Başbakan'ı eleştiren kadın öğretmene 'sürgün' iddiası

Mersin'de, sınıf öğretmeni 41 yaşındaki G.T.Ö.'nün, derste Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile AKP aleyhine konuştuğu iddiasıyla hakkında açılan soruşturma sonunda peş peşe 2 ayrı okula sürgün gibi tayin edildiği öne sürüldüMustafa ERCAN/MERSİN


2 çocuk annesi öğretmen eski okuluna dönmek için dava açarken, Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Hakan Arslan, atamayı ‘sürgün’ diye değerlendirip, öğretmenin Atatürkçü kimliği nedeniyle soruşturma kıskacına alındığını söyledi.
İddiaya göre, kent merkezindeki Zeki Sabah İlköğretim Okulu’nda görevli öğretmen G.T.Ö., 2008’in Eylül ayında, dersleri boş geçen 7- G sınıfında görevlendirildi. G.T.Ö., Öğretmenler Kurulu kararına göre boş derste Kurtuluş Savaşı, İstiklal Marşı ve Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni öğrencilere anlattı. Ders bitiminden sonra bazı öğrenciler, Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ndeki “...bu şeraitten daha elim ve daha vahim olmak üzere, memleketin dahilinde, iktidara sahip olanlar gaflet ve dalalet ve hatta hıyanet içinde bulunabilirler. Hatta bu iktidar sahipleri şahsi menfaatlerini, müstevlilerin siyasi emelleriyle tevhit edebilirler” bölümünden yola çıkarak, öğretmenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve AKP aleyhine konuşma yaptığı iddiasıyla hakkında idareye şikayette bulundu.

SORUŞTURMA AÇILDI
Bunun üzerine Okul Müdürü Mustafa Kandırmaz, daha önce de öğrencilerden temizlik, güvenlik parası alımına karşı çıkan, 2007’de kutlanan 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı duyurusunda ‘Milli Hakimiyet Bayramı saat 14.00’te kutlanacaktır’ yazarak öğretmenlere tebliğ etmek istediği için hakkında Milli Eğitim İl Müdürlüğü’ne şikayette bulunan G.T.Ö. için soruşturma başlattı. Öğretmen, soruşturmanın selameti açısından 11 Kasım 2008’de geçici görevle göçlerle oluşan ve ‘varoş’ tabir edilen Çilek Mahallesi’ndeki 23 Nisan İlköğretim Okulu’na atandı. İddiaları kabul etmeyen ve iftiraya uğradığını ileri süren öğretmen, Milli Eğitim Müdürlüğü’nde görev yerine dönmek için dilekçe verdi, ancak sonuç alamayınca 3 Aralık 2008’de Mersin Bölge İdare Mahkemesi’ne dava açtı.

‘İFTİRAYA UĞRADIM’
Bu sırda soruşturmayı tamamlayan müfettiş, dosyayı İl Milli Eğitim Müdürlüğü Disiplin Kurulu Başkanlığı’na verdi. Vali Yardımcısı Kaya Çıtak başkanlığında toplanan kurul, ‘Ders sırasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Başbakanı ve mensup olduğu siyasi parti aleyhine konuşma yaptığınız iddia edilmektedir’ denilerek savunmasını istendi. G.T.Ö. de savunmasında, dersi boş geçen sınıfta Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’ni öğrencilerinin katılımı ve gelen soruları yanıtlayarak işlediğini belirterek, “Burada geçen iktidar sözcüğünü, günümüz iktidarı ya da siyasi partisiyle sınırlandırarak saldırı ve iftira aracı olarak kullanılmasını da Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nin gövdesini küçültmek olarak görüyorum. Hitabedeki iktidar sözcüğünün anlamı saptırılarak, tarafıma bir iftira söz konusudur. Hiç bir şekilde Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti’nin Başbakanı ve mensup olduğu siyasi partinin lehine ya da aleyhine bir konuşmam kesinlikle olmamıştır” dedi.
8 Ocak 2009’da savunmasını veren öğretmen bu kez, 16 Şubat’ta ‘varoş’ olarak bilinen Müfide İlhan Mahallesi’ndeki Ahmet Şimşek İlköğretim Okulu’na atındı.

‘ÖĞRETMENE SAHİP ÇIKTILAR’
Eğitim-İş Sendikası Şube Başkanı Hakan Arslan, yapılanları Atatürkçü öğretmenlere yapılan bir saldırı olarak nitelendirerek, atamanın da ‘sürgün’ olduğunu iddia etti. Arslan, öğretmenin Atatürkçü kimliği nedeniyle soruşturma kıskacına alındığını da kaydetti. G.T.Ö.’nün Zeki Sabah İlköğretim Okulu’ndaki 5- D sınıfı öğrenci velileri de, öğretmenlerine sahip çıkıp okula iadesi için Valilik, Akdeniz Kaymakamlığı, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne dilekçe verdi.
Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise, iddialarla ilgili soruşturmanın devam ettiğini söylemekle yetindi.(dha)