Başbakan'ı kahreden proje

Başbakan'ı kahreden proje
Başbakan'ı kahreden proje
Başbakan'ı 'kahreden' proje, tarihi yarımadanın 'parçası' oldu. Ne kurul raporu ne bakan itirazı ne de Başbakan'ın ricası inşaatı durdurabildi.

Zeytinburnu’nda yükselen ve İstanbul ’un tarihi yarımadasının siluetini bozan gökdelenlerin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ı da sinirlendirdiği ortaya çıktı. Erdoğan, önceki gün gökdelenleri görünce ‘kahrolduğunu’, sahibinden tıraşlamasını rica ettiğini, bunu yapmadığı için de onunla 5 yıldır konuşmadığını söyledi. Proje sahibi ise “Proje bittikten sonra tıraşlamamız mümkün değil” dedi.
Partisinin İstanbul milletvekilleriyle bir araya gelen Başbakan Erdoğan, kentte yükselen gökdelenleri eleştirdi. Bazı milletvekilleri “Biz sizin haberiniz olduğunu sanıyorduk” karşılığını verdi. Erdoğan da, “Hayır nereden olsun? Bunları görünce kahroluyorum. Yapılan her binadan benim haberimin olması mümkün değil” dedi. Erdoğan, binaların sahibini tanıdığını, kendisi ile görüşüp “Binaları tıraşlayın” ricasında bulunduğunu belirterek “Yapacaklarını bekliyordum ama baktım ki hiçbir şey yapmadılar. O nedenle çok kırıldım. Şimdi o insanla konuşmuyorum” dedi.

155 metrelik gökdelen

Başbakan’ın sözünü ettiği Zeytinburnu’nda yer alan Astay Gayrimenkul’e ait 36, 32 ve 27 katlı üç bloktan oluşan 16/9 projesi uzun süredir eleştiri konusuydu. Mensucat Santral’ın, Kazlıçeşme’de denize 200 metre mesafedeki 28 bin metrekarelik arazisi, 2007’de TMSF tarafından 45 milyon dolara satılmıştı. Satışın ardından iddialara göre önce imar planı değişikliği yapıldı ve gökdelen dikmek için yasal zemini hazırlandı. Biri 155 metre yükseklikte olmak üzere 3 gökdelenin inşaatı ilerledikçe İstanbul siluetini etkilemeye başladı.
Kuleleri haber yapan Radikal ise gökdelenlerin yükselişinin öyküsünü yazdı. Buna göre siluetin bozulduğu Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü’ne yapılan vatandaş şikâyetiyle ortaya çıktı. Kıyıdan bakıldığında Sultanahmet Camii’nin minarelerinin arasına üç gökdelen eklenmiş gibi bir manzara vardı.
Genel Müdür Yardımcısı Nermin Beşbaş, inşaatlar için 4 Numaralı Koruma Bölge Kurulu’ndan bilgi istedi. Kurulun görevlendirdiği iki uzman yerinde inceleme yaptı. Hazırlanan raporda parsele ait tescil kaydının olmadığı, sit alanı içinde olmayan parsele ilişkin plan yapma, onama yetkisinin İBB ve Zeytinburnu Belediyesi’nde olduğu belirtildi. Raporda ayrıca yapılaşmanın İstanbul’un siluetini olumsuz etkilediği tespit edildi. Bilgiler Koruma Bölge Kurulu’na intikal ettirildi. Bölge Kurulu da bilgileri Kültür ve Turizm Bakanlığı’na gönderdi.

Bakanlık: Durdurun

Bakanlık, inşaatlarla ilgili olarak belediyelerden değerlendirme istedi. İBB ve Zeytinburnu Belediyesi’ne gönderilen 11 Ağustos 2011 tarihli yazıda sit alanında olmasa da tarihi yarımadayı geri döndürülemez şekilde olumsuz yönde etkileyecek uygulamaların durdurulması istendi. Dönemin Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, projenin silueti olumsuz etkileyeceğine dair uyarı yazısı yazdığını belirtti. Ancak inşaatlar devam etti.

Projemiz imar planına uygun

Başbakan’ın sözleri üzerine dün Hürriyet.com.tr’ye konuşan Mesut Toprak, “Bizim ne ruhsatımızda ne de imarımızda hiçbir sıkıntı yok. Yaptığımız proje tamamen aldığımız imar planına uygundur. 42 yıllık iş hayatımda yasal olmayan hiçbir işe imza atmadım” dedi. Toprak projenin tıraşlanması konusunda da “Mümkün değil. Proje bittikten sonra tıraşlama yapılamaz. Böyle bir şey teknik olarak mümkün değil” diye konuştu.

16/9 Projesi nedir?

İstanbul Zeytinburnu’nda toplam 3 blokun yer aldığı projede 496 konut bulunuyor. Projedeki bloklar 27-32-36 katlı şekilde yükseliyor. Astay Gayrimenkul’ün 2006 yılında 45 milyon dolara aldığı arazi üzerinde yükselen 16/9’da 154 bin metrekarelik inşaat alanı içinde 1+1, 2+1, 3+1, 3+2 ve 4+2 ile dubleks daire tipleri yer alıyor. Yatırım bedeli 175 milyon dolar olan projedeki bazı daire fiyatları ise 4 milyon doları buluyor.


  http://www.radikal.com.tr/1130165113016511

  YORUMLAR
  (11 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  RUHSAT - HARAYDIN

  BU vahşete ruhsatı Bahçeli mi vermiş ki süreki ona yüklenip bu tür vahşetler gözden kaçırılıyor?

  Kasımpaşalıya küsmek yakışır mı? - testereci

  Başbakan Kars'ta yapılan heykeli, onu yapan sanatçının emeğini yok sayarak (bir yerde kim bilir ne kadar para vermişlerdir diye de mimledi!!!.Ayrıca, İstanbul'da yandaş müteahhhitlerin sattığı bir daire fiyatının onda biri kadar değildi muhtemelen!!) yıktırmıştı ama, bu müteahhit beye rica etmişte, ricasını yerine getirmeyince küsmüş!!!! Tayyip Beye hatırlatmakta fayda var; binayı yapana karşı küskünlüğün benim gibi vatandaşı ilgilendirmez, aranızdaki mesele..Ancak, sizin de uygun bulmadığınız, tabirinizle bu "ucube"ye izin verenlerin hepsi de size bağlı-yakın bürokrat veya belediyeci, onlara hakettikleri cezayı verin ve yanlışı düzeltmek için her türlü yasal düzenlemeyi yapmaya muktedir olduğuna göre gereğini yapın da samimi olduğunuzu anlayalım....

  Bir gecede - gokkurt

  Fidan yasası çıkarmış,şike yasasının değiştirmişsin,timsah göz yaşları. Başkanlık paketinde padişah yetkileri isteyecek hazır olun, "yargı İstanbul'un siluetini koruyamıyor. O bize Allah'ın bir emaneti, hatta modern yargıyı tamamen kaldıralım, ne o öyle, savcı-hakim heyeti-temyiz mahkemesi falan,kadı düzenine geçelim." diyecek.

  Çok üzüldüm Başbakanın durumuna - marlen

  Adam yine mağdur Beyler...

  vay be - emr-91

  sen ki koskoca israile one minute diyen adam istaile özür dileten adam dünyanın lideri ortadoğunun prensi koskoca recep tayyip erdoğan bir iş adamına şu ucubeyi yıktıramıyor musun?

  Asıl UCUBE bu. - ahmet59

  Büyük bir olasılıkla finansörlerdendir. Yoksa İBB ruhsat verebilirmiydi?.... İnsanlık anıtını nasıl yıktırdı. Yapmışlar bir UCUBE!!! Tiz yıkıla!!! dediği gibi eğer yandaşı olmasaydı değil traşlama, kökünden yıkılırdı.Ahhh... yokmu bu yeşil yeşil sermaye..

  ... - pierre woodman

  Halbuysem tarihi yarımadan kendi deyimiyle çanak çömlek. Gökdelenler tarihi yarımadanın silüetini kapatıyor diye niye üzülmüşkine sayın Başbakanımız. Anlamadım ben şimdi. Yemedik yani Radikal, onu diyorum.