Başbakan'ı koruyan adam: Tevfik Aydeniz

Başbakan'ı koruyan adam: Tevfik Aydeniz
Başbakan'ı koruyan adam: Tevfik Aydeniz

Tevfik Aydeniz ve Başbakan Erdoğan.

Başbakan'ın 'Usta'nın Hikayesi'nde bahsettiği Tevfik Aydeniz adı Alibeyköy'de bir spor tesisine verilmiş bir güreşçi.Başbakan Erdoğan cezaevine girdiği gün Aydeniz'in cenazesine gitmiş.

Radikal.com.tr - Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın hayat hikayesinin anlatıldığı 'Ustanın Hikayesi' belgeselinde Erdoğan’ın 'Beni korumak için İsviçre'den geldi" dediği Tevfik Aydeniz Kasımpaşalı bir sporcu. Aydeniz, 1969 Balkan Gençler Şampiyonu olmuş.

Usta'nın Hikayesi sosyal medyayı salladıERDOĞAN: ÇAĞIRDIK GELDİ


Başbakan Erdoğan, Tevfik Aydeniz için programda şöyle konuştu: “ Refah Partisi'nde olduğu dönemde seçimi kaybettiğimiz gece bir arkadaşımız elinde rakı şişesiyle ağlıyordu. O gece geç saatler, kaybettiğimizi öğrendik. Semtimizde bir arkadaşımız, yaşça benden biraz büyük. İsviçre'de çalışan rahmetli Tevfik Aydeniz kardeşim vardı. Seçim için onları davet ettim, geldiler. Tehditler falan vardı. Çıktılar geldiler. Kapıdan çıktım, karşıya geçmiş, bir yarımlık yeni rakı almış. Orada onu içiyor. Başkanım diyor, 'sen ağlama, ben ağlıyorum' diyor. Ama 'biz diyor oraya çıkacağız' diyor. İsmini söylemeyeceğim. 89, 94'ün sinyalini veriyor. Ve 94'te biz İstanbul'u alıyoruz. O kişi daha sonra rakıyı da bıraktı. Yol arkadaşımız oldu. Sonra Beyoğlu'nu da İstanbul'u da aldık. Yola devam ettik."

Başbakan'dan Şahan'a: 'Naber tombişim'


Peki Alibeyköy’de adına spor kompleksi yapılan Teyfik Akdeniz kimdir?


KİTAPTA AYDENİZ İÇİN ‘KENDİ GELDİ’ DENİLİYOR

Hüseyin Besli ve Ömer Özbay'ın kaleme aldığı Recep Tayyip Erdoğan / Bir Liderin Doğuşu" kitabında Teyfik Akdeniz hakkında bir bölüm bulunuyor. Bu bölüm şöyle: Tarih: 26 Mart 1999; günlerden Cuma!..
İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, kendisine verilen 4 aylık hapis cezasını çekmek üzere bugün, Pınarhisar Cezaevi'ne teslim olacak.
Yola çıkmadan önce yapması gereken çok önemli bir görevi var: Bir gün önce vefat eden çok sevdiği bir dostunun, Tevfik Aydeniz'in, Fatih Camii'nde kılınacak olan cenaze namazına katılacak.

Başbakan'ın ağzından kendi hayat hikayesi


Tevfik Aydeniz, bir güreş adamı. 1969 Balkan Gençler Şampiyonu. Kasımpaşalı. Tayyip Bey'in aile dostu ve çok yakın arkadaşı. Yüreği de bileği kadar sağlam, gözü pek bir adam...
Tayyip Erdoğan, 1989 seçimlerinde Beyoğlu belediye başkan adayı olduğunda, canına kast eden "derin kalleşliğin" tasallutu altındadır.
Tevfik Aydeniz, İsviçre'de yaşamaktadır. Haber alır almaz çalıştığı işyerinden izin alıp, Türkiye'ye gelir. Seçimler sonuçlanıncaya kadar, Tayyip Bey'in yanından ayrılmaz.
1994 yerel seçimlerinde, aynı tehditler, üstelik kan akıtmayı göze alacak kadar saldırganlaşarak tekrarlanmaktadır. Tevfik Aydeniz, yine koşar gelir; kadim dostunu tehditler karşısında yalnız: bırakmaya gönlü elvermemiştir.”

Acun: 'Gurur Duydum'