Başbakan'dan sert tepki: Demokrasiyle bağdaşmıyor

İstanbul 4. İdare Mahkemesi'nin kararına, Başbakan Erdoğan'dan sert tepki geldi: "Böyle bir düşünce platformunun engellenmesini demokrasi, özgürlük ve çağdaşlıkla bağdaştıramıyorum. Mahkeme bir karar vermiş. Kişisel kanaatimi ortaya koymak istiyorum."
Erdoğan şöyle dedi: "Demokratik ülkede düşünce açıklanacak bir organla ilgili kararı tasvip edemem. Hele daha ileri demokrasi, özgür bir Türkiye dediğimiz dönemde böyle bir engellemeye giremezsiniz."

ANKARA/NEW YORK - Başbakan Tayyip Erdoğan, Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenecek olan 'Ermeni konferansı'nın İstanbul 4. İdare Mahkemesi kararıyla engellenmesine sert tepki gösterdi. Erdoğan, "Kararı demokrasi, özgürlük ve çağdaşlıkla bağdaştıramıyorum" dedi.
Ankara'da dün bazı açılışlarda bulunan Erdoğan, gazetecilerin soruları üzerine İdare Mahkemesi'nin 'yürütmeyi durdurma' kararını şöyle değerlendirdi: "Bir düşünce platformunun engellenmesini demokrasi, özgürlük ve çağdaşlıkla bağdaştıramıyorum. İdare Mahkemesi böyle bir karar vermiş. Burada ben kişisel kanaatimi ortaya koymak istiyorum. Özellikle demokratik bir ülkede düşünce açıklanacak bir organla ilgili karar almayı tasvip etmem mümkün değil. Hele daha ileri demokrasi, özgür bir Türkiye dediğimiz dönemde bu şekilde bir engellemeye giremezsiniz. Daha yapılmamış olan böyle bir düşünce platformunun engellenmesi demokrasi, özgürlük ve çağdaşlıkla bağdaştıramıyorum."
Gül: AB karşıtlarının son çabaları
Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu çalışmaları nedeniyle New York'ta bulunan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül de İdare Mahkemesi'nin kararına sert tepki gösterdi. Gül şöyle dedi: "Bu kadar kendi kendine zarar veren ülke az bulunur. AB ile müzakereler için 3 Ekim'e giderken içeride ve dışarıda bu işi engellemek için çalışanlar son gayretlerini gösteriyorlar. Bunlara yenilerinin eklenmesi benim için sürpriz olmaz. Kendi kendimize zarar vermekte üstümüze yok."
Mesaj gönderecekti
Boğaziçi Üniversitesi'ndeki konferansa davet edilen Gül, BM Genel Kurulu çalışmalarını gerekçe göstererek bu daveti geri çevirmişti. Ancak Gül'ün, toplantıya mesaj göndererek başarı dilemesi ve Türk hükümetinin Ermeni sorununa bakışını özetlemesi bekleniyordu.


    http://www.radikal.com.tr/7581177581170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.