Başbakan'ı dinleyen ilk komşu: Tencere tava davası açtı!

Başbakan'ı dinleyen ilk komşu: Tencere tava davası açtı!
Başbakan'ı dinleyen ilk komşu: Tencere tava davası açtı!
İstanbul'da Hilal K. adlı vatandaş Gezi Parkı eylemleri sırasında aynı apartmanda oturduğu komşularının balkonda tencere-tava çalarak gürültü yaptıkları gerekçesiyle şikâyetçi oldu. Savcılık da tencere-tava çalan anne ve iki çocuğu hakkında "kişilerin huzur ve sükûnunu bozmak" suçundan 3'er aydan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle dava açtı

Radikal.com.tr - Habertürk'ten Hayati Arıgan'ın haberine göre Beşiktaş Dikilitaş Mahallesi’nde oturan ev hanımı Hilal K. 2 Haziran’da üst katta oturan komşularının, Gezi Parkı nedeniyle tencere tava çalarak kendisini rahatsız ettiği gerekçesiyle polise şikâyette bulundu. Hilal K., üst katta oturan Filiz D. ile oğlu Onur A. ve kızı Tuğçe A.’nın sürekli bağırarak, tencere tava çaldıklarını anlattığı ifadesinde şu iddiaları sıraladı: “2 Haziran günü saat 01.00 sıralarında sert cisimlerle tencere ve tavalara vurarak, gürültü yapmaya devam ettiler. Yatağımdan kalarak, balkona çıktım. ‘Neden tencere tava çalıyorsunuz. Rahatsız ediyorsunuz’ diye bağırdım. ‘İçeri gir’ diyerek, yüzüme toprak attılar. En son balkonuma sular aktığını gördüm. Mutfağıma sular girdi. Balkonunu yıkayan Filiz A.’yı uyarınca hakaret etti. Sonra kızı ‘Sen nasıl anneme hayvan dersin, bağırırsın’ diyerek hakaret ve tehditte bulundu. Polisi aradım.”

BİRER YILA KADAR HAPİSLERİ İSTENDİ
Şikâyet üzerine anne ve iki çocuğu polis merkezine ifadeye çağrıldı. İfadelerin alınmasının ardından İstanbul Cumhuriyet Savcısı Mehmet Salih Çakmak, Filiz D. ile çocukları hakkında ‘kişilerin huzur ve sükûnunu bozmak’ suçundan 3’er aydan birer yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenledi. İddianamede “Olay günü protesto amaçlı olarak gece saatlerinde tencere ve tavalara vurarak gürültü çıkardıkları, bunun üzerine müştekinin bu gürültüden rahatsız olduğu ancak uyarmasına rağmen şüphelilerin gürültü çıkaracak şekilde tencere ve tavalara vurdukları, müştekinin balkonuna su akıttıkları anlaşılmıştır” denildi. Savcı Çakmak, tarafların birbirlerine hakaret ve tehdit ettiklerine dair şikâyetçi olduklarını ancak iddialar dışında inandırıcı delil bulunmadığından bu yönden kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Tencere tava davasında şüpheli anne ve çocukları önümüzdeki günlerde İstanbul Sulh Ceza Mahkemesi’nde hâkim önüne çıkacak.

'O KADININ PSİKOLOJİSİ BOZUK'

Onur A. (22) ifadesinde, “Bu kadının tüm apartman ile sorunu var. Biz kendisine toprak atmadık. İddia ettiği gibi gece 01.00’de de tencere tava çalmadık. Psikolojik olarak rahatsız olduğunu düşünüyorum” dedi. Filiz D.(48) ise “Hilal K.’nın cam kenarlarına koyduğu kuş yemleri nedeniyle kuşlar balkonuma pislemişti. Balkonu yıkarken, su akmış. Bana ‘Hayvan kadın , ruh hastasısın sen’ dedi. Ben de ‘Sensin’ diyerek içeri girdim. Şikâyetçiyim” dedi.

‘BİZ ŞİKAYETÇİYİZ!'

Üniversite öğrencisi Tuğçe A. da (24) ifadesinde, “Bütün mahalle tencere tavayla tepkimizi gösterdik. Hilal K. balkona çıkarak herkese bağırdı. Birkaç vatandaş da ‘Evine gir camını kapa sesleri duymazsın’ yanıtını verdi. Kadının yanındaki adam, ‘Allah belanızı versin, hayvanlar’ diyerek bağırdı. En son annemin balkonu yıkadığı sırada Hilal K.’nın ‘Senin ağzına sı....m, hayvan kadın’ dediğini öğrenince çıkıştım. Biz ondan şikâyetçiyiz” dedi.

ERDOĞAN: YASAL OLARAK SUÇ

Başbakan Erdoğan 21 Temmuz’da tava ve tencerelere eylemiyle ilgili şunları söylemişti: “Yasal olarak bu suç. Suç olduğuna göre, niçin hakkını savunmuyorsun kardeşim? Senin apartmanında tencere-tava çalan mı var. Hemen yargıya taşı bunu. Hakkınızı, hakkımızı aramadığımız sürece daha boynumuzda çok boza pişirirler.”


  http://www.radikal.com.tr/1146926114692635

  YORUMLAR
  (35 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Teşekkürler siyaset.. - nedesemboş

  Başbakanın komşu kavgasına neden olduğu hüzünlü ülkem... (tencere tava çalıyor diye önceden kavgalı olduğu komşusunu mahkemeye vermek için bahane bulan müptezel teyzeye bir şey diyemiyorum)

  komşuluk vasfı taşımayanlara - jumpercoco

  Ölürken kanları yere aktığı için Ethem Sarısülük'e, gözleri demir levyesi ile kasıtlı bir şekilde oyulurken haykıran taksi şöförüne,Halkın eylemde yaptığı bir alanda aşırı süretli arabanın çarptığı Mehmet Ayvalıtaş'a,Polisten aşırı derecede dayak yiyerek ölen Ali İsmail Korkmaz'a da dava açmayı düşünüyor musunuz. İnsan müsvetteleri siz sıcak yatağınızda uyumağa çalışırken bu memlekette 5 insan haksız yere öldürüldü. Ne uykusundan bahsediyorsunuz.Sokaklarda insanların gözleri demir levyelerle oyuldu. Bilinçli bir şekilde insanlar sakat bırakıldı üzerilerine kimyasal su sıkıldı.Siz hangi memlekette yaşıyorsunuz.

  ilk komsunun tencere davasi... - miskin2

  derler ya ev alma komsu al diye,bosuna dememisler.

  ev alma komsu al... - dostluk ve baris

  Ne güzel deyimler vardir komsuluk üzerine.. Iste birkaci: 1. Aç kurt bile komşusuna saldirmaz. 2. Ev alma, komşu al. 3. Hayır söyle komşuna, hayır çıksın karşına.4. Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma! 5. Komşu hakkı Tanrı hakkıdır. 6. Komşu komşunun külüne muhtaçtır. 7. komşuda pişer, bize de düşer. 8. Komşunun sakalını yoldularsa, sen de sakalını kazıt! 9. Kötü komşu insanı mal sahibi eder, vesaire.. Komsu teyzeye bir soru: Sevgili komsu teyze, komsun bir ceza alirsa bundan mutluluk duyacak misin?

  Metni okumadan yorum yapmak - cselcuk

  İşte toplumsal cinnetin bir göstergesi daha. Sadece başlığı okuyarak yorum yapmak. Üşenmeyin, 30 satır daha okuyunda tam olarak ne olduğunu anlayın. Radikal'in şişirme başlıklarına kanmayın...

  komşu cız yapar ! - Bartu Han

  ağzı kulaklarında bazılarının ! lanet etmiyor. edemiyorum. ne elde edeceğim ?

  BENDE RAHATSIZIM - mustafaorhan

  Örneğin ramazan davulcusunun bir ay boyunca uykumun içine etmesinden, benim için vakitli vakitsiz cami imamının bağıra bağıra uzata uzata ezan okumasından, vapura bindiğimde kanal 24 yayınını dakikalarca tayyip gillerin yalanlarını dinleyip kin kusmalarına tahammül etmekten vs... daha ne çirkin rahatsızlıklar var da bu kadarı bile yeter. isyan etmeye.