor olsaydık, bunları konuşabilirdik. Ama artık haftalar geçmiş, insanlar sokaklara dökülmüş, 4 kişi ölmüş... Aradan 17 gün geçmiş, anneler sokaklara inmiş... Eğer çözüm için buraya geldiysek, ki biz de siz de bu nedenle buradayız, gerçekleri konuşmak zorundayız. Bu kadar insan sokaklarda gece gündüz size bir şeyler söylüyor. Bunları konuşmamız gerekmez mi? Bu artık bir sosyolojik, toplumsal olaydır. Bu sadece bir mimari mesele değildir’ dedim. Ben konuşurken, sık sık sözlerime müdahale eden Başbakan, ben ‘Sosyolojik, toplumsal meseledir’ dediğimde çok sert tepki gösterdi. Sesini yükselterek, ‘Siz kim oluyorsunuz da bize sosyoloji öğretiyorsunuz? Biz sosyolojiyi de psikolojiyi de biliriz. Sizin haddinize mi bize bunları söylemek’ dedi.

Ben de, ‘O zaman bunu konuşalım diyoruz’ dedim. Ancak bu sözlerime daha çok sinirlendi. Tepkisini ayağa kalkarak sürdürdü. ‘Böyle tepki gösterirseniz çözemeyiz’ dedim. Başbakan, ‘Haddinizi bilin, sizin haddinize mi bize sosyoloji öğretmek’ dedi... Yanındakiler Başbakan’ı sakinleştirmeye çalışıyorlardı ama sakinleşmedi. Böyle olunca Sümeyye Erdoğan, babasının yanına geldi ve onu odadadan çıkarttı. Başbakan’ın toplantıyı terketmesinin ardından bizimle kalan Hüseyin Çelik’le birlikte 15 dakika daha orada kaldık. Herkes şoktaydı.” 
Çerkezoğlu, bu olayı konu etmeyi düşünmediğini de belirterek, “Ama bugün Başbakan kürsüden bu olayı anlatmış” dedi. (Gülümhan Gülten/VATAN)


  http://www.radikal.com.tr/1137703113770310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Bravo - Al Capone

  DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu' Bravo - yurekten Destekliyorum sizi / Saygilar /

  Arzu Hanım haklı - aby21

  Şimdi Arzu hanım ne söyledi? Yani neresi hakaret söylediklerinin? Arzu Hanım'ı bu dengeli ve isabetli açıklaması vede Başbakana söylediklerinden ötürü tebrik ediyorum. Çok doğru bir tesbit: Bu mesele sosyolojik ve toplumsal bir meseledir.. saygılar. Ali

  dogru laf - bardemu

  basbakan a kimse bisey ogretemez, o asamayi coktan gecmistir kendisi. Acil ayrandan kurtulmasi lazim.

  bravo arzu hanım - vesmolla

  anlaşılan o ki bir tek arzu hanım başbakanın istemediği şeyler söylemiş. diğerleri de kem küm

  Bence yine de çok ama - SDD

  Sümeyye Erdoğan ayda 52000 TLyi babasının kadınlara şiddet uygulamasına engel olması için alıyormuş demek. Ülkemin en rezil halleri bunlar.

  - - interstellar5555

  Sosyoloji, psikolojinin ne olduğunu bilmediği için böyle sinirlenmiş bence

  ... - yldrmklChe

  bu ne kibir bu ne öfke gel yavaş gel yerler yaş